Slovenská polícia spustila nábor nových členov. Vysokú školu tu nepotrebuješ

  • Bratislavská polícia momentálne zháňa nových ľudí do svojich radov
  • Netreba ti titul a čakať môžeš množstvo príplatkov
Polícia Slovenskej republiky
Polícia Slovenskej republiky
  • Bratislavská polícia momentálne zháňa nových ľudí do svojich radov
  • Netreba ti titul a čakať môžeš množstvo príplatkov

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave aktuálne vyhlásilo nábor nových kolegov na základné policajné útvary. Ide o služby poriadkovej polície, dopravnej polície ako aj železničnej polície.

Ak máš o takúto prácu záujem, musíš splniť niekoľko podmienok. V prvom rade je potrebné, aby si mal občianstvo Slovenskej republiky a trvalý pobyt na území Slovenska. Ak sa zaujímaš o štátnu službu kadeta, musíš mať minimálne 18 rokov. 

Podmienkou je, aby si bol zdravotne, telesne a duševne spôsobilý na výkon služby. Nutná je i bezúhonnosť, spoľahlivosť a ovládanie štátneho jazyka. S titulmi si starosť robiť nemusíš, stačí, ak si úspešne absolvoval maturitu.

Ku dňu prijatia do štátnej služby nesmieš byť členom politickej strany alebo politického hnutia. Samozrejme, musíš byť spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu a nemôžeš byť ani inak zárobkovo činný.

Štátna služba kadeta je určená na získanie základného policajného vzdelania. Po úspešnom ukončení štúdia sa z kadeta stane plnohodnotný príslušník Policajného zboru.

Už počas štúdia získava nárok na služobný plat, rovnakú výstroj ako príslušník Policajného zboru vo výkone, nárok na 6 týždňov dovolenky či bezplatné ubytovanie a stravovanie.

Všetko začína vyplnením kontaktného formulára. Kompetentní ti následne pošlú mail  so vzorom žiadosti o prijatie. Neskôr dostaneš pozvánku na prijímacie konanie. To pozostáva z informačného pohovoru, previerky fyzickej zdatnosti, previerky zo slovenského jazyka, lekárskeho a psychologického vyšetrenia.

Prijímacie konanie je zložené z blokov, ktoré ťa preveria po všetkých stránkach. Otestujú tvoje ovládania štátneho jazyka diktátom a slohovou prácou. Vybrať si môžeš z viacerých tém, rozsah práce bude vo formáte A4.

Chceš sa stať policajtom?

V rámci previerky fyzickej zdatnosti je tu hneď niekoľko disciplín. Tie sa líšia v závislosti od toho, či ide o muža alebo ženu. Muži musia absolvovať beh na 100 metrov, skok do diaľky z miesta a ľah-sed za 2 minúty. Nevyhneš sa ani zhybom, 12 minútovému behu a plávaniu na 100 metrov.

Ženy to majú o niečo jednoduchšie, absolvujú beh na 50 metrov a ľah-sed za 2 minúty. Taktiež je tu zhyb vo výdrži, beh na 12 minút a plávanie na 100 metrov. Z každej disciplíny je potrebný minimálne jeden bod.

Polícia Slovenskej republiky
zdroj: TASR/Roman Hanc

Obe previerky sa vykonávajú v jeden deň na SOŠ Pezinok a SOŠ PZ Košice. Čo sa týka psychologického vyšetrenia, to potrvá 5 až 6 hodín. Pôjde o súbor testov zameraných na osobnostné a výkonnostné testy a osobný pohovor so služobným psychológom. Lekárske vyšetrenie absolvuješ klasicky u všeobecného praktického lekára.

Zásadná bude aj odborná príprava kadeta. Výcvik bude prebiehať na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach alebo v Pezinku. Prebieha v 4. blokoch počas 12 mesačného štúdia.

Po úspešnom ukončení štúdia kadet zloží služobnú prísahu a stane sa riadnym príslušníkom Policajného zboru. Bude tiež  vymenovaný do hodnosti strážmajster.

Podľa zákona č. 73/1998 Z.z. má príslušník Policajného zboru SR v stálej štátnej službe nárok na plat, ktorý tvorí niekoľko zložiek. Ide o funkčný plat, prídavok za výsluhu rokov a hodnostný príplatok.

plat policajtov
zdroj: slov-lex.sk

V prvej platovej triede dostaneš necelých 540 eur mesačne, v tej deviatej je to 881,50 eur mesačne. Plat policajtov zároveň pozostáva aj z prídavku za počet rokov služby. Jeho výška sa určuje percentuálnym podielom z funkčného platu na základe odslúžených rokov.

Rátať možno aj s hodnostným mesačným príplatkom, ktorý sa pohybuje v desiatkach eur. V prípade hodnosti generál ide presne o 144,50 eur.

x1
zdroj: slov-lex.sk

Do platu sa v neposlednom rade zarátavajú aj rôzne príplatky, ktoré sa odvíjajú od činností, ktoré v práci vykonávaš. Ide napríklad o finančný bonus za štátnu službu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí a mnohé iné.

Zdroje: slov-lex.sk, minv.sk, Polícia Slovenskej republiky, Polícia SR - Bratislavský kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá