Slovenské nemocnice sú nekvalitné. Ktoré sú tie najhoršie a čo sa s tým dá robiť?

  • Slovenské nemocnice nie sú zrovna známe ako päť hviezdičkové hotely. Ktoré sú tie najhoršie?
collage
panoramio.com
  • Slovenské nemocnice nie sú zrovna známe ako päť hviezdičkové hotely. Ktoré sú tie najhoršie?

Slovenské nemocnice nemajú práve najlepšiu povesť. A treba povedať, že často je to zaslúžené. „Nemocničná strava“ je pomaly vulgarizmom, kvalita ubytovania v pláne asi nikdy nebola a čoraz viac ľudí sa sťažuje, že z nemocnice odišli s viacerými chorobami ako keď do nej prišli.

Najnovšie sa na to, ako pacienti vnímajú slovenské nemocnice pozrela poisťovňa Union. Použila pri tom vzorku 1 520 ľudí, ktorí boli minulý rok hospitalizovaní.

 

foto: panoramio.com

Nemocnice dostávali známky ako v škole. Najlepšie dopadli tie v Prešovskom kraji. Za ním sa umiestnili Žilinský a Banskobystrický. Trnavský kraj zaznamenal najhoršie hodnotenia.

„V porovnaní s prieskumom z roku 2015, kedy dostali nemocnice od našich poistencov priemernú známku 1,61, došlo tento rok k miernemu zhoršeniu na 1,66,“ povedala hovorkyňa pre Hospodárske Noviny.

Konkrétne najhoršie dopadli Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava a Nemocnica s poliklinikou Myjava. Naopak najlepšie dopadli Národný endokrinologický a diabetologický ústav, Psychiatrická nemocnica Michalovce a ORL Humenné.

foto: mapio.net

Základným problémom sú neprekvapivo financie. Ako to už v štátnych inštitúciách býva, aj v nemocniciach ich je nedostatok. Pacienti sa najviac sťažujú na nízku kvalitu ubytovania a stravy.

„Nedošlo k výraznejšiemu posunu na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Je nevyhnutné do systému doplniť finančné zdroje, ktoré nemocniciam tak zúfalo chýbajú,“ povedala pre Hospodárske Noviny riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti v poisťovni Union Elena Májeková.

foto: panoramio.com

Je ale treba povedať, že aj napriek nízkej kvalite samotných nemocníc, lekári a zdravotný personál robia svoju prácu kvalitne. Z prieskumu vyplýva, že ľudia sú s ich starostlivosťou a správaním spokojní.

Na Slovensku máme kvalitných lekárov a to je základ. Problém nekvalitných nemocníc nezmizne zo dňa na deň. A kontrast medzi štátnymi a súkromnými zariadeniami napovedá, že chyba je naozaj v nedostatku financií, resp. zlému narábaniu s nimi.

Možno je tu priestor na akýsi „podnikateľský aktivizmus“. Teda vyriešenie tohto spoločenského problému pomocou podnikateľského, ziskového (a teda dlhodobo udržateľného) riešenia v podobe súkromných nemocníc, ktoré by si mohlo dovoliť viac ľudí. Problém tu je dlhodobo a nemôžeme sa spoliehať na štát, že ho vyrieši. Možno je čas vziať ho do vlastných rúk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK