Slovenské vedecké organizácie a firmy získali z európskeho projektu vyše 100 miliónov eur

  • Do programu Európskej komisie Horizont 2020 sa zapojilo vyše 500 slovenských vedeckých organizácií a firiem
  • Projekty žiadateľov zo Slovenska majú vyššiu úspešnosť ako je priemer Európskej únie
BeFunky-collage-2
TASR
  • Do programu Európskej komisie Horizont 2020 sa zapojilo vyše 500 slovenských vedeckých organizácií a firiem
  • Projekty žiadateľov zo Slovenska majú vyššiu úspešnosť ako je priemer Európskej únie

Do programu Európskej komisie (EK) Horizont 2020 sa zapojilo vyše 500 slovenských vedeckých organizácií a firiem. Od komisie na svoje projekty získali vyše 100 miliónov eur.

Ako uvádza informačný portál Európskeho výskumného priestoru (ERA), projekty žiadateľov zo Slovenska majú vyššiu úspešnosť ako je priemer Európskej únie (EÚ). Výsledky Rámcového programu na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020, ktoré EK zverejnila, mapuje prvých päť rokov jeho existencie.

Slušná úspešnosť

Slovenská úspešnosť v programe Horizont 2020 je 13,6 percenta. Úspešnejšie ako Slovensko sú Rakúsko (16,59 percenta) a Česká republika (15,07 percenta). Spomedzi susedných štátov sú menej úspešné Poľsko (12,46 percenta) a Maďarsko (11,82 percenta). Celková úspešnosť v programe, do ktorého sa zapojilo 154 krajín, je 12 percent.

Financovaný je tak približne jeden z troch návrhov, ktoré spĺňali kvalitatívne kritériá. ERA očakáva, že na základe nastúpeného trendu by slovenskí účastníci mohli do konca programu vyčerpať približne 152 miliónov eur V predchádzajúcom programe, ktorý trval od roku 2007 do 2013, získali slovenskí záujemcovia 77 miliónov eur.

zdroj: TASR

Niekoľko miliónov eur aj pre univerzity

Medzi účastníkov zo Slovenska, ktorí získali najviac peňazí, patria aj slovenské univerzity. Najviac získala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, takmer 13 miliónov eur. Za ňou nasleduje Univerzita Komenského v Bratislave s takmer ôsmimi miliónmi a Slovenská technická univerzita v Bratislave so 4,5 milióna eur.

Čítaj viac TU>>Slovenské startupy už nemusia odchádzať do zahraničia. Vznikol jedinečný fond na ich podporu

Prioritnými oblasťami na Slovensku, do ktorých smerovali financie, bola potravinová bezpečnosť, udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo a taktiež morský, námorný a vnútrozemský vodný výskum a biohospodárstvo.

Podľa štúdie EK European Innovation Scoreboard (2018) je však Slovensko vo vede a výskume len „miernym inovátorom“. Lepšie je na tom Česko, Nemecko, Francúzsko či Švédsko. Slovensko v roku 2018 svoju inovačnú výkonnosť zvýšilo o 5,8 percenta.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK