Slováci môžu žiadať kompenzácie za chyby v zdravotníctve. Vieme, ako na to (PREHĽAD)

  • Pochybenia lekárov môžu mať fatálne následky
  • Za neodborný či nedbanlivý prístup zdravotníckeho zariadenia máš nárok na odškodnenie
Žena na posteli sa drží za krk a peniaze.
Ilustračné foto, Freepik/@katemangostar, Freepik/@freepik
  • Pochybenia lekárov môžu mať fatálne následky
  • Za neodborný či nedbanlivý prístup zdravotníckeho zariadenia máš nárok na odškodnenie

Aj lekári môžu chybovať a ich omyly môžu mať vážne následky. Ak ty alebo tvoji príbuzní čelíte zdravotným problémom z dôvodu neodbornej alebo nedbanlivej starostlivosti v zdravotníctve, mali by ste požadovať odškodnenie.

Zisti, čo odškodnenie zahŕňa a dokedy ho musíš uplatniť. 

Ako sa pochybenie dokazuje?

Ak sa rozhodneš vymáhať odškodnenie za zdravotnú škodu od zdravotníckeho zariadenia, nečaká ťa nič ľahké. Ako informuje portál Peniaze.sk, aby si v súdnom procese zvíťazil, musíš splniť tri kroky.

Prvým krokom je dokázať, že lekár nesplnil svoju povinnosť poskytovať starostlivosť podľa najnovších medicínskych poznatkov. Treba dokázať to, že nevzal dostatočne do úvahy tvoj osobitý zdravotný stav. Tomu sa hovorí, že lekár nemal postupovať „de lege artis medicinae“, čo znamená, že nekonal podľa pravidiel svojho umenia.

Druhý krok je ukázať, že táto chyba skutočne spôsobila škodu alebo ujmu na tvojom zdraví.

Tretí a posledný krok je preukázať, že medzi lekárovou chybou a tvojou zdravotnou ujmou existuje priama príčinná súvislosť. To znamená, že musíš dokázať, že tvoje zdravotné problémy sú priamo dôsledkom toho, ako sa lekár o teba postaral, alebo skôr nepostaral.

Zatiaľ čo dokázať poškodenie zdravia môže byť relatívne jednoduché, ukázať, kde zdravotnícky pracovník urobil chybu, už také ľahké nie je. V týchto prípadoch ti môžu pomôcť závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ešte zložitejšie je dokázať, že práve lekárov postup spôsobil zhoršenie tvojho zdravia a nie niečo iné. 

Na snímke sú pacienti v čakárni u lekára
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Našťastie, slovenské súdy majú k pacientom celkom pochopenie. Ústavný súd upozornil, že v sporoch medzi tebou a zdravotníckym zariadením treba brať do úvahy tvoje slabšie postavenie. V niektorých prípadoch by mal súd rozhodnúť, že dôkaznú povinnosť, teda povinnosť niečo dokázať, by mohlo niesť skôr zdravotnícke zariadenie, nie ty.

Zdravotnícke zariadenie môže byť zodpovedné za škodu, aj keď neurobilo priamo chybu. Napríklad, ak sa pri liečbe použije niečo, čo ti spôsobí alergickú reakciu, a lekár nemal šancu to vedieť, zariadenie za to môže niesť zodpovednosť.

Druhy odškodnenia sú rôzne

Keď utrpíš ujmu na zdraví, máš nárok na viacero druhov odškodnenia. Bolestné ti pokryje fyzickú a psychickú ujmu spôsobenú zranením, jeho liečbou alebo riešením následkov. Výška tejto náhrady závisí od lekárskeho posudku, ktorý hodnotí bolesť podľa určitých pravidiel.

Ak ti zranenie sťažuje život v spoločnosti, napríklad v práci alebo vo voľnom čase, môžeš dostať náhradu za toto sťaženie. Lekársky posudok ti aj tu určí sumu na základe toho, ako vážne je tvoje uplatnenie v spoločnosti ovplyvnené. V niektorých prípadoch, ak si napríklad získaš status invalidity alebo si pred zranením výrazne prispieval do určitej oblasti, napríklad vedy, môže byť tvoja náhrada vyššia.

Strata zárobku sa rieši vyplácaním peňažného dôchodku. Ak si kvôli zraneniu na nemocenskej, dostaneš rozdiel medzi tvojím pôvodným priemerným zárobkom a nemocenskými. V prípade, že sa tvoj príjem zmení po návrate do práce alebo ak si uznávaný za invalidného, náhrada bude pokrývať rozdiel medzi tvojím predchádzajúcim priemerným zárobkom a súčtom tvojho terajšieho zárobku a invalidného dôchodku.

Ak tvoje zranenie ovplyvní aj výšku tvojho budúceho dôchodku, dostaneš náhradu za túto stratu. Vypočíta sa ako rozdiel medzi dôchodkom, na ktorý máš teraz nárok, a tým, ktorý by si mal, ak by tvoj zranením znížený príjem nebol pri výpočte dôchodku zohľadnený.

Máš tiež nárok na odškodnenie za výdavky, ktoré potrebuješ na svoju liečbu. Toto zahŕňa peniaze, ktoré minieš na rehabilitáciu, na špeciálne potraviny, doplnky výživy alebo na plat ošetrovateľa, ktorý ti pomáha zlepšiť tvoj zdravotný stav.

Na snímke je žena s bolesťou hlavy
zdroj: Freepik/Drazen Zigic

Dokedy musíš podať nárok na odškodnenie za ujmu na zdraví?

Keď si nárokuješ odškodnenie za škodu, máš na to dva roky od momentu, keď sa dozvieš o škode a kto za ňu môže.

Aj keď sa môže zdať, že dva roky nie sú veľa času, dôležité je, kedy si sa dozvedel o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá, nie kedy k chybe došlo. Toto pravidlo berie do úvahy, že zdravotné problémy môžu vyplynúť na povrch až oveľa neskôr. Môže to byť dokonca aj po desaťročiach od momentu, keď sa stala chyba.

Treba si uvedomiť, že začiatok premlčacej doby môže byť pre rôzne typy nárokov odlišný. Napríklad v prípade bolestného, premlčacia doba začína plynúť až po ukončení liečby. To je preto, lebo bolestné pokrýva aj bolesť z liečby alebo z odstraňovania následkov zranenia.

Zdroje: Peniaze.sk, epi.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá