Slováci si naobjednávali takmer 13 000 kusov pofidérnych liekov zo zahraničia

  • Z vyclievacieho oddelenia pošty v Žiline bolo za rok 2023 vrátených späť takmer 13-tisíc kusov liekov
  • Dôvodom bol ich neznámy pôvod a hroziace vážne riziká
Logo Finančnej správy SR
Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann
  • Z vyclievacieho oddelenia pošty v Žiline bolo za rok 2023 vrátených späť takmer 13-tisíc kusov liekov
  • Dôvodom bol ich neznámy pôvod a hroziace vážne riziká

Slováci, pozor. Za posledný rok bolo z vyclievacieho oddelenia pošty v Žiline vrátených späť takmer 13-tisíc kusov liekov, ktoré si súkromné osoby objednali zo štátov mimo EÚ. Upozorňuje na to Finančná správa na svojom webe.

Dôvodom bol ich neznámy pôvod a vážne riziko, ktoré hrozilo spotrebiteľom, keby ich použili. 

Vrátiť sa muselo takmer 13 000 liekov, hrozilo vážne riziko

„Nedostupnosť niektorých liekov, jednoduchšie zaobstaranie a nižšia cena sú dôvodmi pre niektorých ľudí na to, aby ich objednávali cez internet alebo prostredníctvom známych z tretích krajín. Len na vyclievacie oddelenie pošty v Žiline tento rok prišlo 168 poštových zásielok s 12 960 ks liekov, ktoré mali byť doručené občanom SR,“ píše Finančná správa.

Na snímke logo finančnej správy a úrad
zdroj: Ilustračné foto: TASR/František Iván

Najviac z nich pochádzalo z Indie, a potom z Veľkej Británie a Turecka. Ľudia ich objednávali na liečbu závislostí od alkoholu, vysokého tlaku, alergií, parazitárnych infekcií i porúch pozornosti a iných ochorení, pričom niektoré z nich boli určené aj pre deti. Významné zastúpenie mali tiež tabletky na potenciu.   

Ani jedny z liekov, ktoré si dovážali tieto osoby, neboli registrované v SR, mali neznámy pôvod a neprešli potrebnou kontrolou. Pre spotrebiteľa by ich použitie predstavovalo vysoké riziko. Príslušníci finančnej správy zásielky vrátili späť a verejnosti dávajú do pozornosti, že dovážať lieky zo štátov mimo EÚ je možné len osobám, ktoré majú na to vydané povolenie. 

Finančná správa uvidí každú faktúru Slovákov

Nedávno sme ťa informovali o tom, že základnými prioritami pre Finančnú správu bude zjednodušenie platenia daní a odvodov, ako aj zefektívnenie boja proti daňovým únikom. Dôvodom je, že vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) bude správe chýbať asi 400 miliónov. Vyhlásil to v decembri na tlačovej konferencii minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) spolu s novým prezidentom Finančnej správy Jozefom Kissom. 

„FS je peňaženkou štátu a vzhľadom na to, v akom stave nám bývalá vláda zanechala verejné financie, je toto jedna zo zásadných nominácií. Potrebujem, aby vyberala dane efektívne, no na druhej strane sú tu aj iné problémy, ktoré treba riešiť. Budeme sa zaoberať colnicami, aby sa východná hranica posilnila,“ uviedol Kamenický.

Dodal, že bude potrebné pokračovať v elektronizácii. E-kasa podľa ministra pomohla lepšiemu výberu. „Dnes sa pohybujeme s daňovou medzerou na DPH niekde pod 10 %, už za môjho pôsobenia sa znižovala, dúfam že sa bude znižovať aj naďalej,“ doplnil.

Minister taktiež avizoval zavedenie tzv. e-faktúry, ktorá by podľa neho podnikateľom uľahčila predvyplňovanie daňových priznaní alebo aby boli predvyplnené zo strany FS.

„Budem mať stretnutia s Finančnou správou, ktorá mi predstaví plán, ako toto opatrenie naplniť,“ priblížil Kamenický. „Zavedenie e-faktúry je nové opatrenie, úplne zásadné. Finančná správa musí zvýšiť efektívnosť výberu. Štát bude potrebovať peniaze,“ povedal Kamenický.

Podnikateľom plánuje pomôcť aj podporením záväzných stanovísk. „V minulosti to bolo spojené s administratívou pre podnikateľov. Chceme to spraviť tak, aby stanoviská boli jasné a aby nemali dvojité výklady niektorých vecí,“ uviedol šéf rezortu financií.

Zdroje: Finančná správa, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá