SKVELÉ SPRÁVY: Riziko hospitalizácie na omikron je voči delte omnoho menšie. Rýchle šírenie je nečakanou výhodou

  • Riziko hospitalizácie pri omikrone môže byť až o dve tretiny nižšie v porovnaní s delta variantom
  • Vyplýva to z dvoch štúdií, za ktorými stoja vedci z University of Edinburgh a z Imperial College London
VB potvrdila už tretí prípad nákazy omikronom
TASR/Matt Dunham
  • Riziko hospitalizácie pri omikrone môže byť až o dve tretiny nižšie v porovnaní s delta variantom
  • Vyplýva to z dvoch štúdií, za ktorými stoja vedci z University of Edinburgh a z Imperial College London

Nový variant koronavírusu omikron môže byť skutočne miernejší ako delta. Naznačujú to dve nové štúdie, ktoré uskutočnili britskí vedci.

Experti z Imperial College London v Anglicku skúmali riziká hospitalizácie v prípade nákazy variantom omikron. Zistili, že ľudia infikovaní týmto variantom majú asi o 20 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú musieť ísť do nemocnice, ako tí, ktorí sú nakazení delta variantom, a zároveň o 40 % menšiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizovaní na jednu alebo viac nocí.

Táto analýza vychádzala zo všetkých prípadov ochorenia COVID-19, ktoré v prvej polovici decembra zachytili PCR testy v Anglicku. Bolo to dovedna 56-tisíc prípadov variantu omikron a 269-tisíc prípadov variantu delta.

Ďalšia samostatná štúdia vedcov z University of Edinburgh a ďalších odborníkov zo Škótska zasa naznačuje, že riziko hospitalizácie bolo o dve tretiny menšie pri omikrone ako pri delte.

Táto štúdia však poukázala na to, že takmer 24-tisíc prípadov variantu omikron v Škótsku bolo prevažne medzi mladšími dospelými od 20 do 39 rokov. U mladších ľudí je omnoho menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažný priebeh ochorenia COVID-19.

Omikron sa však šíri omnoho rýchlejšie

Aj údaje z Juhoafrickej republiky (JAR), kde tento variant prvý raz identifikovali, naznačujú, že omikron by mohol byť miernejší. Salim Abdool Karim, klinický epidemiológ infekčných chorôb v JAR, začiatkom tohto týždňa povedal, že počet hospitalizovaných bol v prípade variantu omikron omnoho nižší ako pri delte.

Vedci však zdôrazňujú, že je potrebné brať do úvahy i skutočnosť, že omikron sa šíri oveľa rýchlejšie ako delta a obrovské množstvo infekcií tak stále môže prevalcovať nemocnice.

Varovný prst dvíha aj Bill Gates

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, filantrop a miliardár Bill Gates uviedol, že USA by v súvislosti s omikronom mohli vstúpiť do „najhoršej časti pandémie“. Uviedol to na sociálnej sieti Twitter

I keď hovorí o potenciálnom nebezpečenstve, je optimistický a avizuje koniec pandémie v roku 2022. 

Dobrou správou je, že omikron sa pohybuje tak rýchlo, že keď sa stane dominantným v krajine, vlna by mala trvať menej ako 3 mesiace. Tých pár mesiacov môže byť zlých, ale stále verím, že ak urobíme správne kroky, pandémia môže byť v roku 2022 zažehnaná,“ uviedol.

Jeho teóriu o kratších vlnách podporujú aj dáta z Južnej Afriky, kde vlna omikronu práve dosiahla svoj vrchol. Počty nakazených tu teraz začali klesať, za posledný týždeň ide o pokles na úrovni viac ako 20 %. Informuje The Economic Time.

„Je to povzbudzujúce a celkom optimistické, pokiaľ ide o klesajúce trendy a počty prípadov,“ povedala Dr. Michelle Groome, epidemiologička z Národného inštitútu prenosných chorôb. 

Zdroje: SITA, Twitter/ Bill Gates, The Economic Time

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá