Slovenskí seniori majú nárok na špeciálny príspevok. Jeho suma sa už čoskoro výrazne zvýši

  • Slovenskí seniori majú nárok na príspevok na rekondičné pobyty
  • Vo väčšine prípadov však o tom ani nevedia
peniaze, dochodok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alexas_Fotos, NFT CAR GIRL
  • Slovenskí seniori majú nárok na príspevok na rekondičné pobyty
  • Vo väčšine prípadov však o tom ani nevedia

Slovenskí seniori majú nárok na príspevok na rekondičné pobyty a ani o tom veľakrát nevedia. Suma príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa však už o niekoľko mesiacov môže zmeniť. V súčasnosti sa bavíme o 50 eurách, no podľa novely by od 1. júna mohlo ísť o rovných 100 eur.

Maximálna ročná suma dotácie na tento účel má tiež vzrásť na takmer 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700 000 eur. Návrh novely zákona o dotáciách v pôsobnosti MPSVR, ktorý predložila skupina poslancov pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD, posunula Národná rada SR v utorok do druhého čítania. Informovala o tom agentúra TASR.

Táto zmena sa netýka iba poberateľov starobného dôchodku, no aj tých, čo poberajú predčasný starobný dôchodok alebo výsluhový dôchodok. Podmienkou však je, aby títo ľudia nevykonávali činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti.

Dotáciu na podporu rekondičných aktivít možno poskytnúť na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov v SR, do maximálnej sumy na jednu fyzickú osobu a na rozpočtový rok.

Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, sa nezmenila od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, čiže od roku 2011, upozornili predkladatelia návrhu.

Doterajšia výška podpory, vzhľadom na nárast spotrebiteľských cien, už neumožní poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby ju využili, keďže zvyšnú časť celkovej ceny pobytu si nedokážu zaplatiť.

Nafúknu sa aj dôchodky

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá