Zneužili meno známej cestovky: Slovákom ponúkali zájazdy za extra nízke ceny, no dovolenky sa nedočkali

  • Na internete sa šíri nový podvod
  • Podvodníci ponúkajú ľuďom falošné lacné zájazdy
  • Zneužívajú pritom meno známej firmy
dovolenka výstraha
Archív Canva
  • Na internete sa šíri nový podvod
  • Podvodníci ponúkajú ľuďom falošné lacné zájazdy
  • Zneužívajú pritom meno známej firmy

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) upozornila cestujúcich na podvodný webový portál travelsk.sk, ktorý pripomína dlhoročného slovenského predajcu zájazdov.

Asociácia informovala, že cieľom je vylákať od klientov peniaze za nákup podozrivo lacných zájazdov, ktoré sa v skutočnosti nikdy nezrealizujú.

„Opäť upozorňujeme cestujúcu verejnosť, aby nepodľahla mimoriadne zaujímavým a podozrivo nízkym cenám zájazdov predávaných cez rôzne webové portály a sociálne siete. S veľkou pravdepodobnosťou sa stanú obeťami podvodu. Evidujeme, že hlavne v období vysokého nákupu zájazdov v predpredajných akciách sú snahy podvodníkov veľmi intenzívne a nimi používané metódy sú stále dokonalejšie,“ uviedla SACKA.

Na podvodnom portáli, ktorý je už nedostupný, sa predávali zájazdy renomovaných cestovných kancelárií bez akéhokoľvek právneho vzťahu a za takmer polovičné ceny.

Asociácia upozornila, že v blízkej budúcnosti môže byť opäť podobný web dostupný na rovnakej alebo podobnej doméne pripomínajúcej slovenské cestovné kancelárie a agentúry.

SACKA zistila, že webová stránka sa odvolávala na poľskú cestovnú kanceláriu, ktorá podľa jej slov nemá žiadnu vedomosť o existencii svojho slovenského webu. Asociácia taktiež porovnala texty zverejnené na podozrivom webe a zistila, že ide o kompilát stiahnutých a pravdepodobne zneužitých textov.

„Dokumenty boli vytvorené cez prehliadač, ktorí často využívajú podvodníci na ukrytie svojej identity na webe,“ dodala s tým, že oficiálny zoznam poistených cestovných kancelárií vedie Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) na svojom webovom sídle.

Investičný klam

Na slovenskom internete sa s podvodmi v poslednom období roztrhlo vrece. Len nedávno sme ťa informovali o podfukároch, ktorí sa vydávajú za spoločnosť Slovnaft. Pomocou online reklamy nabádajú používateľov, aby do spoločnosti investovali peniaze.

Tvrdia pritom, že za „smiešnych“ 250 €, môžeš mesačne inkasovať až 850 až 9 600 eur. „Ide o podvod. Je to veľmi sofistikovane spravené video, ktoré si požičalo z verejného priestoru naše fotky neoprávnene, samozrejme aj našich predstaviteľov, videá rafinérie, ale žiadny takýto produkt neexistuje,“ uviedol pre TV Markíza hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

platobná karta
zdroj: Unsplash/CardMapr.nl

Podvodná reklama sa šíri najmä na Facebooku, ale aj na platformách spoločnosti Google. Väčšinou ich zadávajú ľudia s adresami v Hongkongu, na Filipínach alebo v Burkina Faso. Pravdepodobne majú záujem získať osobné údaje alebo čísla kariet od Slovákov.

Sociálne siete ponúkajú používateľom možnosť nahlásiť falošnú reklamu a dopomôcť tak v boji proti nim. K tomuto kroku sa uchýlil aj Slovnaft, ktorý však od Googlu dostal bizarnú odpoveď.

„Rozhodli sme sa, že túto reklamu nestiahneme. Zistili sme, že reklama nie je v rozpore s pravidlami spoločnosti Google, ktoré zakazujú taký obsah a postupy, o ktorých sa domnievame, že sú škodlivé pre používateľov a celkový online ekosystém,“ uviedla spoločnosť.

Batožiny za pár drobných

Ďalší nedávny podvod sa týkal údajného rozpredávania batožín bratislavským letiskom. Informovali sme ťa o ňom tu. Stránka s názvom Bratislava Airport sa vydáva na Facebooku za reálne bratislavské letisko a „rozpredáva stratenú batožinu“, pretože je vraj potrebné vypratať letiskový sklad. Kufor plný niekoho osobných vecí si vraj vieš kúpiť za 2 €.

Ide, samozrejme, o relatívne okatý podvod. Nedáva zmysel, aby letisko rozpredávalo osobné predmety cestujúcich, aj keby skutočne ostali zabudnuté. K podvodu sa vyjadrilo aj samotné Letisko M.R. Štefánika.

„Upozorňujeme na ďalšiu falošnú facebookovú stránku s názvom Bratislava Airport,“ píše oficiálny profil letiska. „Každé jedno nahlásenie tohto falošného profilu pomôže k jeho zablokovaniu. Ďakujeme!“ Ak obdobnú reklamu náhodou uvidíš, nahlásiť ho môžeš kliknutím na symbol troch bodiek v pravom hornom rohu príspevku.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá