Slováci poháriku alkoholu neodolajú. Pocit šťastia je klamlivý, toto sa naozaj deje v tvojom mozgu

  • Štatistiky ukazujú, že Slováci pijú alkohol kvôli karanténnym opatreniam viac doma
  • Po poháriku tiež často siahajú kvôli úzkostiam a depresiám, ktoré sociálna izolácia spôsobuje
  • Pocit šťastia po vypití poháriku je však klamlivý, psychický stav sa neskôr ešte viac zhoršuje
alkohol
Unsplash/Michael Discenza, Jesse Martini
  • Štatistiky ukazujú, že Slováci pijú alkohol kvôli karanténnym opatreniam viac doma
  • Po poháriku tiež často siahajú kvôli úzkostiam a depresiám, ktoré sociálna izolácia spôsobuje
  • Pocit šťastia po vypití poháriku je však klamlivý, psychický stav sa neskôr ešte viac zhoršuje

Ani zatvorené podniky Slovákom nezabránili v tom, aby obsadili prvé priečky v spotrebe alkoholu v Európskej únii. Priestory pohostinstiev, pubov a krčiem sme vymenili za obývačky a alkohol sme tak častejšie popíjali práve doma. Počas lockdownu sme vypili v domácnostiach viac alkoholu, ako bývalo zvykom po iné roky.

Míňame na alkohol viac ako je európsky priemer

Za vlaňajšok sme podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat vypili 12 litrov čistého alkoholu na hlavu.

Na alkohol Slováci dávajú 2,3 % celkových výdavkov domácnosti. To nás dostalo na 11. priečku v rebríčku európskych krajín, ktorému kraľujú Lotyšsko, Estónsko a Litva, kde domáci míňajú na alkohol skoro 5 % všetkých výdavkov.

Z výskumu tiež vyplýva, že najradšej doma popíjame pivo (80 %), nasleduje víno (12 %) a najmenej sú konzumované liehoviny (8 %).

„Pandémia sa výrazne podpísala pod zmeny v nákupnom správaní Slovákov, v ich stravovacích návykoch, ale aj pod pitie alkoholu. Jeho konzumácia sa po zákaze v reštauračných a hotelových zariadeniach presunula do domácností. Podľa londýnskych vedcov z Cambridgeskej univerzity aktuálna izolácia u ľudí vyvoláva symptómy posttraumatického stresu, čo následne môže spôsobovať aj vyššiu konzumáciu alkoholu,“ povedala pre TASR Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Alkoholom jedine dezinfikovať, nie liečiť

V začiatkoch pandémie svet obletela správa, že COVID-19 sa dá liečiť alkoholom.

To, že alkohol zabíja koronavírus, by sme mohli zaradiť do kategórie najväčších bludov, s ktorými sme na začiatku pandémie mohli prísť do kontaktu. Avšak pri priemernej spotrebe 12 litrov tvrdého alkoholu na Slováka za rok nečudo, že sme mu tak rýchlo a ochotne uverili.

víno
zdroj: Pexel/Skitterphoto

Hoax sa stal až takým obľúbeným, že sa ním musel zaoberať aj Úrad verejného zdravotníctva, a Slovákom ho vyvrátil. Keďže alkohol spôsobuje presný opak, a to oslabenie imunitného systému, čím sa zvyšuje riziko nákazy vírusmi, jeho pitie ÚVZ SR vyslovene neodporúča.  

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Eurostat, Úrad verejného zdravotníctva, Science Focus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie