Slovenskí stredoškoláci si vymysleli biznis, s ktorým prinášajú „eko” revolúciu do škôl

  • Mladá generácia prináša pre planétu čoraz väčšiu nádej
  • Slovenskí stredoškoláci začínajú malými zmenami, avšak majú veľké plány
  • Mladá generácia prináša pre planétu čoraz väčšiu nádej
  • Slovenskí stredoškoláci začínajú malými zmenami, avšak majú veľké plány

Dnes ti predstavíme študentskú firmu YOMA, ktorá funguje na Gymnáziu v Košiciach. Tínedžeri sa takýmto spôsobom rozhodli prispieť k zlepšeniu sveta v oblasti, ktorá im je najbližšie – v školstve. Plastové obaly na zošity a učebnice identifikovali ako zbytočný plast vo svojom študentskom živote. Priniesli tak ekologickú alternatívu z ľanu.

„Sme študentská firma YOMA a snažíme sa, ako už mnoho iných firiem, priniesť na svet náš jedinečný produkt. Naša firma vyrába ľanové ekologické obaly na knihy, zošity a učebnice. Chceme ľuďom okolo ukázať, že na každej jednej voľbe záleží,“ uviedla pre Startitup.sk študentka a zároveň viceprezidentka firmy YOMA Daniela Gregušová.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: .facebook.com/YOMA

Študentské firmy vznikajú v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia na stredných školách a gymnáziách na celom Slovensku. Firmy sú pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievement, ktorá existuje nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Študenti sa počas tohto predmetu naučia, ako funguje reálna firma a čo všetko je za jej úspešným fungovaním.

Aplikovaná ekonómia má na košickom gymnáziu dlhoročnú tradíciu a každý rok predstaví nová firma svoj jedinečný produkt, s ktorým sa prihlási na veľtrh podnikateľských firiem. Na tomto veľtrhu sa stretnú študentské firmy a súťažia pod dohľadom odbornej poroty o postup do Top 6 finále študentských firiem, z ktorých odborná porota vyberie práve jednu, ktorá bude reprezentovať Slovensko na európskom finále.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: facebook.com/YOMA

„Snažíme sa osloviť aj tých najmladších – deti na základných školách. Vytvárame pre nich prednášky o ekológii a o tom, aké dôležité je robiť aj malé zmeny. Na týchto prezentačných hodinách sa nesnažíme predať nás ako firmu, ale nápad, ktorý stojí za nami. ‚Na tom, čoho sa vzdáš, záleží’, to je heslo našej firmy, ktorým sa riadime. Chceme deťom ukázať, že na všetkom, čoho sa vzdajú, záleží – či to bude jednorazová plastová fľaša od minerálky alebo igelitka na nákupe, tieto veci sa môžu zdať malé, no keď každý z nás spraví takúto maličkú zmenu aspoň raz za deň, spolu to bude znamenať veľa,“ vysvetľuje Daniela.

Študenti z košického gymnázia veria, že je v moci každého jedného človeka, ako bude naša planéta vyzerať. Spolu so svojim jednoduchým produktom teda šíria aj posolstvo, že práve maličkosťami v každodennom živote formujeme svet pre nás samotných, ale najmä budúce generácie.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: facebook.com/YOMA

„Náš kolektív je zložený z tých najrôznejších pováh a osobností. Od novodobých Einsteinov, ktorí neustále vymýšľajú nové inovácie, umeleckých duší, ktoré každej vašej predstave vdýchnu unikátny vzhľad, až po moderných ekonómov, ktorí vám ponúkajú recept na úspech. Sme plní energie, kreativity a chuti dobyť svet. Každý jeden deň je pre nás nová výzva a na jeho konci chceme vidieť pokrok, ktorý je mostíkom pre lepší zajtrajšok. Naša rozdielnosť je pre nás pilier, motor, ktorý nás ženie vpred. Napriek tomu, že sme úplne iní, sme jeden tím s jedným cieľom a jednou víziou,“ povedala Daniela.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: facebook.com/YOMA

Mladá viceprezidentka priznala, že štúdium v zahraničí láka mnohým jej spolužiakov. Každý z nich by sa však chcel vrátiť a svoje získané znalosti zúročoval na Slovensku a prispieť k jeho rozvoju.

Študentské firmy, ktoré sú zapojené do projektu od Junior Achievement Slovensko musia na konci roka spraviť záverečné vyúčtovanie, vrátiť peniaze akcionárom a zaniknúť. Tvorcovia z YOMA však už teraz vedia, že chcú potom otvoriť reálnu firmu a pokračovať v predaji eko obalov a aby si ľudia ich značku spájali s niečím, čo pomáha našej planéte a je ekologické.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech