Slováci ktorých vízia sa stáva skutočnosťou

  • Komfort, súkromie, útočisko, sloboda a mnoho ďalších funkcií prináša moderná a ekologická obývateľná bunka o ktorej som sa rozprávala s jej tvorcami - Nice Architects...
image_1414760022.png
  • Komfort, súkromie, útočisko, sloboda a mnoho ďalších funkcií prináša moderná a ekologická obývateľná bunka o ktorej som sa rozprávala s jej tvorcami - Nice Architects...

 

Začneme od toho kto ste, čo ste?

Sme architektonické štúdio, traja zakladatelia: Soňa Pohlová a bratia Tomáš a Igor Žáček. Začínali sme ako študenti architektúry, skúsenosti sme nabrali v zahraničí, neskôr sme sa vrátili na Slovensko. Nice Architects sme založili v roku 2008. Architektúrou sa oficiálne živíme od roku 2010, kedy sme si otvorili naše štúdio v Cvernovke.

 

Čo robíte? Čo je jadrom vašej práce?

Pod našou platformou máme väčšie portfólio služieb – od interiérov, rodinných domov, verejných a obytných budov, cez vizualizácie, urbanistické štúdie. Našou špecialitou je bytová architektúra. Taktiež sa zúčastňujeme na architektonických súťažiach. Tak sa začal aj náš projekt Eco Capsula.

 

Ako vznikol váš startup?

 Eco Capsula vznikla v roku 2009 ako naša reakcia na jednu architektonickú súťaž v Amerike. Úlohou bolo spraviť obytnú mobilnú bunku na farme. Našim návrhom bolo toto „futuristické vajce“. Súťaž sme síce nevyhrali ale nášho návrhu sa chytili média. Začali sa nám ozývať ľudia, že by si kapsulu radi kúpili. V tom čase sme bohužiaľ nemali čas sa nášmu projektu venovať do hĺbky. Odkladali sme ho a odkladali. Projekt sme znova naštartovali našou prihláškou na tohtoročný Web Summit v Dubline, kde budeme v novembri Eco Capsulu prezentovať.

 

Ako Eco Capsula funguje?

Je to obytná bunka, ktorá bez napojenia na siete vyrába energiu zo slnka, zachytáva dažďovú vodu a veternú energiu. Človek, ktorý je odstrihnutý od civilizácie v nej dokáže dlhodobo prežiť. Aj keď je malých rozmerov, dokáže pohodlne ubytovať dvoch dospelých ľudí.

Súčasťou je vstavaný kuchynský kút, splachovacie WC a sprcha s teplou vodou. Poskytuje dostatok úložného priestoru a priestoru na spanie či iné aktivity. Našou filozofiou pri tvorbe konceptu bolo prežitie v prírode, v súlade s ňou ale s komfortom ktorý poskytujú moderne technológie dnešnej doby. Vytvorili sme obytnú bunku, v ktorej prežijete aj v extrémnych podmienkach a tiež vám poskytne únik pred realitou. Jednou z jej funkcií je teda bývanie ale dokáže fungovať aj napojená na ďalšie obytné bunky.

Vtedy je jej výhodou väčšia efektivita a regulácia energie.

 Dôležitou otázkou bola pre nás doprava. Preto je Eco Capsula takých rozmerov, že sa celá zmestí do lodného kontajnera a tým pádom stačí ak ju dopravíte na dané miesto a nie sú pre ňu potrebné žiadne ďalšie konštrukcie ani montáž.


V akej fáze sa váš projekt nachádza ?

Sme vo fáze kedy máme navrhnutý projekt, chceme sa spropagovať a nájsť ďalšie financie na rozvoj. Prototyp ešte nemáme hotový, preto momentálne hľadáme sponzora. Zároveň na nej chceme vychytať chyby pomocou prototypu.

 

Aké sú vaše ďalšie plány?

Postupne chceme rozširovať naše portfólio a meniť interiér aby bola Eco Capsula dostupná rôznym cieľovým skupinám a tiež aby mohla byt umiestňovaná do rôznych prostredí na rôzne účely.

 

Soničke a Tomášovi ďakujeme za rozhovor a držíme palce na Web Summite.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech