Slovenská gymnazistka sa presadila vo svete, môžu za to jej špeciálne hračky

  • Timea z trnavského gymnázia uspela v súťaži, do ktorej sa ročne zapája 1,3 miliónov mladých ľudí v 140 krajinách sveta
  • Jej špeciálne hračky, ktoré ručne vyrába pomáhajú deťom v inkubátoroch
cikk
Dofe, pexels
  • Timea z trnavského gymnázia uspela v súťaži, do ktorej sa ročne zapája 1,3 miliónov mladých ľudí v 140 krajinách sveta
  • Jej špeciálne hračky, ktoré ručne vyrába pomáhajú deťom v inkubátoroch

Timea Ručková napísala prácu o psychomotorickom vývine predčasne narodených detí a začala pre ne háčkovať špeciálne hračky, ktoré im uľahčujú pobyt v inkubátore a dodávajú pocit bezpečia. Za svoju cieľavedomosť a systematickú prácu si dokonca  prebrala Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Aj maličkosť dokáže významne pomôcť. Toto pochopila aj študentka Gymnázia Angely Merici v Trnave a pustila sa do svojho malého projektu: naučiť sa háčkovať hračky – malé chobotnice. Tieto malé bavlnené hračky totiž majú pre predčasne narodené bábätká veľký význam. Deti sa s nimi cítia bezpečnejšie a podľa britského výskumu majú vďaka chobotničkám  v inkubátore pravidelný srdcový tep a lepšie dýchajú.

Pripisuje sa to tomu, že im pripomínajú pupočnú šnúru. Majú však aj praktickejší význam, deti poťahujú chápadlá chobotníc a nevyťahujú si hadičky a infúzie, ktoré majú často zavedené. “Háčkovanie ma naučilo trpezlivosti a snaha vyrobiť, čo najviac chobotničiek zase systematickosti,” pochvaľuje si gymnazistka svoju aktivitu v rámci DofE.

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu, ktorú si Timea prebrala z rúk olympijského víťaza Mateja Tótha, založil princ Philip manžel kráľovnej Alžbety. Od 1956 sa doň ročne zapája 1,3 miliónov mladých ľudí vo veku 14-24 rokov v 140 krajinách sveta.

Ide o personalizovaný, komplexný a pravidelný rozvoj mladých ľudí v štyroch oblastiach: rozvoj talentu, dobrovoľníctvo, šport a dobrodružná expedícia. Program má bronzovú, striebornú a zlatú úroveň a trvá minimálne 6 mesiacov.

Hračky, ktoré študentka z Trnavy v rámci DofE háčkovala, musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť zo 100-percentnej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Celá iniciatíva pochádza z Dánska a Timea sa ju snažila rozšíriť aj v Trnave. Oslovila viaceré organizácie a domovy dôchodcov s ponukou, že pre nich urobí spoločné háčkovacie stretnutia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK