Slovenské dizajnérky založili značku budúcnosti Créeme podporujúcu cirkulárnu ekonomiku

  • Tieto dve mladé Slovenky sú dôkazom toho, že aj oblečením sa dá robiť svet lepším. A je jedno, či ho vyrábate, alebo nosíte.
tuc
facebook.com/fashionrevolutionczechrepublicandslovakia.org
  • Tieto dve mladé Slovenky sú dôkazom toho, že aj oblečením sa dá robiť svet lepším. A je jedno, či ho vyrábate, alebo nosíte.

Dizajnérky Katarína Kobušová a Soňa Vidiečanová sa pustili do biznisu, ktorý prispieva k riešeniu čoraz viac diskutovanejšieho problému, ktorým je móda a jej udržateľnosť. To, že sa ich remeslu naozaj rozumejú potvrdzujú aj osobnosti z módneho priemyslu. So svojou značkou spodnej bielizne Créeme sa dokonca stali  víťazkami Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, ktorý sa venoval  značkám budúcnosti.


V dnešnej dobe citeľné množstvo mladých ľudí nemá problém nakúpiť si pár unikátnych kúskov v second hande, a tak sa vyhnúť nekonečnému módnemu kolobehu. Ak ešte zoberieme do úvahy, koľko vzniká na Slovensku, či v zahraničí rôznych projektov a značiek, ktoré  recyklujú oblečenie a vytvárajú z nich niečo nové, tak nie je dôvod, vytvárať nové ekologické oblečenie.

Katka a Soňa sa preto rozhodli pre netypickú oblasť, a teda udržateľnú spodnú bielizeň. Predsalen, spodné prádlo, či pyžamo v second handoch nenájdeš a ani nechceš hľadať. Pre ľudí, ktorí si uvedomujú dopad módy na planétu a nechcú plnú skriňu polyesteru, šikovné dizajnérky založili značku, ktorá nepodlieha módnym trendom, no je skôr funkčná. Ich myšlienkou je, aby bolo spodné prádlo z certifikovaného organického materiálu, ktorý je rozložiteľný, a tak nezaťažuje životné prostredie.

V dnešnej dobe už nie je vôbec ťažké naraziť na bio nálepku ani v kamenárstve. Ak čokoľvek, čo len trochu zaváňa organikou, zelenou farbou alebo menším počtom použitých chemikálií, chce niesť prívlastok bio.

Creeme však idú poctivou cestou a nie len po povrchu. Ich podnikanie je udržateľné, pretože to tak má byť a nie len kvôli nutnosti vytvoriť na trhu istú alternatívu k fast fashion.

Pri výrobe organických produktov to však v prípade Kataríny a Soni ani zďaleka nekončí. Slovenské dizajnérky sú si vedomé nutnosti šírenia povedomia o udržatelnosti medzi ľudmi.

Preto spolupracujú napríklad aj so spoločnosťou Lubitsa Styling na workshope Ženské zbrane v office.Ich ambíciou je nadväzovanie kontaktov so stylistami  na Slovensku a v Čechách, aby v rámci svojej činnosti šírili osvetu postavenú na myšlienke, že základom pracovného šatníka je vhodná, príjemná, telová a dobre padnúca bielizeň.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá