Slovenka ručne dizajnuje unikátne šatky z hodvábu získaného netradičnou cestou

  • Gabriele Holcer sa podarilo vybudovať biznis založený na skĺbení jedinečného dizajnu a luxusného hodvábu. Dnes sú jej ručne robené kúsky pod značkou ARTbubble naozaj neprehliadnuteľnými.
satka
Gabriela Holcer
  • Gabriele Holcer sa podarilo vybudovať biznis založený na skĺbení jedinečného dizajnu a luxusného hodvábu. Dnes sú jej ručne robené kúsky pod značkou ARTbubble naozaj neprehliadnuteľnými.

Gabriela patrí medzi tých ľudí, ktorým sa svoj talent podarilo objaviť už v mladom veku. Následne tak začala na svojich výtvarnických vlohách pracovať, vyštudovala strednú školu úžitkového výtvarníctva a svoje štúdijné roky zakončila štúdiom dizajnu na Fakulte umení.

Gabriela sa dostala k netradičnému maľovaniu na hodváb počas cesty v Južnej Kórei, kde navštívila maličký obchod, v ktorom jej do oka padla tvorba umelca, ktorý paradoxne ani nepochádzal z Kórei. Išlo o umelkyňu, ktorej sa podarilo posunúť jej maľbu viac k ľuďom aj vo forme potlačených šatiek.

foto:Gabriela Holcer

Aj keď hneď potom nezačala maľovať na hodváb, išlo o prvotnú myšlienku, ktorá neskôr naštartovala jej tvorbu. Gabriela nechcela, aby si ľudia strážili umenie len vo svojich obývačkách, ale začali ho prezentovať aj na verejnosti. A na to je hodváb s dizajnom skvelý.

„Začala som sa vzdelávať ohľadom rôznych možností a techník, preskúmala som trh a zistila, že nič podobné, čo mám v pláne robiť, zatiaľ neexistuje. Videla som to ako skvelú príležitosť vyplniť túto dieru mojou tvorbou – spojiť užitočné s príjemným – nositeľné umenie, ktorým sa moji zákazníci môžu pýšiť kedykoľvek a kdekoľvek na svojich potulkách svetom. A tým sa dnes aj živím – umením a tvorbou unikátnych produktov, na ktoré sa nezabúda.“

foto:Gabriela Holcer

Prečo práve hodváb? V čom sú tvoje šatky unikátne?

„Hodváb je moje plátno, môj papier. Je to vznešený, no zároveň praktický materiál s dobrými vlastnosťami – v lete chladí, v zime zohrieva, je ľahký, odolný, elastický a samozrejme jeden z najluxusnejších materiálov na nosenie. Ďalšou jeho silnou stránkou sú jeho vlastnosti pri tvorbe – maľovanie na hodváb je ako maľovanie akvarelom, čo mi dáva priestor potrebný na realizáciu mojich nápadov a spojenie umenia, jedinečnosti a nositeľnosti.“

foto:Gabriela Holcer

Gabrieline šatky sú jedinečné ako dizajnovo, tak aj čo sa týka materiálu. Používa totiž ahimsa (peace) hodváb z Indie, ktorý je vyrobený nenásilnou formou. To znamená, že neubližijú (nezabíja) zámotkom priadky morušovej, ktorá tento hodváb produkuje. Jeho výroba je založená podľa samotného názvu hodvábu – na ahimsa princípe neubližovania, príznačného pre hinduizmus či budhizmus.

Výroba bežného hodvábu si vyžaduje ponorenie zámotkov do vriacej vody, aby sa zárodky usmrtili a nepoškodil sa zámotok. Výroba ahimsa hodvábu čaká, kým sa zárodok vyliahne vo forme motýľa, a potom prebehne extrakcia hodvábu.  Je to mravenčia – ručná práca, čo znamená, že celý proces je aj ekologickejší a zároveň zamestnáva miestnych farmárov a ľudí indického vidieku. Každá šatka je maľovaná ako obraz, unikát, ktorý sa neopakuje.

„Motívy malieb si vyberám zo širokého spektra – inšpirujem sa na cestách svetom – ľudia, zvieratá, rôzne kultúry a nestránim sa netradičným námetom alebo okorením konvenčnejšie námety.“

 

foto:Gabriela Holcer

Kto tvorí tvoju klientelu? Pracuješ aj na custom zákazkách?

„Moja tvorba oslovuje hlavne ľudí, ktorí sa neboja vyčleniť z davu. Chcú vlastniť alebo darovať niečo špeciálne, prispôsobené aj osobnosti majiteľa. Veľakrát ide o pánov, ktorí chcú obdarovať svoje polovičky niečím nezabudnuteľným a ušitým na mieru. Moji klienti si cenia hlavne možnosť vytvoriť dielo, ktoré sa nemusí držať zaužívaných motívov, ale dá priestor ich preferenciám a fantázii, ktoré ja potom zrealizujem. Podobne ako u kaderníka, máte predstavu aký účes chcete, no je tam človek, ktorý vám poradí, doladí a hlavne zhmotní tú vašu predstavu.“

foto:Gabriela Holcer

Custom zákazky tvoria dnes teda až polovicu Gabikinej tvorby. Medzi takéto na mieru úlety patrí aj téma Tima Burtona, avšak poňatá v pestrejších farbách.

 

Aké máš plány do budúcna?

„Chcem rozšíriť moju ponuku o produkty, ktoré sú dostupnejšie aj pánom – napríklad ručne maľované kravaty. Pár kusov, ktoré som vytvorila ako skúšku malo veľký úspech. Niekoľko šatiek si našlo šťastných majiteľov už aj za veľkou mlákou, takže plánujem sa zamerať viac aj na zahraničný trh a celkovo robiť a pokračovať v tom čo ma baví – tvoriť, kreovať, maľovať . Viem, že mám to šťastie a vymoženosť, že moja práca je niečo, čo ma baví, učí a posúva ďalej.“

Gabriela bude najbližšie svoju tvorbu prezentovať v septembri na veľtrhu TMM v Trenčíne. Ak sa chceš o hodvábe ahimsa a Gabrielinej tvorbe dozvedieť viac, návštív jej stránku artbubblesilk.com alebo choď jej FB stránku ARTbubble.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK