Slováci so živnosťou si priplatia na odvodoch. Na zaplatenie novej sumy máš len pár dní

  • SZČO a DPO sa zmenila výška poistného
  • Na zaplatenie majú už len pár dní
Kalkulačka na smartfóne Apple iPhone, peniaze, bankovky, eurá
Ilustračná foto, Unsplash/Kelly Sikkema, Unsplash/Markus Spiske
  • SZČO a DPO sa zmenila výška poistného
  • Na zaplatenie majú už len pár dní

O tom, že samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) a dobrovoľne poisteným osobám (DPO) sa od nového roka zmenila suma poistného, sme ťa už informovali.

Odvody za január 2023 je však potrebné uhradiť najneskôr do 8. februára, teda do budúcej stredy, uviedol to v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Zároveň upozornil a SZČO osobám odporučil, aby si nezabudli upraviť platobný príkaz v banke. Pomôže im to vyhnúť sa prípadným nedoplatkom, ktoré, ako sa uvádza v tlačove správe, „môžu mať v budúcnosti negatívny vplyv pri posudzovaní ich nároku na nemocenské a dôchodkové dávky“.

Minimálne a maximálne poistné pre SZČO a DPO od 1. januára 2023:

  • minimálny vymeriavací základ, ktorý bol do minulého roka 566,50 eur, sa zvýšil na 605,50 eura,
  • maximálny vymeriavací základ, ktorý bol do minulého roka 7 931 eur, sa zvýšil na 8 477 eur.

Takže od 1. januára 2023 je minimálne poistné pre SZČO 200,72 eur a maximálne poistné pre SZČO, osobu povinne poistenú, je od nového roka 2 810,11 eur.

Pre DPO, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, je od januára 2023 minimálne poistné vo výške 212,83 eur.

O týchto zmenách Sociálna poisťovňa informovala SZČO a DPO ešte v januári prostredníctvom pošty alebo e-mailov. Zmena sa netýka len SZČO a DPO, ale aj zamestnávateľov a zamestnancov, pre ktorých sa mení výška maximálneho vymeriavacieho základu pre platenie poistného na sociálne poistenie.

Výška poistného, ktorá sa zmenila prvého januára 2023, sa týka 174 463 SZČO, ktorým sa mení minimálny vymeriavací základ, a 354 samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré si musia platby pre zmenu maximálneho vymeriavacieho základu upraviť.

Generálny pardon

Ako sme ťa už informovali, od 1. februára (už je v platnosti) do 31. augusta štát spúšťa takzvaný generálny pardon. Platí pre odvádzateľov poistného, ktorí majú dlh voči Sociálnej poisťovni. Generálny pardon týmto osobám poskytne možnosť, aby si vyrovnali svoje záväzky a takto splnili podmienky pre odpustenie penále zo sumy, ktorú poisťovni dlžia.

V skratke to znamená, že Sociálna poisťovňa od 1. februára 2023 nepredpíše penále alebo odpustí povinnosť penále vôbec zaplatiť, a to tie, ktoré sa viažu na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za obdobie pred 1. júlom 2022, ktoré je splatné do 31. januára 2023, a to v prípade, ak dlžník dlžné poistenie a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie zaplatí v plnom rozsahu do 31. augusta 2023.

Takže ak tieto osoby, dlžníci, chcú generálny pardon využiť a aby bol voči nim vôbec uplatnený, ich základnou podmienkou je teda zaplatenie celej dlžnej sumy poistného (istiny) do 31. augusta 2023 a predloženie chýbajúcich mesačných výkazov poistného za rozhodujúce obdobie.

Sociálna poisťovňa zároveň upozornila, že dlžníci majú k dispozícii doteraz najdlhšiu časovú lehotu na vysporiadanie svojich záväzkov, a to až sedem mesiacov. Poisťovňa bude klientov, ktorým môže generálny pardon pomôcť pri riešení ich záväzkov voči Sociálnej poisťovni, upozorňovať, a tento krok bude poisťovňa vykonávať každý mesiac prostredníctvom SMS správy alebo e-mailu.

Zdroje: TS/Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa, Redakcia, SP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá