Slováci majú dostať namiesto rodných čísel špeciálne identifikátory. Dnes to schválila aj vláda

  • Slovensko sa chce od roku 2020 zbaviť rodných čísel
  • Tie nahradia takzvané identifikátory fyzických osôb
  • Vláda na dnešnom rokovaní návrh zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby odobril, informuje TASR
  • Náklady na tieto zmeny sa podľa odborníkov môžu hýbať až do výšky 250 miliónov eur
balon
wikimedia.org-Txllxt TxllxT, minv.sk
  • Slovensko sa chce od roku 2020 zbaviť rodných čísel
  • Tie nahradia takzvané identifikátory fyzických osôb
  • Vláda na dnešnom rokovaní návrh zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby odobril, informuje TASR
  • Náklady na tieto zmeny sa podľa odborníkov môžu hýbať až do výšky 250 miliónov eur

Pred časom sme ťa informovali, že rodné čísla by mali na Slovensku nahradiť identifikátory fyzických osôb. Ako informuje SITA, proti tomuto návrhu sa zdvihla vlna kritiky.

Tento systém totiž môže našu krajinu stáť aj desiatky miliónov eur. Niektorí ho označujú za celkom zbytočný a to najmä v časoch, kedy si Slovensko v oblasti digitalizácie nevie dať rady ani s oveľa jednoduchšími systémami.

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej, nahradenie rodných čísel náhodne generovanými identifikátormi môže skomplikovať život napríklad starším ľuďom. Tí si budú musieť okrem iného vymeniť občianske preukazy a preukazy poistencov, ktoré majú momentálne s neobmedzenou platnosťou. 

zdroj: minv.sk

Zmluvu s dodávateľom projektu alternatívnych identifikátorov podpísal rezort podľa Remišovej už v roku 2014. Projektu podľa nej chýbajú súťažné podklady a tiež to, že rezort na celú vec nevyčíslil náklady. Tie sa môžu podľa strany bývalého prezidenta Andreja Kisku hýbať až vo výške 250 miliónov eur. Má ísť o sumu, za ktorú by sme dokázali postaviť 6 moderných nemocníc.

Ministerka vnútra koncom júna skonštatovala, že keďže rodné čísla obsahujú dátum narodenia, ľahko sa dá dopracovať k rodnému číslu konkrétnej osoby, ktoré môže byť následne zneužité. 

Podľa návrhu ministerstva vnútra má mať každá osoba pridelený „bezvýznamový identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú fyzickú osobu a ktorý tvorí náhodné desaťmiestne číslo generované kryptografickým kľúčom“.  Toto číslo má v informačných systémoch nahradiť rodné čísla. 

zdroj: wikipedia.org-wizzard

Rodné čísla sú v SR zavedené od roku 1954, čo znamená, že v roku 2053 sa vyčerpajú všetky možné varianty.

„Rodné číslo nerozlišuje medzi 1900 a 2000. Rodné číslo vydané v roku 2054 by bolo totožné s už existujúcim rodným číslom. V kontexte uvedeného možno konštatovať, že rodné číslo prestane byť v roku 2054 jednoznačné,“ uvádza rezort.

Ministerstvo vnútra chce však rodné čísla zrušiť už teraz. Bez odbornej diskusie, argumentov a narýchlo, akoby mali možné kombinácie rodných čísiel skončiť už zajtra. Nahradiť ich má identifikátor, ktorý však nebude univerzálny, ale každý úrad ako sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa a iné budú používať ešte jeden ďalší osobitný pre konkrétny úrad. 

Zákon o základných identifikátoroch fyzickej osoby by mal podľa návrhu rezortu vnútra platiť od 1. januára 2020. Následne by v priebehu 10 rokov mali byť všetkým Slovákom pridelené identifikátory. 

zdroj: slov-lex.sk, minv.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech