Slovák pomáha budovať „bitcoinový ostrov v Karibiku“. Nič podobné nikde neexistuje

  • Známy Bitcoin miner už niekoľko rokov pôsobí v Paraguaji
  • V súčasnosti sa venuje projektu, ktorý nemá vo svete obdoby
Dušan Matuška
Instagram/@duskymatuska
  • Známy Bitcoin miner už niekoľko rokov pôsobí v Paraguaji
  • V súčasnosti sa venuje projektu, ktorý nemá vo svete obdoby

Dušan „Dušky“ Matuška, najznámejší slovenský edukátor a bitcoin miner, už niekoľko rokov pôsobí v Paraguaji a Hondurase, kde sa prostredníctvom rôznych iniciatív venuje globálnej osvete o najstaršej kryptomene. 

Bitcoin nedávno zaznamenal významný rast, a Matuška verí, že tento trend sa z dlhodobého hľadiska udrží. „Schválili sa ETF fondy na Bitcoin a tečú do nich stámilióny dolárov denne.“

„Za posledných pár dní skúpili ETF-ká z trhu cca 10 000 Bitcoinov denne. Vďaka ťažbe sa však dnes vytvorí len 900 Bitcoinov denne. Táto asymetria vplýva na kontinuálny nárast ceny a vyzerá, že to tak skoro neprestane.“

„Zároveň v apríli tu máme znova po 4 rokoch halving, a teda sa bude tvoriť už len 450 Bitcoinov denne. Ponuka sa znižuje a dopyt zvyšuje. Základoškolská ekonómia nám naznačuje, že by to malo mať pozitívny vplyv na cenu.“

Aktuálne ho zaujal projekt špeciálnej ekonomickej zóny s názvom Prospera, ktorá je vôbec prvou jurisdikciou na svete, kde sa dá firemné účtovníctvo viesť výlučne v Bitcoine a vďaka minimálnej daňovej záťaži láka podnikateľov z celého sveta.

  • Ako prebieha ťažba Bitcoinu v Paraguaji?
  • Koľko sa dá BTC miningom zarobiť?
  • Akým projektom sa venuje v Hondurase?
  • Aké zaujímavosti nám prezradil o Prospere?

V minulom roku sme boli svedkami vzostupov aj pádov Bitcoinu. Ako si to vnímal?

Už niekoľko rokov ma tieto výkyvy emočne nerozhadzujú. Nie ako v prvé mesiace, keď som s Bitcoinom začínal. Ako je týždeň dlhý sa nepozriem na cenu Bitcoinu, len ak som donútený alebo robím výplaty. 

Keďže moja mzda je už len v Bitcoine, a zároveň ho aj používam na bežné platby, krátkodobé výkyvy mi vôbec nevadia. Z dlhodobého hľadiska sa cena Bitcoinu v štátnych peniazoch neustále zvyšuje kvôli ich nekonečnému „tlačeniu“, a teda radšej si sporím práve v Bitcoine.

Si najväčším československým Bitcoin minerom, ktorý v rámci BTC miningu pôsobí hlavne v Paraguaji. Prečo si si vybral práve túto lokalitu?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroj: Dušan Matuška

Najnovšie videá

Trendové videá