Slavín zhasol tmou, dominantu Bratislavy zatienila reklama

  • Bratislavský Slavín ťa v týchto dňoch zrejme neuchváti
  • Najmä večer ho možno vôbec neuvidíš
  • Pokochať sa však môžeš logom Huawei
sa
wikipedia.org,archív:Startitup
  • Bratislavský Slavín ťa v týchto dňoch zrejme neuchváti
  • Najmä večer ho možno vôbec neuvidíš
  • Pokochať sa však môžeš logom Huawei

Slavín je zrejme najznámejší bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave.

Postavený bol už v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou. Ide o dominantu nášho hlavného mesta, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Taktiež vzbudzuje záujem u mnohých turistov, ktorí prichádzajú do Bratislavy.

Cestou z hlavnej vlakovej stanice patrí medzi prvé výrazné objekty, ktoré turista uvidí. V týchto dňoch však skôr ako historický Slavín uvidíš obrovské červené logo Huawei, ktoré dominantu mesta zatieňuje. Slavín je totižto v úplnej tme, bez osvetlenia.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: archív:Startitup

Vypínanie osvetlenia pamiatok ako je napríklad hrad, most či sochy má však podľa odborníkov aj negatívne efekty,medzi ktoré patrí úbytok turistov a zvýšená kriminalita. Na druhej strane môže mesto vďaka zhasnutým svetlám ušetriť aj tisíce eur ročne. Predsa len, nasvietenie Bratislavského hradu na jednu noc stojí približne 100 eur.

„Vypínanie svetiel sa určite prejaví na poklese počtu turistov. Sú jednoznačné dôkazy o tom, že atraktivita hlavného mesta sa zvýšila po tom, čo sa osvetlila Michalská veža, Bratislavský hrad či Primaciálne námestie. Zvýšila sa návštevnosť vo večerných hodinách. Existujú tiež štatistiky, ktoré dokazujú, že osvetlenie prispieva k bezpečnosti, znižovaniu počtov krádeží, ale aj násilných trestných činov,“ povedal pre Pravdu experta na svetlotechniku Alfonz Smola zo Slovenskej technickej univerzity.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: youtube/ HolyCity Drones

Tentokrát však podľa mesta nešlo o plánováné vypnutie nasvietenia. My sme sa na stanovisko ku “vypnutému” Slavínu pýtali aj mesta Bratislava. Áno, o tomto probléme vieme a realizujeme nápravu. Už v najbližších dňoch by malo byť nesvietenie plne funkčné,” vyjadrila sa pre Startitup Zuzana Onufer z oddelenia komunikácie a marketingu. Bratislava tak na istý čas zostane bez osvetlenia aj cestárov.

A aký máš názor na osvetlenie hlavného mesta ty? Preferuješ nasvietené budovy a pamiatky, alebo by si skôr prijal elimináciu svetelného smogu?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech