Slováci sa nemusia dostať k výnimočným liekom zachraňujúcim životy. Poisťovne sú na dne

  • Pri lieku uvedenom v zozname sa postupuje jednoduchšími spôsobmi
  • Počet pacientov, ktorí žiadajú liek na výnimku, stále rastie
Ilustrašná foto
Ilustračná foto, TASR/Jaroslav Novák Unsplash/Marek studzinski
  • Pri lieku uvedenom v zozname sa postupuje jednoduchšími spôsobmi
  • Počet pacientov, ktorí žiadajú liek na výnimku, stále rastie

Za Union zdravotnú poisťovňu (ZP) môžeme potvrdiť, že po necelých štyroch mesiacoch sme už takmer vyčerpali povolené výdavky na nekategorizované lieky. Tento fakt len potvrdzuje vysokú relevantnosť našich námietok z roku 2021 a 2022 k súčasnému legislatívnemu riešeniu, ktoré však neboli zo strany Ministerstva zdravotníctva SR vôbec akceptované,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová. „Naše možnosti sú vzhľadom na okolnosti takmer vyčerpané,“ potvrdil pre TASR aj manažér odboru PR Dôvery Branislav Cehlárik.

Spolu so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) poukazujú na nedostatočné financovanie sektora a zvyšujúce sa náklady na lieky. „V prvom kvartáli roku 2023 evidujeme osem- až desaťpercentný nárast nákladov na lieky a dietetické potraviny porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Rozpočet určený na lieky a dietetické potraviny počíta v roku 2023 s rastom približne o jedno percento oproti reálnym nákladom v roku 2022. Náš predpoklad je, že vo svetle súčasnej legislatívy budú náklady VšZP na lieky a dietetické potraviny za celý rok 2023 rásť tempom plus 13 percent oproti reálnym nákladom v roku 2022,“ spresnila poisťovňa. Rastie tiež podľa nej počet žiadostí o lieky na výnimku.

Vnímame, že situácia je vážna, komunikujeme so zdravotnými poisťovňami a analyzujeme, čo ju spôsobilo. Hľadáme odpoveď na to, či je situácia do takej miery závažná, aby bolo potrebné zvažovať dofinancovanie,“ uviedlo pre TASR Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ministerstvo ozrejmilo, že strop na lieky na výnimku je momentálne 3,9 percenta z celkových výdavkov zdravotných poisťovní na lieky. „Keďže novela zákona 363 aktívne zaraďuje lieky z výnimkového režimu do zoznamu kategorizovaných liekov, tak na konci roku 2023 ten strop môže zostať v platnosti,“ vysvetlilo. Rezort dodal, že za úhradu výdavkov zdravotnej starostlivosti vrátane výnimkových liekov sú priamo zodpovedné zdravotné poisťovne.

„Union zdravotná poisťovňa môže v zmysle platnej legislatívy minúť na nekategorizované lieky 3,7 milióna eur. Po necelých šyroch mesiacoch už máme povolené výdavky takmer vyčerpané,“ uviedla pre správy RTVS hovorkyňa Union poisťovne Kristína Baluchová.

RTVS uvádza, že Všeobecná zdravotná poisťovňa upozorňuje, že počet tých, ktorí žiadajú o liek na výnimku, stále rastie. V roku 2019 ich bolo niečo cez 9 500, počas minulého roka to bolo už takmer 15 000.

Na tento „fenomén“ upozornila aj Marušáková: „Vláda na svojom rokovaní 14. 4. 2023 schválila návrh novely zákona 362 (o lieku), ktorého súčasťou bol aj prílepok k 363 (k tej zdravotníckej). Ten by mal urobiť posun používania limitu na lieky na výnimky o jeden rok. Situáciu to však nerieši. Limit znamená, že v nejaký deň v roku je minuté posledné euro v rámci toho limitu. A pacienti, ktorí ochorejú deň po vyčerpaní limitu, sa už k lieku nedostanú. Nie je to náhodou diskriminácia? Nie je to náhodou v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky?“

RTVS píše, že ministerstvo chce limitmi motivovať výrobcov k tomu, aby boli lieky kategorizované. Pacientom by tak boli preplatené automaticky.

„Budeme musieť hľadať zdroje, ako to dofinancovať, ale dáta na to zatiaľ reálne nemáme,“ uviedol pre RTVS štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič.

Zdroje: RTVS, AOPP, Zákony pre ľudí, Health.gov, Rokovania.gov, Slov-lex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá