Slovenskí vysokoškoláci žiadajú v petícii zrušenie štátnic, podpísali ju už tisíce ľudí

  • Končiaci študenti slovenských vysokých škôl sa cítia ukrivdení a zo strany Ministerstva školstva cítia nespravodlivosť
  • V hromadnej petícii, ktorú do dnešného dňa podpísalo už viac ako 7-tisíc ľudí požadujú, aby v týchto komplikovaných časoch brali kompetentí ohľad aj na nich
TASR/Jaroslav Novák
  • Končiaci študenti slovenských vysokých škôl sa cítia ukrivdení a zo strany Ministerstva školstva cítia nespravodlivosť
  • V hromadnej petícii, ktorú do dnešného dňa podpísalo už viac ako 7-tisíc ľudí požadujú, aby v týchto komplikovaných časoch brali kompetentí ohľad aj na nich

Vo svojej petícii žiadajú zrušenie štátnych skúšok. „Ak študenti maturitných ročníkov nemali vhodné podmienky na to, aby odpovedali online- formou, prečo sa automaticky predpokladá, že my ich vhodné máme? Prečo nám nedokážu ohodnotiť bakalárske/diplomové práce bez toho, aby sme ich museli online obhajovať? Nie každý študent VŠ totižto má vybavenie na to, aby bez problémov absolvoval online-objahobu/online štátnu skúšku. Myslíme si, že by to bolo fér,” píšu nahnevaní študenti v petícii. 

Končiaci študenti našich vysokých škôl argumentujú tým, že žiaci stredných aj základných škôl sa úľav dočkali, zatiaľ čo oni na „ústupky“ zo strany rezortu len márne čakajú. Takýto prístup považujú za nespravodlivý aj preto, že síce sa im predĺžil semester ako aj dátum odovzdania záverečných prác, neboli však otvorené žiadne knižnice. „Iba nám poskytli rešeršné služby zdarma, ktoré sme už vyhotovené dávno mali,” konštatujú. 

Vysokoškálom môžu predĺžiť štúdium aj o dva roky 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová už podpísala novelu zákona, ktorá umožňuje štátnu skúšku, rigoróznu skúšku či obhajobu habilitačnej práce na vysokých školách realizovať online spôsobom.

Nový zákon taktiež povoľuje operatívne meniť termíny a ďalšie podmienky na prijímanie do štúdia. Rektori môže vďaka tejto novinke dokonca študentom predĺžiť štúdium nad štandardnú dĺžku štúdia o viac ako dva roky, informuje SITA.

Gepostet von Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny am Mittwoch, 25. März 2020

Na viacerých fakultách univerzít sa tak historicky prvýkrát uskutočnili online štátnice. Za sebou ich už majú desiatky študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave či Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, informujú o tom obe univerzity na svojich weboch.

Prodekanka pre vzdelávanie Fakulty architektúry STU Danica Končeková považuje online verziu za plnohodnotnú skúšku porovnateľnú 1:1 ku klasickej verzii. 

„Každý odpovedal 40 až 50 minút, skúška bola verejná, pričom link na konferenčný hovor bol zverejnený vopred,“ uviedla pre TASR.  S problémom „ako vyťahovať otázky na diaľku“ si na Fakulte architektúry STU poradia tak, že namiesto študenta otázku vyberie člen komisie.

Diplomovky sa budú obhajovať online v máji

V máji sa uskutočnia aj prvé obhajoby diplomových prác online formou, absolvujú ich študenti zubného lekárstva. Prodekan Lekárskej fakulty pre vedu UK Ivan Varga je presvedčený, že tento spôsob skúšania nijako neznižuje odbornú úroveň absolventov a ich pripravenosť na prácu v zdravotníckych zariadeniach. 

Najväčšie online testovanie vedomostí za nami 🤝👉 233 študentov👉 80 minút👉 vyše 20 alternatív zadania👉 1 predmet =…

Gepostet von ÚCHEI – Ústav chemického a environmentálneho inžinierstva FCHPT STU am Mittwoch, 22. April 2020

„V tejto situácii ide o takmer plnohodnotnú alternatívu prezenčného skúšania,“ dodal Varga. Viacerí členovia komisií pripúšťajú, že tento spôsob by mohol aj v budúcnosti predstavovať alternatívu ku klasickému skúšaniu v prezenčnej forme.

Študenti na rôznych stupňoch to majú tento školský rok naozaj pestré. Základným školám sa zrušilo hodnotenie a žiaci ho dostávajú slovne. Prišlo aj k celkovému zrušeniu monitorov pre deviatakov. 

Maturite sa môže vyhnúť 41-tisíc žiakov 

Najväčší „darček” však dostali končiaci študenti stredných škôl, ktorým ministerstvo školstva odpustilo internú aj externú formu maturít.

Žiakom učitelia spriemerujú koncoročné známky. V prípade, ak žiaci nebudú súhlasiť s výslednou známkou, budú môcť absolvovať klasickú maturitu

„Ja viem, že maturita je vnímaná ako taká typická bodka za štúdiom na strednej škole a možno aj príprava na skúšky na vysoké školy. Teraz sme v mimoriadnej situácii, a preto musíme prijímať mimoriadne opatrenia,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ide podľa neho o najefektívnejšie riešenie situácie. 

Tento školský rok maturuje 41-tisíc študentov na vyše 690 školách. Ministerstvo odhaduje, že počet žiakov, ktorí prejdú klasickou maturitou, bude od dvoch do troch tisíc.

Zdroje: peticie.com, stuba.sk, SITA, TASR, minedu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá