Slováci sa rozhodli vyčistiť našu krajinu. Internet zaplavujú fotky ľudí čistiacich prírodu

  • Slovensko produkuje relatívne menej odpadu než ostatné krajiny EÚ, no recykluje výrazne menej
  • Je to vidieť aj pri pohľade na jarnú krajinu
  • Slováci si nasadili rukavice a vo veľkom sa snažia Slovensko odbremeniť od odpadu
odpady
pixabay.com, Denis Krenek
  • Slovensko produkuje relatívne menej odpadu než ostatné krajiny EÚ, no recykluje výrazne menej
  • Je to vidieť aj pri pohľade na jarnú krajinu
  • Slováci si nasadili rukavice a vo veľkom sa snažia Slovensko odbremeniť od odpadu

Naša krajina, podľa najaktuálnejších štatistík z roku 2016 podľa Eurostatu, vytvorila 1,890 milióna ton komunálneho odpadu. To je o 106-tisíc ton viac ako v roku 2015. V prepočte na osobu to vychádza 348 kg, čo je paradoxne jedna z najnižších úrovní v Únii. Menej odpadu na počet obyvateľov vyprodukovalo len Česko, Poľsko a Rumunsko. Maďarsko vyrobilo v rámci Vyšehradskej skupiny najviac odpadu na osobu a to 379 kilogramov.

Je však dôležité spomenúť, že miera recyklácie komunálneho odpadu je na Slovensku jedna z najnižších v EÚ a skládkovanie je stále dominantná forma nakladania s odpadom. Slovensko produkuje relatívne menej odpadu než ostatné krajiny EÚ, no recykluje výrazne menej. Dve tretiny komunálnych a viac ako polovica všetkých odpadov sú uložené na skládky, čo je výrazne viac než v EÚ.

Naša krajina je po zime zahalená odpadkami. To, čo predtým prikryla pokrývka snehu, dnes vídame pri prechádzkach prírodou. Ide pritom o problém, ktorý trápi okrem Slovenska aj mnohé iné štáty. Ľudí z rôznych krajín však tento mesiac spojil hashtag trashtag, ktorý má motivovať aj mladú generáciu k tomu, aby si vyčistila krajinu, v ktorej žije.

Gepostet von Ivan Ribárski am Sonntag, 31. März 2019

To, že na Slovensku je množstvo inciatívnych ľudí, ktorí sa neboja zašpiniť si ruky, dokazujú aj stovky fotiek zachytávajúcich proces čistenia slovenskej prírody.

Gepostet von Ivan Ribárski am Sonntag, 31. März 2019

Ruku k dielu sa rozhodol priložiť aj Erik z projektu EatGreen: „Včera sme sa opäť vybrali na miesto, ktoré sme chceli vrátiť do pôvodného stavu a odpratať tak to, čo tam nepatrí. Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 110 kg odpadu. No my s upratovaním ešte nekončíme, určite sa chystáme pokračovať ďalej a urobiť toľko dobra, koľko je v našich silách. Možno máš aj ty miesto, ktoré je znečistené. Čo, keby si sa tam zobral s kamošmi, strávil tam pár hodín a vyčistil to tam? Možno tomu neuveríš, ale dodá ti to veľa energie, lebo budeš cítiť, že robíš správnu vec,” píše Erik na svojej stránke.

Nemôže tam ostať ani smietka 👊

Gepostet von EatGreen am Sonntag, 31. März 2019

Podobný deň zažil aj aktivista Michal Wiezik: Dnes sme so skvelou skupinou aktívnych ľudí z Očami prírody čistili brehy rieky Slatina od naplaveného odpadu. Keďže sme odpad nechceli len presunúť od rieky na skládku, ale ho aj podľa možností redukovať, PET fľaše, sklo a kovy boli separované priamo v teréne a následne recyklované. Bolo nás vcelku dosť, vyčistené boli obidva brehy, od Môťovej až po Slatinku. Ďakujeme združeniu Slatinka a Martine Paulíkovej za skvelú organizáciu. Jednoducho skvelý deň!,” hovorí.

Dnes so skvelou skupinou aktívnych ľudí z https://www.facebook.com/ocamiprirody/, čistenie brehov rieky Slatina od…

Gepostet von Michal Wiezik am Samstag, 23. März 2019

Zapojil sa aj primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý vyzdvihol jarné čistenie tamojšieho Kamenáča: Čistenie Kamenáča prebehlo za krásneho počasia na výbornú. Kopa ľudí, odpadu menej ako minulý rok – aj vďaka pravidelnému čisteniu Lacka Beňa. Nechýbalo ani občerstvenie pre dobrovoľníkov. Aj keď moja účasť bola dnes ozaj iba symbolická, veľká vďaka všetkým ktorí dnes prišli pomôcť, ste super,” vyjadril sa na svojeom Facebooku.

Gepostet von Peter Bročka am Samstag, 30. März 2019

Zapojíš sa do tohto projetu tento víkend aj ty?

zdroj: Eurostat, minzp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá