Slovák predstavil autonómne a ekologické data centrum budúcnosti

  • Množstvo uložených dát na celom svete každý rok závratne rastie, čo znamená, že energie, ktorú data centrá spotrebujú, je stále viac a viac.
skynet
  • Množstvo uložených dát na celom svete každý rok závratne rastie, čo znamená, že energie, ktorú data centrá spotrebujú, je stále viac a viac.

RoboNodes je inovatívne riešenie, ktoré by malo významne zefektívniť spôsob, akým serverovne využívajú odpadové teplo. V dnešnom typickom data centre sa do serverovne privedie studený vzduch, ktorý potom tisíce malých ventilátorov fúkajú cez servery.

Horúci vzduch sa ale pri zmiešaní so studeným stratí, čím serverovne prichádzajú o obrovské množstvo využiteľnej energie. V lepších prípadoch sú studené a teplé uličky oddelené, no ani toto riešenie nie je zďaleka také efektívne, ako ponúka RoboNodes.

„Serverový rack má viac ako 50 rokov. ” povedal Zsolt Szabó, tvorca RoboNodes. “V data centrách nie je žiadna iná technológia, ktorá tam vydržala tak dlho.

pph_zsolt_szabo

RoboNodes pozostáva z atypického servera a racku. Vzduch, ktorý sa používa na chladenie, je kompletne izolovaný od vzduchu v serverovni, čo znamená, že sa zachytáva všetko teplo, ktoré sa následne dá použiť na vykurovanie budov alebo premeniť späť na elektrickú energiu.

Ak by ti recyklácia energie nestačila, RoboNodes prichádza aj s ďalším riešením, ktoré data centrá zefektívni ešte viac. V prípade, že akýkoľvek server zlyhá, celý server sa vymení robotizovaným vozidlom:

robonodes-gif2

Toto riešenie znamená, že v serverovni nemusí byť žiaden personál a data centrá je možné rozdeliť na viac menších lokalít. RoboNodes môžu byť umiestnené aj na chladných miestach ďaleko od civilizácie, kde by boli kompletne spravované na diaľku. Je pravdepodobné, že takýto systém bude v budúcnosti vyžadovať technológiu, ktorá by sa dokázala sama opravovať. Je teda možné, že naše deti sa budú učiť, že pri vzniku Skynetu stál Slovák.

RoboNodes vymyslel slovák Zsolt Szabó z PayPerHost.com – spoločnosti, ktorá ako prvá na svete zaviedla pay-as-you-go systém platieb za web hosting.

Sme globálnym lídrom v pay-as-you-go web hostingu, čo znamená, že potrebujeme veľa IT infraštruktúry.” hovorí Szabó. “Pracovať s komoditným hardvérom je komplikované a neefektívne. Myšlienka RoboNodes teda prišla kvôli našej potrebe efektívnej IT infraštruktúry. Náš web hosting stojí v priemere iba $1 mesačne, čo nás neustále ženie k dosahovaniu vyššej efektívnosti.

Zdroj fotografií: payperhost.com,  Zdroj titulnej fotografie: xavianthaze

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech