Slovenskí seniori majú nárok na špeciálny príspevok. Jeho suma sa už čoskoro výrazne zvýši

  • Slovenskí seniori majú nárok na príspevok na rekondičné pobyty
  • Vo väčšine prípadov však o tom ani nevedia
peniaze, dochodok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alexas_Fotos, NFT CAR GIRL
  • Slovenskí seniori majú nárok na príspevok na rekondičné pobyty
  • Vo väčšine prípadov však o tom ani nevedia

Na konci februára sme ťa informovali o zmenách, ktoré odklepla aj hlava štátu Zuzana Čaputová. Zmeny sa týkajú minimálnych dôchodkov, ktoré sa po novom rozmrazia. Zároveň sa budú automaticky zvyšovať na základe miery inflácie. Dôchodky sa budú tiež valorizovať viackrát do roka, ak dôchodcovská inflácia presiahne 5 %.

Za novelou zákona o sociálnom poistení stoja nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Pričom táto novela bude účinná od 1. januára 2024. Jej cieľom je umožniť automatickú reakciu na mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien vo vzťahu k poberateľom dôchodkových dávok. Hovorí o dvoch základných zmenách.

Prvá zo zmien sa týka predĺženia obdobia, počas ktorého sa posudzuje vývoj spotrebiteľských cien v roku predchádzajúcom zvýšeniu dôchodkových dávok, z pôvodných šesť na deväť mesiacov. Cieľom tejto zmeny je presnejšie zohľadniť infláciu pre riadnu každoročnú valorizáciu dôchodkov.

Druhá zmena spočíva v tom, aby sa dôchodky mohli valorizovať aj inokedy ako raz ročne k 1. januáru. Poslanci nakoniec upravili pôvodný návrh predkladateľov, keď schválili pozmeňujúci návrh Petra Cmoreja.

Dôchodkové dávky sa tak budú zvyšovať kedykoľvek počas roka v prípade, že rast cien za domácnosti dôchodcov prekročí 5 % od bezprostredne predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov. Štatistický úrad (ŠÚ) SR v tom prípade bezodkladne oznámi Sociálnej poisťovni zistenú dôchodcovskú infláciu. Poisťovňa má začať vyplácať vyššie dôchodky dva mesiace od oznámenia.

Výnimkou bude posledný kvartál roka, kedy sa tento postup už nepoužije. Zvyšovanie dôchodkov k 1. januáru bude vždy oproti dávke vyplácanej k 1. januáru predchádzajúceho roka, nie dávke zvýšenej v priebehu roka.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Erika Tomáša (nezaradený), ktorým sa „rozmrazia“ minimálne dôchodky, ktorých výška sa niekoľko rokov nemenila. Opätovne sa tak do zákona zavedie naviazanie minimálneho dôchodku na výšku životného minima. Táto zmena je účinná od začiatku júla tohto roka.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá