Šli si zaplávať aj napriek zákazu. Troch civilistov na Ukrajine zabili míny

  • Ľudia pri Odese ignorovali zákaz kúpania a prišli o život
  • Prístavy sú plné mín kvôli možným ruským útokom
  • Míny sa objavili aj v ďalších krajinách
námorné míny čierne more
YouTube/Al Jazeera English/Reprofoto
  • Ľudia pri Odese ignorovali zákaz kúpania a prišli o život
  • Prístavy sú plné mín kvôli možným ruským útokom
  • Míny sa objavili aj v ďalších krajinách

Kvôli ruskej vojne na Ukrajine musia tamojší civilisti prežívať za pomoci rôznych opatrení. Prístavné mestá, ktoré boli ešte prednedávnom dejiskom bojov, sú zamínované. V snahe predísť ruskému námornému útoku rozmiestňovala vo vode výbušniny aj ukrajinská armáda, uvádza Reuters.

Ako informuje agentúra SITA, z tohto dôvodu či pre prítomnosť nevybuchnutej delostreleckej munície v oblasti ukrajinských prístavov platí zákaz kúpania.

Nariadenia však nerešpektuje každý, a to aj napriek tomu, že plavci tu riskujú vlastné životy. V Odeskej oblasti, ktorá bola ešte pred necelým mesiacom cieľom ostreľovania, niekoľkí ľudia pracujúci na stavbe ignorovali zábrany a výstražné značky.

Miestna polícia informovala o tom, že v nedeľu preto po explózii výbušného zariadenia, na ktoré plavci v mori narazili, prišli o život traja muži vo veku 25, 32 a 53 rokov. Ďalšie dve osoby, muž a žena, utrpeli zranenia.

Polícia opätovne vyzvala ľudí, aby zákaz kúpania rešpektovali. „Opäť zdôrazňujeme, že kúpanie sa v prírode v Odeskej oblasti je teraz nebezpečné a zakázané,“ uviedli tamojšie autority. „Pláže a pobrežie v regióne sú chránené a sú tam uložené výbušné zariadenia,“ dodala polícia.

Nevybuchnutá munícia trápi aj okolité štáty

Problémy s nevybuchnutou muníciou v Čiernom mori zaznamenalo aj Bulharsko. Ako ďalej informuje Reuters, 1. júla musela tamojšia armáda vykonať kontrolovaný výbuch námornej míny sovietskej výroby. Dostala sa totiž až k blízkosti bulharského pobrežia pri meste Carevo.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začali výskyt takýchto mín hlásiť aj ďalšie čiernomorské štáty. Ruská a ukrajinská armáda sa z rozmiestňovania výbušnín navzájom obviňujú.

Taktiež sme ťa informovali o ďalšom prípade v Bulharsku, kde medzi mestami Pomorie a Aheloy more vyplavilo časť ruskej rakety priamo pred opaľujúcich sa ľudí.

Podľa odborníkov šlo o časť protilietadlovej rakety komplexu Pantsir S-1. Časť, ktorú more vyplavilo, nebola výbušná, pri použití rakety sa totiž oddeľuje od jej zvyšku. 

„Nosnú časť ruskej protilietadlovej rakety Pantsir-S1 9M335 údajne vyplavilo na breh Bulharska. Túto raketu pravdepodobne odpálili z Hadieho ostrova,“ uvádza na sociálnej sieti LinkedIn Tim De Zitter, obranný generál a systémový manažér na belgickom ministerstve obrany.

Bulhari museli od začiatku vojny na Ukrajine riešiť už niekoľko podobných prípadov.

ruská raketa vyplavená na pláži v Bulharsku
zdroj: Printscreen/LinkedIn/Tim De Zitter

Bežný problém

Deutsche Welle uvádza, spomínané míny často neplávajú na hladine, ale tesne pod vodou. Zabezpečuje to oceľové lano, ktoré funguje ako kotva. Výbušnina detonuje, keď sa dostane do kontaktu s trupom lode. 

Museli sa s nimi už popasovať aj Turci, ktorí ich zaznamenali hneď niekoľko. Turecké námorníctvo uviedlo, že jednu mínu neutralizovalo v blízkosti kľúčového prielivu Bospor, ktorý spája Čierne a Marmarské a napokon aj Stredozemné more. Pre výskyt výbušniny ho na krátku dobu museli uzavrieť pre dopravu.

Sila námorníctva oboch krajín zohráva vo vojne na Ukrajine dôležitú úlohu. Rusi po novom predstavili svoju novú „hračku“ prezývanú ako „ničiteľ miest“. Ide o ponorku s názvom Belgorod alebo aj Projekt 09852.

Táto ponorka je najväčšia na svete. Ruská armáda ju môže vyzbrojiť bezpilotným torpédom Poseidon. To údajne dokáže spôsobiť radioaktívne vlny.

Belgorod ich má pojať až šesť, pričom byť každé vyzbrojené megatonovou hlavicou. Torpédo je považované za takzvanú „superzbraň“. Jeho vývoj si údajne vyžiadal samotný Putin.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, ruský prezident tiež tvrdí, že jeho námorníctvo čoskoro dostane aj hypersonické strely Zirkon. Ide o jednu z najmodernejších ruských rakiet. Putin jej zaradenie oznámil počas svojho príhovoru k ruskému Dňu Námorníctva 31. júla v Petrohrade.

Zdroje: Reuters, SITA, Reuters, Deutsche Welle, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá