Slovák priamo zo záhrady zachytil unikátne vesmírne divadlo. Vyslúžil si obdiv od NASA

  • Americký úrad pre letectvo a vesmír publikoval vo štvrtok snímku dňa
  • Tá pochádza od slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského
Tomáš Slovinský, NASA
Tomáš Slovinský, Wikimedia/Reinhard Link from Germany
  • Americký úrad pre letectvo a vesmír publikoval vo štvrtok snímku dňa
  • Tá pochádza od slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského

Snímka vznikla 8. decembra neďaleko Košíc. Zachytáva zákryt Marsu Mesiacom (okultáciu), posledným splnom v tomto roku, a atmosférickými javmi s úkazom spojenými. TASR o tom informoval Slovinský.

Netradičný pohľad na oblohu ráno 8. decembra zažili obyvatelia strednej a západnej Európy, Škandinávie či Severnej Ameriky. Do červena sfarbená planéta Mars na chvíľu doslova zmizla z oblohy. Približne o 6.00 h ráno sa Mars ukryl za Mesiac.

„O necelú hodinu nato vyšiel na opačnej strane, pričom Mesiac spolu s Marsom v tú chvíľu už takmer zapadali tesne nad severozápadným obzorom počas svitania. Takýto úkaz sa nazýva zákryt alebo okultácia. A hoci bolo možné stretnutie dvoch nebeských telies pozorovať aj očami, na vyhotovenie podobnej fotografie bol potrebný ďalekohľad,“ opísal astrofotograf.

Počas úkazu panovali odlišné podmienky a zámerom fotografa bolo spojiť niekoľko rôznych expozícií, čím divákovi prostredníctvom jedinej fotografie dokáže priblížiť jeho priebeh.

Astronomická snímka dňa NASA je prestížne ocenenie najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú pre každý deň dôkladne vyberajú a následne doplňujú o opis editori Jerry Bonnell a Robert Nemiroff, spolupracovníci NASA. Slovinskému sa podarilo jeho najnovšou snímkou umiestniť sa v tejto rubrike už ôsmykrát za tri roky.

Vianočná Orava

Tomášovo dielo už v minulosti vybrala NASA dokonca aj za astronomický snímok Štedrého dňa. Išlo o záber zo Zuberca na Orave. Panoramatická fotografia vznikla o 2:30 nadránom a tvorí ju 66 snímok zachytených v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci.

„Túto poctu vnímam hlavne ako veľké zadosťučinenie. Tieto fotografie posudzujú odborníci z NASA, o to je moja radosť väčšia. Zhotovenie jednej snímky zaberie množstvo času. Samotné snímanie takejto fotografie trvá približne 1 hodinu, keďže v tomto prípade išlo o panoramatický záber zložený zo 66 segmentov. Samotná príprava, cestovanie a následné spracovanie však môže trvať niekoľko dní, až týždňov. Astrofotografia je náročná disciplína,” vyjadril sa vtedy Tomaš pre Startitup.

zdroj: Ocenená fotografia/ Tomáš Slovinský

Popularizuje astronómiu aj na školách

Mladý Košičan sa vo svojom živote naplno venuje popularizácii astronómie a to nielen prostredníctvom fotografií. S jeho dobrou kamarátkou a kolegyňou prevádzkujú prenosné planetárium Astro Show, s ktorým navštevujú prevažne školy. Spoločne tvoria zaujímavé vzdelávacie programy a do budúcna pripravujú, aj rôzne prednášky. Tomáš taktiež v rámci hobby publikuje svoju prácu v Slovenskom vedecko-technickom časopise.

Čo sa týka odborného vzdelania z oblasti fotografie, Tomáš má za sebou prednášky Petra Horálka, českého, no celosvetovo uznávaného fotografa. Podľa jeho slov mu práve táto skúsenosť dala veľmi pevné základy. „Najviac práce ale ostáva stále na tebe – záleží, ako sa k veci postavíš. Hoci sa astrofotografii nevenujem dlho, venujem jej prevažnú časť dňa a svojho času,” dodal Tomáš.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá