Slováci sa vrhli na podzemné kryty. „Pochopili, že peniaze im potom nepomôžu,“ tvrdí odborník

  • Čo s nami bude, keď na dvere zaklope katastrofa?
  • Odborník tvrdí, že individuálne podzemné kryty sa celoplošne za efektívne riešenie považovať nedajú
Podzemné kryty na Slovensku
Ilustračný obrázok, Pixabay/Hucky/Podzemne-kryty
  • Čo s nami bude, keď na dvere zaklope katastrofa?
  • Odborník tvrdí, že individuálne podzemné kryty sa celoplošne za efektívne riešenie považovať nedajú

Ľudia po celom svete začali hľadať nové bezpečné útočisko, kde môžu v núdzovom stave tráviť čas a nemyslieť na to, čo bude zajtra.

Hlavným dôvodom je svetové dianie, kde vidieť veľkú nestabilitu a neistotu. Vojenský konflikt na Ukrajine, klimatické zmeny či iné nevyspytateľné prírodné katastrofy nenaznačujú nič dobré a celý svet sa stále len prizerá.

My sme sa pozreli na situáciu na Slovensku, kde z hľadiska ochrany vidieť veľké nedostatky.

Majú však kryty význam v prípade katastrofy, akou je napríklad tornádo či atómový výbuch? Ide skutočne o ochranu, alebo len biznis so strachom?

Investícia už aj pre Slovákov

Novodobé služby poskytujúce výstavbu podzemných krytov padli do hľadáčika aj Slovákom. Podľa odborníka na bezpečnosť Petra Baka je hlavným dôvodom, samozrejme, ochrana seba a rodiny pre prípad vážnejších hrozieb rôzneho charakteru.

„Ako sa vraví, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. Metafora, ktorá je veľmi blízko realite. V dnešnej dobe sa už aj väčšina svetovej odbornej kapacity zhoduje na tom, že ten džbán sa rozbije určite, len zatiaľ nevieme, kedy presne,“ upozorňuje.

Do akej miery majú podzemné kryty zmysel a či je takáto nezvyčajná investícia v roku 2022 naozaj relevantná, sme sa opýtali aj odborníka na bezpečnosť Mateja Kandríka z Adapt Institute.

„Odpoveď znie veľmi individuálne. Ak máte pozemok, ktorý to geologicky umožňuje a ste presvedčený, že to chcete, tak tá investícia zmysel má. Nie z finančného hľadiska, ale z hľadiska pohody, zabezpečenia sa do budúcnosti a podobne,“ vysvetlil.

Kandrík ďalej avizuje, že na margo toho sa ľudia strachujú a kryt je len formou nejakého ich prejavu, ktorý im zaručí bezpečnosť: „Ľudia sa snažia šetriť, vytvárať zásoby, napríklad trvanlivého jedla. Niektorí nakupujú filtre na vodu. Snažia sa zabezpečiť na nepredvídateľné časy, ktoré nás čakajú.“

„Ľudia ani len netušia, koľkokrát bolo ľudstvo na pokraji nejakej vážnej katastrofy, kde stačila už len malá iskrička a svet, ako ho poznáme, mohol byť zrazu celkom iný,“ prízvukuje Peter Bako.

Pred čím všetkým ťa podzemný kryt dokáže ochrániť?

  • Prírodné katastrofy: tornáda, zemetrasenia, výrazné klimatické zmeny, extrémne horúčavy alebo mrazy, slnečné erupcie.
  • Civilizačné katastrofy: epidémie, terorizmus, úniky radiácie, priemyselné havárie, vypustenie biologických látok do ovzdušia.
  • Vojenské katastrofy: vojnové konflikty, bombardovanie, toxické, biologické a nukleárne konflikty.

„Slováci si konečne začínajú uvedomovať, že všeobecná bezpečnosť sa z roka na rok stále zhoršuje. A nehovorím tu len o sociálnych, politických a vojenských aspektoch. Väčšina z nás si ešte ani poriadne neuvedomuje, čo všetko nám vie naša planéta a vesmír vystrojiť. Dotyční záujemcovia zároveň pochopili, že peniaze na účtoch im už potom nepomôžu,“ odpovedá Bako na otázku, čo podľa neho zvýšilo dopyt po podzemných krytoch.

Pivnica vs kryt: V čom sú najväčšie rozdiely?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HN, NSA SR, Podzemné kryty

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá