Slovenská vedkyňa našla bielkovinu, ktorá dokáže zastaviť rakovinu

  • Výsledky výskumu vedkyne Zuzany Kečkéšovej priniesli revolučné výsledky v oblasti liečby rakoviny.
rak
twitter.com/pixabay.com
  • Výsledky výskumu vedkyne Zuzany Kečkéšovej priniesli revolučné výsledky v oblasti liečby rakoviny.

Vedci po celom svete sa snažia prísť na to, čo v ľudskom tele spôsobuje rakovinu, a tak nájsť na túto zákernú chorobu liek. Slovenka Zuzana Kečkéšová sa na rozhodla pozrieť sa na celú problematiku z inej strany. Chcela zistiť odpoveď na otázku, prečo sa naopak v niektorých orgánoch rakovina nikdy nerozvinie.

Počas svojho 8-ročného štúdia na špičkovom americkom Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) na to aj prišla. Našla bielkovinu, ktorá vzniku nádorov dokáže zabrániť. Tento významný objav teraz vydala v jednom z vôbec najprestížnejších vedeckých časopisov na svete Nature. Jej triumf nesie názov LACTB a našla ho v energetických centrách zdravých buniek, a teda v mitochondriách.

foto:pixabay.com

S tímom vedcov ho testovali na bunkových kultúrach a v spolupráci so švajčiarskými vedcami sa pozreli na to, či je prítomný v ľudských nádoroch pŕs. Pri pokusoch na laboratórnych myšiach sa potom potvrdilo, že ak sa tento proteín zaktivizuje v už vytvorených ľudských nádoroch vpravených do zvieraťa, vedie to k výraznému zmenšeniu, až k zániku onoho nádoru.

foto:pixabay.com

V súčasnej dobe Zuzana Kečkéšová pôsobí v českom Ústave organickej chémie a biochémie, kde pokračuje vo svojej práci, ktorú začala v USA. Spoločne so svojím tímom by teraz chcela prísť na to, akým spôsobom bielkovina ničí rakovinové bunky. Poznanie tohto procesu by totižto mohlo priniesť efektívny prípravok proti rozšíreniu smrteľnej choroby.

zdroj:nature.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK