Slovenská medovina sa stala najlepšou na svete

  • Trnavská medovina z rodinnej firmy Apimed získala zlatú medailu na medzinárodnej súťaži v USA.
med
zdro:facebook.com/trnavskamedovina
  • Trnavská medovina z rodinnej firmy Apimed získala zlatú medailu na medzinárodnej súťaži v USA.

Možno si ani nevedel, no práve medovina je považovaná za najstarší nápoj na svete. Predpokladá sa, že prvá medovina vznikla ešte pred tým, ako sa na Zemi objavil človek. V dutinách stromov obývaných včelami skvasil med spolu s dažďovou vodu a vznikla tak prvá medovina. Tú potom neskôr objavil prvý človek a zachutila mu natoľko, že ju začal vyrábať pre svoju vlastnú potrebu.

zdro:facebook.com/trnavskamedovina

Dnes je tento mok považovaný za pravý Staroslovanský nápoj, keďže ju naši predkovia pijávali pri tých najvýznamnejších slávnostiach.Tak ako všetko hodnotné, aj výroba medoviny je dlhý a náročný proces trvajúci minimálne 1 rok.

Jedným z najúspešnejších rodinných medovinárstiev je slovenská firma Apimed. Základom úspechu výroby medoviny z Apimedu je predovšetkým precízny výber surovín. Využívajú totiž druhovú pestrosť a vysokú kvalitu slovenského medu. Toto medovinárstvo pracuje so špeciálne vyvinutými kvasinkami.

zdro:facebook.com/trnavskamedovina

Takéto kvasinky sú osobitne „ušité na mieru“ výroby ich medovín svetovej kvality. Ich moderné technológie následne umožňujúce riadený proces výroby medoviny, počnúc kvasením až po dozrievanie pri pevne stanovenej teplote, čím sa v medovine uchovajú chuťové a buketné vlastnosti medu, z ktorého je medovina vyrobená.

zdro:facebook.com/trnavskamedovina

Medovina z dielne Apimedu začiatkom marca potvrdila, že patrí k svetovej špičke. Zúčastnila sa svetovej súťaže o najlepšiu medovinu s názvom Mazer CUP. Toto medzinárodné podujatie sa už deviaty rok konalo v americkom štáte Colorado. Tejto súťaže sa zúčasnilo až 800 vzoriek medovín z rôznych krajín sveta. Odborná porota však rozhodla, že tou najlepšou na svete je tá naša slovenská.

zdro:facebook.com/trnavskamedovina

Konkrétne išlo o „Staroslovenskú svetlú medovinu“ a „Barikovú medovinu“ z dedinky Dolná Krupá pri Trnave. Práve tu sa nachádza malé medovinárstvo Apimed. Na výrobu ich medovín, ktoré získali tento mesiac za ich unikátnosť zlatnú medialu používajú len výberový agátový med z južného Slovenska.

„Uspieť v konkurencii výrobcov z celého sveta a priviesť do Dolnej Krupej významné ocenenia je odmenou našej každodennej usilovnej práce. Ocenenia vnímame ako ohodnotenie dlhoročnej práce, zároveň pre nás znamenajú záväzok neustále ďalej pracovať na výrobe a príprave tých najkvalitnejších druhov medovín,“ vyjadril sa Apimed na svojej stránke

 

zdroj:apimed.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá