Slováci si bežne berú pôžičky pre rodinu a priateľov. Neváhajú sa pritom zadĺžiť 

  • Kvôli pôžičkám pre niekoho iného sa Slováci zadlžujú častejšie než kvôli dovolenke, Vianociam alebo nákupu školských potrieb
  • 46 % úverov pre niekoho iného pritom presahuje sumu 800 eur
gr
pixabay.com
  • Kvôli pôžičkám pre niekoho iného sa Slováci zadlžujú častejšie než kvôli dovolenke, Vianociam alebo nákupu školských potrieb
  • 46 % úverov pre niekoho iného pritom presahuje sumu 800 eur

Z prieskumu spoločnosti KRUK vyplýva, že necelé dve pätiny Slovákov úplne odmietajú vziať si pôžičku na akýkoľvek účel. Zaujímavý je však fakt, že 28 % Slovákov niekedy vzalo úver kvôli finančným potrebám niekoho iného, napríklad pre rodinu či priateľov.

Napríklad v takom Prešovskom kraji si peniaze pre svojich blízkych požičiava 33 % obyvateľov, využívajú ich väčšinou pre svoje deti. Najopatrnejší sú zase Bratislavčania, z ktorých si pre niekoho iného požičalo len 23 % respondentov prieskumu.

zdroj: pixabay.com

„Pri pôžičkách pre niekoho iného ide o klasické úvery, len namiesto zaobstarania práčky pre seba odovzdajú ľudia peniaze niekomu blízkemu. Často svojmu partnerovi alebo dieťaťu dôverujú, že pravidelne posiela splátky, až na úver na svoje meno zabudnú. Pokiaľ však blízka osoba splátky vynechá, dostáva sa človek, ktorý je pod pôžičkou podpísaný, do problémov. Preto je vždy kľúčové strážiť pravidelnosť splácania a mať všetko pod kontrolou,“ hovorí tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK Markéta Kolářová.

zdroj: unsplash.com

Nejde len o malé pôžičky, vyše 46 % úverov pre niekoho iného presahuje sumu 800 eur, 33 % pôžičiek je do 200 euro a zostávajúcich 21 % v rozmedzí 200 až 800 eur. Pôžičky pre rodinu a priateľov berú Slováci ako bežnú vec a na tento účel sa zadlžujú častejšie než napríklad kvôli dovolenke, Vianociam alebo napríklad školským potrebám pre deti. V najväčšej miere si pôžičky pre niekoho iného berú ľudia vo veku 54 až 65 rokov s odborným a stredoškolským vzdelaním, pomer mužov a žien je takmer vyrovnaný. 

„Pokiaľ si niekto nemôže vziať úver sám na seba, má to svoj dôvod. Obvykle by žiadnu pôžičku nedostal – či už kvôli svojej úverovej histórii, alebo kvôli nízkym príjmom, z ktorých by úver nemohol splácať,“ dodáva M.Kolářová.

Slováci si vedia svoje zadĺženie obhájiť 

Viac ako šestina opýtaných Slovákov by bola ochotná zadlžiť sa kvôli nákupu spojeného so školskou dochádzkou. Ide podľa nich o rozumný dôvod na zadĺženie. Informuje SITA.

V rebríčku rozumných dôvodov na zadlženie je napríklad úver z dôvodu školskej výbavy ďaleko za pôžičkami v prípade poruchy v byte. Tento dôvod na zadlženie totiž uviedlo 58 % respondentov. Splátku za lízing vozidla označilo  47 % opýtaných Slovákov, pôžičku na splátku spotrebiteľského úveru za nový televízor alebo chladničku označilo 43 % opýtaných.

zdroj: unsplash.com

„Možnosti vziať si pôžičku na nákup školských potrieb sú viac naklonení ľudia, ktorí už nejaký úver majú, so základným vzdelaním a s päť a viacčlennými rodinami. Medzi rozumnými dôvodmi na zadlženie stojí pôžička na obstaranie školských potrieb na podobnej úrovni ako úver na zaplatenie nájmu alebo elektriny či plynu,“ dodáva pre agentúru SITA generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

zdroj: SITA, KRUK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech