Slovák sa rozhodol vyčistiť Ugandu od plastov, ktoré tu ľudia sypú do Nílu vedľa hrochov

  • Keď Anton videl ako sa v národných parkoch opice kŕmia plastami a hliníkom, rozhodol sa, že pripraví dobrovoľnícky program, do ktorého sa budú môcť zapojiť ľudia z celého sveta
ret
Anton Romža
  • Keď Anton videl ako sa v národných parkoch opice kŕmia plastami a hliníkom, rozhodol sa, že pripraví dobrovoľnícky program, do ktorého sa budú môcť zapojiť ľudia z celého sveta

Humenčan Anton Romža odišiel po ukončení štúdia na Obchodnej akadémii do Veľkej Británie hľadať si prácu. Po niekoľkých rokoch sa však ocitol v africkej Ugande. Do tejto krajiny odcestoval na pozvanie jeho kamaráta Mareka Chomistu, ktorého spoznal v Londýne na TAO Spiritual Retreat.

Spoločne precestovali 2-tisíc kilometrov a v krajine strávili 3 týždne. Navštívili najmä národné parky na západnej strane Ugandy ako sú Bwindi Impenetrable National Park , Queen El.Park, Ishasa, Sesse Islands on Victoria Lake. Tamojšia krajina obom Slovákom veľmi prirástla k srdcu a dostali nápad založiť cestovnú agentúru. Odstupom času Anton priznáva, že išlo o pomerne plytkú myšlienku a tejto vízie sa radšej vzdal.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anton Romža

„Od malička sme chceli pomáhať svetu, najmä prírode, no nevedeli sme ako na to,“ hovorí Anton pre Startitup. Nakoniec sa spojili s riaditeľom najstaršieho parku na severe Ugandy. Zaregistrovali sa ako nezisková organizácia a spoločne s miestnymi školákmi začali čistiť národné parky a spoločne prešli bez mála 6-tisíc kilometrov naprieč krajinou. 

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anton Romža

Záchrana divočiny v Ugande

Uganda sa nachádza v rovníkovom pásme Zeme, kde nájdeš aj vzácne dažďové pralesy, ktoré sa však neustále zmenšujú, a to kvôli rôznym, naozaj absurdným dôvodom. Jeden z programov na ktorom sa Anton spolupodieľa, sa zameriava práve na zastavenie ničenia „pľúc našej Zeme”. Spoločne s tímom sa zameriava na odkupovanie pozemkov na hranici s národnými parkami. Taktiež vedie program zameraný na čistenie a monitorovanie vzácnych pralesov.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anton Romža

„Z dobrovoľných darov chceme skupovať pozemky na okraji džungle, ktoré necháme samovoľne, divoko zarásť. Vrátime tak prirodzené prostredie tisícom živých tvorov a v neposlednom rade môžeme hovoriť aj o záchrane zdroju kyslíka pre nás všetkých. Je dôležité si uvedomiť, že jeden ár tropického dažďového pralesa vyprodukuje denne kyslík až pre 900 živých organizmov,” hovorí Anton.

Anton však pokračuje aj v ďalších aktivitách a spoločne s tímom točí 3-dielny film v Ugande. Aj keď ambiciózny Humenčan nežije na Slovensku už 22 rokov, v spolupráci s partnermi plánuje realizovať aj program na čistenie prírody u nás na Slovensku.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anton Romža

Naša planéta je enormne zamorená plastami, ľuďom by sa mohlo zdať, že na záchranu od lavíny plastov je už neskoro. Anton však stále verí v zmenu. „Myslím, že nikdy nie je neskoro, treba veriť a spraviť potrebné kroky, odhodlať sa a zmeniť životný štýl.”

Na pomoc jeho neziskovej organizácii môžeš prísť aj ty. „Jednoznačne áno. Programy sú určené pre všetkých ľudí. Čím nás bude viac, tým lepšie,” hovorí AntonViac o tom, ako pomôcť a zapojiť sa do dobrovoľníckeho programu nájdeš na stránke Green Life UgandaV Ugande tak v rámci dobrovoľníckeho programu môžeš stráviť až 21 dní. Anton však upozorňuje, že tento program nie je určený pre tých, ktorí chcú ísť na relaxačnú dovolenku.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anton Romža

EÚ chce do niekoľkých rokov zakázať používanie jednorázových plastov, bude mať podľa teba toto opatrenie zmysel?

„To, že EÚ plánuje zrušiť do niekoľkých rokov jednorázové plasty je v podstate nevyhnutná vec. Je však nepochopiteľné, prečo chcú kompetentní čakať na zavedenie zmien niekoľko rokov. Veď situácia je naozaj alarmujúca. Napríklad Austrália zredukovala 80 % jednorázových plastov za 3 mesiace. Prečo čakať roky, keď sa tento problém dá vyriešiť za pár mesiacov. Už dnes pijeme v takzvanej pitnej vode približne 60-tisíc mikročastíc platov a iných neurotoxínov,” dodáva Anton.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá