Slovák ručne vyrába topánky na mieru, ktorých výroba zaberie 3 dni

  • Potrpíš si na kvalitné topánky? Potom by v tvojom botníku, alebo po slovensky topánkovníku, nemal chýbať pár vyrobený priamo na mieru.
topcover
makaraobuv.sk
  • Potrpíš si na kvalitné topánky? Potom by v tvojom botníku, alebo po slovensky topánkovníku, nemal chýbať pár vyrobený priamo na mieru.

Vladimír Makara sa venuje remeslu, ktorého je dnes na Slovensku ako šafranu. V jeho fachu ide vždy o poctivosť a každé jedno euro je tvrdo odpracované. To, čo svojím zákazníkom ponúka, sú ručne robené topánky, ktoré nie sú na jednu sezónu, ale na celý život.

Aj keď sa Vlado najskôr chcel venovať poľnohospodárstvu, kariéru si vybudoval úplne v inom obore. Vybral si obuvníctvo, pretože ho považoval za veľmi perspektívnu oblasť, nakoľko ľudia budú pravdepodobne vždy potrebovať topánky.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: makaraobuv.sk

Za zručnosť vďačí tradičnej škole života

Obuvníkom sa však človek nestane zo dňa na deň.  Keď sa Vlado rozhodol pustiť do výroby topánok, našiel si majstra, ku ktorému sa chodil priúčať.

„To, čo som získal od neho, sa nikde na školách neučí. Najprv nám dedo niekoľko mesiacov cvikal a my sme šili. Teraz, keď som rozbehnutý, trvá mi obšitie takých dvadsať minút. Keď som začínal, tak zo dve hodiny. S majstrom sme všetko robili priebežne. Dnes nacvikám za hodinu a pol, kedysi možno za tri hodiny,“ povedal Vladimír.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: makaraobuv.sk

Výrobu naplno rozbehol v roku 2004, dnes má troch zamestnancov a vraví, že obuvníctvo ho uživí. Preraziť na trh presýtený lacnou čínskou výrobou však nie je ani zďaleka prechádzka ružovou záhradou. Nie každý však chce siahnuť len po topánkach z masovej výroby, ktoré nasledujú najnovšie trendy. Aj dnes ľudia ešte stále hľadajú obuv, ktorá je ušitá priamo na ich nohu a podľa ich najrôznejších požiadaviek.

Majstri ako je Vladimír tu nie sú na to, aby konkurovali bežne dostupným značkám na trhu. Práve naopak. Svojej klientele ponúkajú niečo, na čo v obchodoch určite nenarazia. Vladimír totiž už roky poctivo šije topánky, na ktorých výrobu sa používajú len tie najkvalitnejšie materiály.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: makaraobuv.sk

O jeho zanietení veľa prezrádza aj fakt, že si ešte stále vlastnoručne vyrába vosk na voskovanie nití a pred výrobou chystá nevyhnutnosti, ako sú šidlá, ihly či ľanové nite. Aj keď takýto druh obuvníctva nie je pre človeka zlatou baňou, je to povolanie, z ktorého sa vie tešiť.

„Na práci ma baví hlavne výsledok. Dobre ušitá topánka na nohe spokojného zákazníka, pochvalný mail alebo pohľadnica povzbudia najviac,“ dodal Vladimír.

Ak hľadáš ručne šité topánky na bežné nosenie či turistiku, určite sa pozri sem.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK