Slovenská spoločnosť .archstyl a jej softvér na Oculus Rift menia spôsob, akým si vyberáte budúce bývanie

  • Slovenská spoločnosť .archstyl, ktorá sa venuje komplexnej činnosti v oblasti architektúry a realizácie interiérov, prišla s nápadom nájsť spojenie medzi virtuálnou realitou a architektúrou. S cieľom posunúť svoje služby o level vyššie, sa spoločnosť .archstyl pred rokom a pol, ako jedna z celkom prvých na Slovensku, rozhodla vyvinúť vlastný softvér na Oculus Rift, prostredníctvom ktorého by sa ľudia vo svojich interiéroch a exteriéroch mohli prechádzať ešte pred tým, než sa čokoľvek začne realizovať.
01_archstyl_VR
  • Slovenská spoločnosť .archstyl, ktorá sa venuje komplexnej činnosti v oblasti architektúry a realizácie interiérov, prišla s nápadom nájsť spojenie medzi virtuálnou realitou a architektúrou. S cieľom posunúť svoje služby o level vyššie, sa spoločnosť .archstyl pred rokom a pol, ako jedna z celkom prvých na Slovensku, rozhodla vyvinúť vlastný softvér na Oculus Rift, prostredníctvom ktorého by sa ľudia vo svojich interiéroch a exteriéroch mohli prechádzať ešte pred tým, než sa čokoľvek začne realizovať.

 

 

Každý z nás zrejme rozmýšľal nad nejakým zaujímavým nápadom, ako všemožne by sa dal Oculus Rift využiť, keď o tomto gadgete počul prvýkrát. Tím slovenských architektov a grafikov zo spoločnosti .archstyl si však nad touto otázkou určite nelámal dlho hlavu a hneď ako sa o Oculuse dozvedeli, prišli s víziou, ktorá prepája virtuálnu realitu a ich remeslo. Zhruba pred rokom a pol sa preto rozhodli, že začnú pracovať na vývoji vlastného softvéru, ktorý by človeku umožnil prechádzať sa po svojom dome skôr, než sa postaví jediný múr. Hoci v prípade .archstyl nehovoríme o IT spoločnosti a napriek tomu, že bol vývoj softvéru realizovaný bez akýchkoľvek externých investícií, výsledok je naozaj vynikajúci.

 

Vďaka virtuálnej realite sa človek môže prakticky prechádzať po svojom budúcom dome či byte, čo mu samozrejme ponúka nespočetné množstvo výhod. Vďaka softvéru od .archstyl vidí všetko vo fotorealistickej kvalite, presne tak, ako to bude vyzerať po realizácii.  Ďalšou výhodou je, že už viac nemusí tráviť hodiny v obchodoch, vyberať a porovnávať, pretože má všetko na jednom mieste navrhnuté ako harmonický celok, doriešený do detailov. Takéto 360° virtuálne tour teda môžu ľuďom nielen výrazne uľahčiť život, ale aj eliminovať riziko na minimálnu úroveň.

04_archstyl_VR

Prechádzka budúcim domom vo virtuálnej realite je pre klienta navyše stopercentne autentická. S Oculusom na hlave sa môže naozaj cítiť ako doma, keďže priestor, v ktorom sa prechádza, môže byť doplnený napríklad o jeho vlastné doplnky či fotky. Pre človeka je asi celkom jednoduché zabudnúť, že to, čo vidí, je iba „akože“: v TV hrá jeho obľúbený film, v krbe je zapálený oheň a pod posteľou má pohodené obľúbené papuče, zatiaľ čo v pozadí mu hrá celý čas obľúbená hudba. Softvér od spoločnosti .archstyl prináša ľuďom absolútny prehľad, nad tým, čo kupujú, keďže si môžu pri virtuálnej tour dokonca otvárať skrine, zásuvky v kuchyni alebo, čo poteší v prvom rade ženy, prezerať rozloženie v šatníku. Všetky tieto faktory dokážu človeku pomôcť, vytvoriť si domov ešte skôr, ako sa začne niečo realizovať. Už s Oculusom na hlave dokáže cítiť atmosféru priestoru, v ktorom sa nachádza, hoci ten ešte v skutočnosti neexistuje, a upraviť ho tak, aby v ňom vyvolával tie správne emócie.

 

V .archstyl sa rozhodli svoje virtuálne tour rovno zakomponovať do jedného komplexného balíčka služieb, ktorý výrazne zjednoduší život klientovi. Ten už tak nemusí riešiť, kto celý projekt zrealizuje, skoordinuje, koľko to bude celé stáť a kto vlastne bude garantovať záruku. Spoločnosť zastrešuje všetky tieto služby, čo samozrejme klientovi uľahčí život a zbaví ho rizika. Je teda potrebné spomenúť, že klient vždy presne vie, čo a za koľko to kupuje.

 

„Ponúkame klientovi kompletný servis. Od základu navrhneme celý priestor, technicky ho prepracujeme a potom mu ho odprezentujeme pomocou virtuálnej reality. Takto sa následne dokáže prechádzať budúcim interiérom. Garantujeme mu, že to, čo vidí, bude mať aj pretvorené do reality,“ hovoria o svojom projekte v .archstyl.  „Projekt je inovatívny v tom, že absolútne zjednodušuje klientovi život. Zbavíme ho všetkých starostí. Ukazujeme mu jeho budúcnosť, takže už nemusí chodiť po žiadnych showroomoch. Dávame mu možnosť nielen nazrieť do budúcna, ale aj veci pretvoriť. Sme určite prví na Slovensku, ktorí to v takejto podobe, vo fotorealistckej kvalite dokážu klientom ukázať.“

 

„Investovali sme do tohto projektu veľa námahy, času a aj vlastných peňazí v presvedčení, že chceme niečo posunúť vpred a chceme ukázať klientovi, že sa dajú veci robiť inak. Je pre nás dôležité, aby pochopil, že môže svoju budúcnosť nielen vidieť, ale aj meniť a pripomienkovať a že je tu konečne niekto, kto mu dokáže tieto veci aj garantovať. Celý proces sa pri tom snažíme klientovi čo najviac zjednodušiť. Hoci nie sme IT firma, vedeli sme, že pokiaľ dokážeme skombinovať IT a našu víziu v architektúre, dokážeme klientovi priniesť istú výnimočnú pridanú hodnotu,“ dodávajú.

 

Softvér na Oculus Rift, ktorý umožňuje prechádzať sa po budúcom domove, práci či inom priestore už odskúšala naozaj široká vzorka ľudí. Od približne 700 ľudí, ktorí mali možnosť vyskúšať si takúto virtuálnu tour bola pri tom drvivá väčšina z celého projektu nadšená a ocenili hodnotu, ktorú softvér ponúka. Z tohto majú samozrejme v .archstyl veľkú radosť:  „Dáva nám to za pravdu, že naša práca na projekte, hoci nebola vždy jednoduchá, má význam a naozaj pomáha ľuďom.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech