Desiatky tisíc Slovákov štátu odopreli mimoriadnu službu. Na tieto miesta pôjdu, ak by prišla vojna

  • V januári slovenské úrady prijali viac ako 50 000 vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby
  • Teraz Slovákom začali chodiť do schránok rozhodnutia
vojak
Vojak, TASR/Michal Svítok
  • V januári slovenské úrady prijali viac ako 50 000 vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby
  • Teraz Slovákom začali chodiť do schránok rozhodnutia

V priebehu januára 2023 okresné úrady na Slovensku prijali viac ako 50 000 vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby. Tento nárast podaných vyhlásení nebol prekvapením vzhľadom na rozsiahlu dezinformačnú kampaň, ktorá viedla k obavám a nedôvere.

Hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Mária Precner, však uistila verejnosť, že táto situácia nemá žiadny negatívny vplyv na obranyschopnosť štátu. Slovensko má dostatok vycvičených ozbrojených zložiek a spojencov, ktorí sú pripravení nasadiť sa v prípade potreby.

Slováci dostávajú rozhodnutia od úradov

Ako sme ťa už stihli informovať, Slováci, ktorí podali Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby, už dostávajú rozhodnutia od príslušných okresných úradov.

Väčšinou ich žiadosti schvaľujú a zaraďujú ich do evidencie občanov, ktorí majú povinnosť v prípade vojny alebo vojnového stavu vykonať alternatívnu službu. Hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Mária Precner, informovala TASR o tejto situácii.

„V priebehu januára 2023 obdržali okresne úrady viac ako 50 000 vyhlásení o odopretí mimoriadnej služby. Pre úplnosť dodávame, že vzhľadom na rozsiahlu dezinformačnú kampaň nás tento počet neprekvapuje.“

„Okrem toho, toto číslo nebude mať vplyv na obranyschopnosť štátu, pretože disponujeme dostatkom vycvičených ozbrojených zložiek a spojeneckými vojakmi, ktorí by boli v prípade potreby nasadení,“ ozrejmila pre Startitup hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Mária Precner.

Niektorí občania sa rozhodli podať vyhlásenie o odmietnutí mimoriadnej služby, aby sa vyhli prípadnej účasti na aktívnej obrane štátu. Ministerstvo obrany však zdôrazňuje, že branná povinnosť týmto spôsobom nezaniká, len sa mení formou služby, ktorou by občan prispieval k obrane Slovenskej republiky, ak by to bolo potrebné.

Mobilizácia a vojna?

Mnohí ľudia sa obávajú mobilizácie a vojenskej povinnosti, pretože z počiatku roka sa objavili dezinformácie o možnej mobilizácii. Aj keď podanie vyhlásenia o odopretí mimoriadnej služby zmení formu služby, branná povinnosť nezaniká. Ministerstvo obrany upozorňuje na dôležitosť overovania faktov.

Niektorí sa obávajú, že pri odopretí výkonu mimoriadnej služby môžu byť následne povolaní do vojenskej služby so zbraňou. Avšak Ústava Slovenskej republiky hovorí, že nikoho nemožno nútiť k vojenskej službe so zbraňou, ak je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním.

Minister obrany Martin Sklenár upozorňuje na zraniteľnosť spoločnosti v oblasti overovania a selekcie informácií. Mnohí občania podľahli dezinformáciám a propagande o údajnej mobilizácii, a to aj napriek verejnej snahe o informovanie. Rezort obrany tvrdí, že žiadna mobilizácia nebola plánovaná a ani sa neplánuje.

Branná povinnosť na Slovensku začína, keď muž dovŕši 19 rokov, a končí, keď dosiahne 55 rokov, pokiaľ mu branná povinnosť nezanikla z iných dôvodov skôr. Alternatívna služba je možnosťou pre tých, ktorí nechcú vykonávať vojenskú službu s použitím zbrane.

Táto služba môže zahŕňať pomoc v nemocniciach, pri civilnej ochrane obyvateľstva, kopaní zákopov alebo ďalšie aktivity v prospech Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Podrobnosti o výkone alternatívnej služby upravuje zákon o alternatívnej službe v čase vojny alebo vojnového stavu.

Ako podať odopretie výkonu mimoriadnej služby, branná povinnosť

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Redakcia, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá