Slovenské mestá nečakajú na štát, svojim občanom rozdávajú respirátory zadarmo a zachraňujú životy

  • Koronavírus naďalej sužuje celý svet
  • Už takmer rok platí pravidlo, že bez rúška alebo respirátora ani na krok
  • Najrizikovejšou skupinou sú však seniori, pre tých si nejedno mesto pripravilo respirátory zadarmo
respirator, koronavirus
TASR/Martin Baumann,Friso Gentsch/dpa
  • Koronavírus naďalej sužuje celý svet
  • Už takmer rok platí pravidlo, že bez rúška alebo respirátora ani na krok
  • Najrizikovejšou skupinou sú však seniori, pre tých si nejedno mesto pripravilo respirátory zadarmo

Už je to takmer rok, čo rúško alebo respirátor tvorí základnú výbavu nášho outfitu. Ochorenie COVID-19 sa neprestajne šíri a základnou a veľmi účinnou prevenciou, ktorou dokážeme ochrániť nie len seba, ale aj svoje okolie je zásada troch písmen R-O-R. Čiže rúško, sociálny odstup a dezinfekcia rúk.

Počas prvej vlny pandémie nejedno mesto či obec rozdávalo rúška zadarmo, ktoré boli určené prevažne pre seniorov. Výnimkou nebola ani Trnava, bratislavská Petržalka, Prešov, Senica či Pezinok. Tentokrát však rozdávajú respirátory. 

Respirátory pre najzraniteľnejších

Do poštových schránok v obálkach s menom doručila v uplynulých dňoch trnavská radnica ochranné respirátory obyvateľom vo veku nad 65 rokov. Spolu išlo podľa informácií hovorkyne Veroniky Majtánovej o 12 889 kusov respirátorov.

„Každý senior dostal jeden respirátor, do obálok sme priložili list od mesta s bližšími informáciami o jeho použití,“ uviedla Majtánová. Cena jedného respirátora je podľa nej 0.65 eura, čo je v prepočte náklad pre samosprávu vo výške 8 377 eur.

Aj mesto Pezinok seniorom rozdáva respirátory FFP2. Ide o veľmi šľachetné gesto a samotné doručenie prebieha pod vedením mestskej polície a dobrovoľníkov.

„Distribúcia respirátorov do poštových schránok seniorov je takmer na konci. Zatiaľ sa roznieslo približne 3 000 kusov z celkového počtu 3920,“ uviedol referent sociálnej starostlivosti Matej Čajkovič.

Ľudia si prekrývajú ŠPZ čečinou, negatívne testy si kupujú za pár eur. Analytici adresujú vláde drsné slová

Respirátory si seniori nájdu v poštovej schránke

Mesto Senica zabezpečilo certifikované respirátory FFP2 pre najohrozenejšie skupiny obyvateľov, informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. S ich distribúciou začalo v stredu (24. 2.) pre organizácie tretieho sektora pôsobiace v Senici. Ostatným seniorom respirátory doručia priamo do poštovej schránky.

Celkovo sa bezplatne rozdá takmer 10 000 respirátorov pre obyvateľov nad 65 rokov s trvalým pobytom v meste.

„Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sme sa rozhodli prispieť k zvýšeniu ochrany zdravia našich seniorov pred možnou nákazou ochorením COVID-19. Každý zo starších občanov nad 65 rokov dostane v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov zabalené dva kusy respirátorov priamo do poštovej schránky,“ uviedol primátor Martin Džačovský.

Slovensko má ďalší problém. Ministerstvo hlási, že pribúda počet infikovaných v tejto vekovej skupine

V Petržalke si ich musia vyzdvihnúť

Bratislavská Petržalka nie je žiadnou výnimkou a taktiež ponúka svojim obyvateľom nad 65 rokov respirátory FFP2 zadarmo. Na rozdiel od iných miest je potrebné v prípady potreby kontaktovať oddelenie sociálnych vecí miestneho úradu, následne  si ich môžu vyzdvihnúť v jednom zo senior centier.

Oddelenie sociálnych vecí je možné kontaktovať v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 h, a to na mobilnom telefónnom čísle 0947 487 555. „Čas vyzdvihnutia si dohodnete priamo s oddelením. Respirátory vám môže vyzdvihnúť aj niekto iný z rodiny,“ približuje samospráva. Vyzdvihnúť respirátory sa dá v dennom centre na Gercenovej, Haanovej, Strečnianskej a Vyšehradskej ulici.

Prešov seniorom pomáha aj s registráciou pri očkovaní

Mesto Prešov v reakcii na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu opäť podáva pomocnú ruku seniorom. Každému Prešovčanovi nad 65 rokov radnica bezplatne doručí respirátor FFP2.

„Už počas prvej vlny pandémie sme našim seniorom rozdávali látkové rúška. Chrániť zdravie našich občanov však chceme aj v čase, keď sa šíri britská mutácia koronavírusu, a preto sme sa rozhodli zabezpečiť seniorom respirátory. Tie im poslúžia v prípade, že budú musieť prísť do kontaktu s cudzími ľuďmi v rizikovom prostredí, napríklad v zdravotníckom zariadení pri návšteve lekára,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Exposlanec Smeru-SD tvrdí, že vie pre Slovensko zohnať 7 miliónov vakcín. Vraj už prebehla diskusia so zástupcami Moderny

Na mestskom úrade sa podľa Tomeka momentálne pripravujú zoznamy občanov, podľa ktorých budú zamestnanci Odboru služieb pre občanov doručovať seniorom respirátory priamo do ich poštových schránok v mieste ich trvalého bydliska.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: tlačová správa, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK