Slovenskí včelári poznajú kvality svojho medu. Pomôcť im môžeš originálnym spôsobom

  • Vieš si predstaviť, že by ti na chvíľu patrilo niekoľko tisíc včiel?
  • Vďaka projektom, ktoré ti úľ s radosťou požičajú, ich môžeš dokonca pomyselne darovať pod vianočný stromček
  • Navyše si pochutnáš na pravom slovenskom mede, ktorý je vo svete špičkou
collage
RedBull
  • Vieš si predstaviť, že by ti na chvíľu patrilo niekoľko tisíc včiel?
  • Vďaka projektom, ktoré ti úľ s radosťou požičajú, ich môžeš dokonca pomyselne darovať pod vianočný stromček
  • Navyše si pochutnáš na pravom slovenskom mede, ktorý je vo svete špičkou

Počul si už o slávnom výroku génia so strapatými vlasmi, Alberta Einsteina, ktorý predpovedal, že keď na svete umrie posledná včela, ľudstvo má už len posledných pár rokov života? Je to neklamný znak toho, že o malý a často nenápadný hmyz sa musíme postarať, pretože má na našej planéte mimoriadne dôležitú úlohu. Nie je to len med, vosk a o statné produkty, ktorými nás včely zásobujú. Samotné opeľovanie poľnohospodárskych a lesných plodín má až 9-krát väčší úžitok než je hodnota týchto produktov.

O tom, že na Slovensku máme vďaka tým správnym ľuďom a ideálnym podmienkam špičkový med, niet pochýb. Te­kuté zlato zo slo­ven­ských vče­lí­nov zís­kalo dokonca pre­stížne oce­ne­nie sve­to­vého rázu na sú­ťaži Api­mon­dia v Is­tan­bule (viac si prečítaj TU) a aj slovenská medovina sa môže pochváliť prívlastkom najlepšia na svete.

Obnove včelstiev významne pomáha niekoľko domácich projektov. Jedným z nich je napríklad Adoptuj úľ, za ktorým stojí mladý a ambiciózny Adam Gandžala. Prezradil nám, že za približne polovicu nákladov potrebných na založenie nového včelstva môžeš získať viac než si myslíš.

Z financií, ktoré dostaneme od nášho podporovateľa vždy postavíme nový úľ a označíme tak, aby si ho adopca na včelnici ľahko spoznal. Obratom včelár zasiela adopcovi poďakovanie v forme medu zo svojich zásob a po nasťahovaní včiel do úľa si môžu prísť adopcovia vyskúšať včelárstvo pod dozorom včelára,“ hovorí Adam.

Podporiť dobrú vec sa podľa Adama zatiaľ viac snažia jednotlivci než spoločnosti, no nájdu sa výnimky, ktoré svojimi aktivitami podporujú našu zelenšiu budúcnosť. Jednou z nich je napríklad RedBull, ktorý má svoje vlastné úle umiestnené na Liptove u mladého včelára Petra Jánošíka.

Tím prišiel s nápadom podporiť prospešný projekt aj v rámci prepojenia so svojou novou radou BIO, neenergetických nápojov. A keďže jedným z privilégií podporovateľa slovenského včelárstva cez Adoptuj úľ je, že má možnosť vyzdobiť si ho podľa vlastných predstáv, brand s červeným býkom v logu sa rozhodol pre dizajn inšpirovaný štvoricou svojich nových produktov.

Veď nakoniec, je niekoľko príkladov, kedy veľké spoločnosti investovali do podpory malých, komunitných projektov. Starbucks podporuje malých farmárov a prebytok svojich produktov rozdáva vo food bankách, spoločnosť DHL sa stará o opustené psy a aj sám veľký Bill Gates verí rozvíjajúcim sa nápadom, ktoré bojujú za zdravší svet.

Článok bol vytvorený v spolupráci s RedBullom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech