Slovákom by nemyslenie prospelo. Neurogenetik ťa naučí, ako dosiahnuť mentálne ticho

  • Slovenský neurogenetik Tomáš Eichler sa venuje výskumu spánku, ale aj meditácii
  • Nemyslením si vieme zlepšiť spánok, pozornosť, aj kritické myslenie
Tomáš Eichler
Archív T.E./Marius Bartoň
  • Slovenský neurogenetik Tomáš Eichler sa venuje výskumu spánku, ale aj meditácii
  • Nemyslením si vieme zlepšiť spánok, pozornosť, aj kritické myslenie

„Liekom“, alebo skôr pomôckou na zlepšenie kritického myslenia u Slovákov by mohlo byť nemyslenie. Znie to paradoxne, ale práve stav mentálneho ticha bez filtra myšlienok má preukázateľné benefity a pozitívne vplýva na mozog. Zlepšuje spánok, zväčšuje mozgovú kôru a priaznivo pôsobí na mentálne zdravie. Pomáha nám totiž prijať realitu 

Tomáš Eichler je známy vedec a popularizátor vedy, neurogenetik a doktorand na Viedenskej univerzite. Venuje sa predovšetkým skúmaniu spánku a prebúdzania sa a jeho výskum na červoch bol publikovaný v prestížnom časopise Science. Roky sa však venuje meditácii, ktorá jemu samému zlepšuje spánok, čistí a otvára myseľ a pomôže s tým aj tebe.

Ľudia totiž majú schopnosť meditovať, teda nemyslieť a dosiahnuť „mentálne ticho“ vrodenú. 

Nečakaj vonné tyčinky, relaxačnú hudbu ani turecký sed (i keď, ak chceš, môžeš). Meditácia nie je žiadna ezoterika, aj keď sa k nám dostáva práve z krajín, ktoré s ňou silno spájame. Naopak, malo by sa k nej pristupovať vedecky. V súčasnosti zažíva vlnu popularity a nie je tajomstvom, že meditujú aj najväčšie mozgy vo finančníctve, vrcholovom športe či šoubiznise. 

Meditácia nie je terapia, hoci sa jej podobá v tom, že ti vie pomôcť „upratať“, alebo skôr prežiť a nechať odznieť traumy a emócie. Treba ju však robiť správne a nenechať sa zlákať fanatikmi, ktorí by ti ju chceli nanútiť za každú cenu. Meditácia by stále mala rešpektovať slobodnú vôľu.

Ako teda robiť meditáciu správne? Pomohla by Slovákom vyliečiť sa z hnevu, ktorý tu momentálne panuje? Mnoho ľudí sa do meditačného stavu dostane mimovoľne, či už v lese, alebo dokonca v kostole pri modlitbe. Ale ako nám reálne dokáže pomôcť?

S Tomášom sme sa rozprávali na LOVESTREAM festivale, kde aj pri hlasnej hudbe robil prednášky a dokonca s účastníkmi meditoval. Prinieslo to niekedy skutočne intenzívne zážitky. V rozhovore sme zachovali tykanie.

  • Ako meditovať aj v naozaj náročných podmienkach
  • Aké výhody má meditácia a ako vlastne meditačný stav vyzerá
  • Prečo by sme mali znovu objaviť schopnosť nemyslieť
  • Pri čom môžeme meditačný stav zažiť náhodne?
  • S čím ti vie meditácia pomôcť a s čím už nie

Stretli sme sa na festivale LOVESTREAM, kde si prednášal a robil meditačné workshopy aj za zvukov hlasnej hudby. Aký z toho máš pocit? 

Vyzeralo to tam tak nepredvídateľne, ako život samotný. A určite to fungovalo preto, lebo ľudia sú zvedaví. Zvedavosť je naša vrodená vlastnosť. Veda a umenie pramenia z toho istého zdroja, ktorým je zvedavosť. Na Lovestreame sa to hemžilo umením, a toto bolo toho súčasťou.

Aj keď nie všetko šlo podľa plánu, ľudia prišli a mali skvelé otázky. Stretol som tam skvelých ľudí do koča aj do voza, boli sme zohratí, akoby sme sa poznali 20 rokov. Zopakoval by som si to, považujem to za taký malý zázrak a nečakal by som, že tam spoznám takýchto super ľudí. Radosť stretnúť také formy človečiny.

Tomáš Eichler
zdroj: Startitup/Tomáš Galffy

Fungovala meditácia v hlučnom prostredí festivalu? 

Väčšina tých ľudí, ktorí tam prišli, ma ani nepoznali. Len videli a počuli, že niekto prednáša medzi pódiami, tak si prisadli. A to je podľa mňa najlepšie. Musel som sa prispôsobiť hluku a ako taká tetka na trhu som zvolával ľudí že: spánok a meditácia, pomeditujeme vás, budete lepšie spať! Žiadne vizuály a oznamy ich tam nepriviedli a fungovalo to aj za zvuku hudby, takže to odrážalo realitu.

Teším sa, že na Lovestreame boli práve takí mysľou otvorení ľudia a hovorili, že cítili zimomriavky z meditačného workshopu akoby to boli zimomriavky z koncertu.

Vysvetli nám ale, ako sa dá meditovať, keď v pozadí hučí hudba?

V hlasnej hudbe sa medituje tak ako v živote. Mnohí moji študenti alebo klienti sa ma pýtajú, či si môžu na meditáciu vziať svoje malé deti alebo psov a ja im hovorím, že jasné, doneste, veď to je realita, toto máte doma. Nie je vôbec umenie meditovať v tichej miestnosti, kde nemám žiadne podnety.

Podstata meditácie je, že práveže vnímam okolie, som s ním úplne prepojený, môžem sa pozerať na hodinky, môže byť okolo mňa hluk, len ja v hlave nemám myšlienky, nemám tam ten filter myslenia. Mojim klientom pomáham znovu objaviť schopnosť nemyslieť, pretože s touto schopnosťou sme sa narodili, nemusíme sa ju učiť.

Čiže meditovať neznamená uzatvoriť sa do vlastnej hlavy, ale naopak, akoby splynúť s okolím?

Aj v reálnom živote treba vedieť venovať pozornosť okoliu aj sebe, a zároveň vedieť byť v nemyslení. Sme naplno prepojení s okolím aj so sebou a nepotláčame samých seba, ani okolie. Podľa mňa je meditácia opak potláčania. Prijmem všetko také, aké to je, nechám to prejaviť sa. Keď napríklad odmietam čísla, ktoré sa mi nepáčia, tak nebudem robiť dobrú vedu.

To isté môže byť aj v životných situáciách, vo vzťahoch, v komunikácii, v čomkoľvek. A preto by som zdôraznil, že aj naše myšlienky a emócie, ony nie sú naša identita, sú to informácie, s ktorými môžeme narábať.

Hovoríš o prežívaní emócií a ich prijatí. Vieme meditáciou pracovať s našimi emóciami podobne, ako napríklad na terapii?

Emócie sú zdravé, keď idú rýchlo hore a keď idú rýchlo dole. Nie sú zdravé, keď sú dlho zaseknuté. Ale my ich mentálne často držíme. Sme schopní sa aj tri roky v kuse na niekoho hnevať, alebo sa veľmi dlho báť, alebo potláčame smútok, neprecítime to, nedosmútime to, potom to na nás vplýva. Meditácia umožní to, že sa tá emócia naplno prejaví, nepotláča sa a ona potom odznie a odíde. Prichádza úľava, lebo zrazu v sebe nemusím niečo potláčať, aby som bol pokojný. Potom nepredstieram pokoj, lebo on tam naozaj je.

Na Lovestream festivale to, že tam hrala hlasná hudba, sme proste prijali. Ľudia precítili, prežili svoje veci, veľmi sa im uľavilo, niektorí sa mi tam normálne rozplakali. To by sa aj malo stať, keď to treba. A potom sa im výrazne uľavilo. 

Ľudia to prežívali takto intenzívne? O akú meditáciu šlo?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá