Slovenskí vedci dosiahli svetový úspech, ich článok publikoval prestížny vedecký časopis

  • Slovenskí vedci dosiahli významný úspech
  • Ako prví opísali najstaršieho jaskynného živočícha, ktorý prežil vek dinosaurov
Slovenská akadémia vied
  • Slovenskí vedci dosiahli významný úspech
  • Ako prví opísali najstaršieho jaskynného živočícha, ktorý prežil vek dinosaurov

Slovenskí paleontológovia zo Slovenskej akadémie vied opísali vôbec najstaršieho jaskynného živočícha, ide o skupinu švábov. Zároveň sa im podarilo vyskúmať akýsi vzor vymierania všetkých jaskynných fáun. 

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, svoju štúdiu vedci publikovali v prestížnom geologickom časopise Gondwana Research. Medzinárodný tím tvoria odborníci z Ústavu vied o zemi, Fyzikálneho ústavu a Ústavu zoológie SAV pod vedením Petra Vršanského.

Gepostet von Slovenská akadémia vied am Mittwoch, 13. Februar 2019

„Novými živočíchmi sú dva nové druhy opísaných švábov z Myanmarského jantáru, teda z čias dinosaurov,“ priblížil Vršanský.

V súčasnosti vedci poznajú 51 druhov jaskynných švábov. Ich detailná evolučná analýza ukázala, že táto skupina je najstaršia spomedzi dnešných švábov a vznikla pred 127 miliónmi rokov. Ako pre agentúru SITA poznamenal Vršanský, je tak jediná z jaskynných fáun, vrátane mikroorganizmov, ktorá prežila dodnes.

Vedci pri pokuse porovnať jaskynné šváby s ostatnými dávnymi jaskynnými faunami došli k zisteniu, že žiadne takéto fauny neexistujú. Keďže všetky z obdobia druhohôr vymreli.

zdroj: pixabay.com

 „To potvrdzuje aj nedávny vznik všetkých dnešných jaskynných organizmov a poukazuje na fakt, že vymieranie, ktoré zapríčinilo zánik dinosaurov, postihlo aj jaskynné systémy, čo je vzhľadom na stabilitu jaskynných prostredí veľmi ťažko vysvetliteľná udalosť,“ povedal Vršanský. Dodal, že problém sa im zatiaľ podarilo iba identifikovať.

Globálnym výsledkom novej štúdie je taktiež zistenie, že tieto zvláštne formy rýchlo vznikajú a pomerne rýchlo následne aj vymierajú. Vršanský objasnil, že toto na súši v takýchto mierkach nepozorujú.

Gepostet von Slovenská akadémia vied am Montag, 17. Dezember 2018

„Nikto si to zrejme nevšimol preto, lebo sa často píše aj v nadpisoch vedeckých článkov o prastarej jaskynnej faune. Táto prastarosť je ale na úrovni 1-3 miliónov rokov, čo je síce pre človeka dosť, ale pre globálnu evolúciu nič,“ poznamenal vedec. Dodal, že zistili, že nijaká skutočná prastará jaskynná fauna neexistuje a z čias dinosaurov, okrem tohoto švába, neprežilo nič.

Slováci v časopise Science 

Významného úspechu sa dočkali aj naši mayológovia z Univerzity Komenského, ktorí sa stali súčasťou svetových objavov. Slovenský výskumný tím pod vedením prof. Mgr. Milana Kováča, PhD., z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského pomocou najmodernejších technológií hľadal stopy mayských civilizácií.

Nové digitálne zábery boli publikované aj v časopise National Geographic. Naznačujú, že pod guatemalskou džungľou sa skrývajú mayské veľkomestá s viac ako 60-tisíc kamennými pyramídami, chrámami a inými stavbami. Zábery sú výsledkom masívneho leteckého laserového skenovania guatemalského pralesa. Kolektívnu štúdiu celého konzorcia vydal aj svetovo uznávaný vedecký časopis Science.

zdroj: pixabay.com

Slovensko je len jedna z dvoch európskych krajín (spoločne s Francúzskom), ktoré sa podieľajú na tomto technologicky a odborne mimoriadne náročnom výskume iniciovanom špičkovými univerzitami z USA.

„To, že sme boli prizvaní k spracovaniu najväčšieho súboru dát laserového skenovania v dejinách archeológie, svedčí o našej významnej pozícii pri výskumoch starovekej mayskej civilizácie, a tiež o našej schopnosti inovatívne narábať s najnovšími technológiami. Ako jediní z celého medzinárodného konzorcia disponujeme výsledkami vlastných kalibrovaných archeologických vykopávok, čo nám umožňuje vypracovať rozsiahlu štúdiu o environmentálnej udržateľnosti starovekého mayského sveta,“ píše na webe univerzity profesor Kováč.

Zdroje: Gondwana, Research, SITA, sciencemag.org, uniba.sk, SAV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá