Slovenka žila v Saudskej Arábii: Je nevyhnutné, aby boli dievčatá pred svadbou „čisté“

  • Spisovateľka Soňa žila niekoľko rokov v Saudskej Arábii
  • V krajine učila angličtinu a práve to jej umožnilo spoznať sa s mnohými saudskými ženami
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Spisovateľka Soňa žila niekoľko rokov v Saudskej Arábii
  • V krajine učila angličtinu a práve to jej umožnilo spoznať sa s mnohými saudskými ženami

Saudská Arábia je krajinou, ktorú sme ešte donedávna mohli považovať za „krajinu uzavretú okolitému svetu“. V posledných rokoch sa však začína skloňovať ako krajina, ktorá prešla obrovskou zmenou vnútorných pravidiel. 

Ešte v roku 2018 bol po dlhom čase zrušený zákaz šoférovania pre ženy a od septembra 2019 krajina začala poskytovať turistické víza. Práve to ľuďom umožňuje do krajiny pricestovať a na vlastné oči vidieť, ako sa život v konzervatívnom kráľovstve zmenil.

Spisovateľka, svetobežníčka a aj blogerka Soňa Bulbeck bola manželkou anglického architekta, s ktorým od roku 2011 osem rokov žila v Saudskej Arábii a v Kuvajte. Ako učiteľka angličtiny sa osobne spoznala s mnohými saudskými ženami, čo sa obyčajne cudzincom bežne nepodarí.

Dnes vďaka svojim knihám čitateľom približuje svet, ktorý je pre mnohých stále veľkou neznámou.

zdroj: Soňa Bulbeck

Ženy za volantom

Keď sa s manželom presťahovala do Saudskej Arábie, bola to jediná krajina na svete, kde ženy nemohli šoférovať. Aj ona na tom bola podobne ako domáce ženy. Odkázaná na večne nedochvíľnych a anglicky nehovoriacich pakistanských či filipínskych šoférov.

„Chvíľu mi trvalo, kým som si na to zvykla, aj keď som nešoférovala ani predtým v Londýne, ale tam bola vynikajúca verejná doprava, tak som to nepotrebovala. Saudské ženy možnosť  šoférovať momentálne využívajú vo veľmi hojnej miere, keďže v globále je naozaj lacnejšie šoférovať ako platiť rodinného šoféra, ktorý bol vtedy nevyhnutnosťou.“

Spomína, že v čase, keď tam žila, prakticky žiadna verejná doprava neexistovala, iba školy, firmy alebo nemocnice, ktoré vozili svojich zamestnancov autobusmi, ale žiadne mestské či prímestské linky tam neboli, vlaky už vôbec nie. „A to pritom Rijád mal už vtedy okolo šesť miliónov obyvateľov. Takže všetci tam chodili autami a zápchy boli naozaj enormné.

V Rijáde sa jej podarilo stráviť celý december roku 2019, a tak mala možnosť na vlastnej koži zažiť zmeny, ktoré sa udiali od jej odchodu na jar 2017.

„Mňa tiež vozila po meste moja slovenská priateľka svojím vlastným autom. Verejnej doprave už tiež svitá na lepšie časy. Moderné metro by malo byť otvorené už v tomto roku a novopostavené stanice s netradičným dizajnom sú viditeľné po celom meste.“

zdroj: veja

Čo skrývajú ženy pod abájou

Učenie angličtiny jej umožnilo nahliadnuť do zákulisia života saudských rodín. „Na uliciach je vidieť obyčajne kompletne v čiernom zahalenú ženu, oblečenú v čiernych dlhých šatách, tzv. abáji (počas môjho pobytu tam som ju nosila aj ja), s vlasmi zakrytými čiernou šatkou a na tvári s čiernym závojom, spoza ktorého im vidno iba oči. Takto chodia von, keďže odhalené ich nesmie vidieť cudzí muž.“

Doma podľa jej slov nosia tradičné domáce voľné šaty, tzv. džalabíje, ktoré sú farebné, často krásne vyšívané alebo pohodlné domáce oblečenie či letné šaty, alebo voľné nohavice a tuniky. Majú rozpustené vlasy, sú obyčajne decentne namaľované alebo aj vôbec nie, jednoducho tak, ako aj my.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá