Slovenská pobočka jednej z najstarších cestoviek sa neodvolá proti rozhodnutiu súdu. Ten zamietol vyhlásenie konkurzu

  • Spoločnosť má ale možnosť podať nový návrh
  • Vyplýva to z dokumentu zverejneného v insolvenčnom registri
Thomas Cook (Wikimedia, Fabrizio Gandolfo)
Thomas Cook (Wikimedia, Fabrizio Gandolfo)
  • Spoločnosť má ale možnosť podať nový návrh
  • Vyplýva to z dokumentu zverejneného v insolvenčnom registri

Slovenská pobočka cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook sa vzdala práva na odvolanie proti rozhodnutiu súdu, ktorý odmietol jej insolvenčný návrh. Spoločnosť má ale možnosť podať nový návrh. Vyplýva to z dokumentu zverejneného v insolvenčnom registri.

Pobočka CK Thomas Cook podala návrh na riešenie svojho predlženia vyhlásením konkurzu 19. februára. Podľa pražského mestského súdu ale firma dostatočne nepreukázala, že je skutočne v úpadku.

Čítaj viac TU>>Jedna z najstarších cestoviek skrachovala, v zahraničí uviazlo viac ako 600-tisíc turistov

Britská spoločnosť Thomas Cook, ktorá patrila k najväčším cestovným kanceláriám na svete, skrachovala vlani v septembri. V Česku pôsobila jej pobočka, ktorej podstatnou časťou bola cestovná kancelária Neckermann. Jej predané zájazdy prevzala od tohto roku spoločnosť Marco Polo International. Slovenská pobočka CK Thomas Cook fakticky ukončila činnosť koncom minulého roka.

Jediným riešením je vyhlásenie konkurzu

Firme sa nepodarilo nájsť žiadneho strategického partnera. Požiadala preto o riešenie situácie vyhlásením konkurzu.

Vo svojom návrhu uviedla, že nesplatené záväzky tvoria pohľadávky bývalých zamestnancov, dlhy zdravotným poisťovniam, ďalej záväzky voči zákazníkom za zrušené zájazdy, dlhy z obchodného styku a tiež voči materskej firme. Reorganizácia podľa spoločnosti nie je možná.

zdroj: Thomas Cook (Wikimedia, Russell Lee)

Podľa zamietavého rozhodnutia Mestského súdu v Prahe z 25. februára firma doložila záväzky za približne 2,25 milióna korún, na bankových účtoch spoločnosti však ešte 13. februára boli viac ako tri milióny korún, a podľa súdu tak bolo minimálne ešte v tejto dobe možné záväzky plniť.

Podnik následne 15. februára doplnil ďalšie svoje záväzky po splatnosti za 1,68 milióna korún, čím sa mal už dostať do platobnej neschopnosti. To súdu nestačilo a preto návrh zamietol. Spoločnosť mohla proti rozhodnutiu podať do 15 dní odvolanie. Tejto možnosti sa však vzdala.

Tuzemská pobočka firmy Thomas Cook zahŕňala dve základné divízie. Vedľa cestovnej kancelárie Neckermann to bola ešte firma Global Travel Lufthansa City Center. Spoločnosť tu v roku 2018 zamestnávala 95 ľudí.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech