Slonom v Thajsku hrozí vyhladovanie kvôli rapídnemu poklesu turizmu

  • Krajina, ktorá sa za normálnych okolností spolieha na cestovný ruch, bola prinútená uzavrieť svoje hranice pre všetkých turistov
  • To samozrejme spôsobilo pokles príjmov z cestovného ruchu, ktoré slúžili na zabezpečenie obživy pre slony v rezerváciách
SLON
unsplash.com/@huchenme
  • Krajina, ktorá sa za normálnych okolností spolieha na cestovný ruch, bola prinútená uzavrieť svoje hranice pre všetkých turistov
  • To samozrejme spôsobilo pokles príjmov z cestovného ruchu, ktoré slúžili na zabezpečenie obživy pre slony v rezerváciách

Viac ako 1 000 slonov čelí hladovaniu v Thajsku, dôvodom je kríza koronavírusu, kvôli ktorej rapídne klesli príjmy z cestovného ruchu.  Takmer úplná absencia turistov spôsobila, že množstvo správcov rezervácií len márne hľadá financie pre nákup potravy pre spolu viac ako 4-tisíc slonov.

Zabezpečiť dostatok stravy pre slony nie je v momentálnej situácii vôbec jednoduché. Jeden jedinec môže zjesť až 200 kilogramov potravy za jediný deň. 

Gepostet von Save Elephant Foundation am Donnerstag, 26. März 2020

„Ak sa v najbližšej dobe nevenuje podpora ich bezpečnosti, tieto slony, z ktorých niektorí sú tehotné, budú hladovať,“ povedal pre BBC Lek Chailert, zakladateľ Nadácie Save Elephant Foundation

Podľa nadácie Save Elephant je žiaľ veľmi pravdepodobné, že slony sa budú musieť vrátiť do džungle, kde budú využívané na nezákonnú ťažbu dreva, ktorá bola v roku 1989 oficiálne zakázaná. Ďalšou možnosťou je predaj slonov do zoologických záhrad.

Statement from our founder Saengduean Lek Chailert: Over 25 years ago I visited elephants who were working in the deep…

Gepostet von Save Elephant Foundation am Dienstag, 31. März 2020

Podľa zakladateľa nadácie je momentálne kľúčové nájsť dostatok financií, aby nebola táto pochmúrna vyhliadka do budúcnosti naplnená. Nadácia, ktorá sa venuje záchrane slonov preto spustila urgentnú zbierku, ktorú môže podporiť každý, kto chce pomôcť zabezpečiť zvieratám dostatok stravy. Do zbierky sa zapojilo už viac ako 1700 donorov, ktorí vyzbierali vyše 175-tisíc dolárov. 

Gepostet von Save Elephant Foundation am Samstag, 22. Februar 2020

Turizmus trpí vo svete aj na Slovensku 

Problém s výpadkami príjmov z turizmu nezažívajú len svetotovo vychytené turistické destinácie. Aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) upozorňuje na komplikovanú situáciu.

„Hotely a reštaurácie, čiže základné služby cestovného ruchu, sú nariadením vlády zatvorené už dva týždne. V praxi to znamená, že 100 % ubytovacích zariadení a viac ako 90 % stravovacích zariadení nemá žiadne príjmy,“ informoval v oficiálnej správe prezident AHRS Tomáš Ondrčka. 

zdroj: unsplash.com/@designmesk

Asociácia očakáva, že opatrenia proti šíreniu nákazy koronavírusu, vzhľadom na nepriaznivý vývoj šírenia ochorenia, potrvajú ešte niekoľko týždňov. Všetky náklady pritom zostali na pleciach podnikateľov. AHRS preto žiada, aby vláda začala hľadať aj také riešenia, ktoré pomôžu naštartovať dopyt po službách cestovného ruchu a z hľadiska dlhodobého poklesu dopytu účinne zabránia prepúšťaniu.

zdroj: unsplash.com/@dulgier

„Výpadok tržieb v službách cestovného ruchu sa totiž nedá nahradiť. V tomto prípade nie je možné tvrdiť, že pôjde o odloženú spotrebu. Hotely a reštaurácie predávajú služby, ktoré nemajú komu poskytovať,“ uviedol Ondrčka. 

Nemožno podľa neho očakávať, že po skončení opatrení budú ľudia vo zvýšenej miere využívať služby reštaurácií, hotelov či iných služieb cestovného ruchu. Práve naopak, očakáva sa pomalý nábeh dopytu.

Podľa prieskumov AHRS očakávaný výpadok v tržbách za ubytovacie a stravovacie služby bude v porovnaní s rokom 2019 až 52 %, čo znamená prepad tržieb o viac ako 566 miliónov eur. 

Priamo ohrozených je tak až 63 % zamestnancov v ubytovacích a stravovacích službách, čo znamená takmer 68-tisíc zamestnancov. 

Zdroje: AHRS, BBC, facebook.com/SaveElephantFoundation, https://www.spotfund.com/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK