Slovenskí zamestnanci robia dve základné chyby. Peniaze „na ruku“ sú taktiež stále realitou

  • Strata zamestnania ti môže privodiť vážne problémy
  • Hrozí depresia aj pretrhanie väzieb na priateľov
  • Nechceš zbytočne prísť o peniaze? Nemal by si podpísať čokoľvek
Práca, žena
Unsplash/Mateus Campos Felipe. Unsplash/Olga Serjantu
  • Strata zamestnania ti môže privodiť vážne problémy
  • Hrozí depresia aj pretrhanie väzieb na priateľov
  • Nechceš zbytočne prísť o peniaze? Nemal by si podpísať čokoľvek

So stratou zamestnania sa mnoho ľudí vyrovnáva ťažko. Napätie a stres môžu spôsobiť, že si riadne nepreštuduješ dohodu o ukončení pracovného pomeru. To sa môže škaredo vypomstiť.

Obzvlášť v časoch (post)pandemických by si si mal dať pozor aj na psychické zdravie, ktoré po strate zamestnania môže dostať zabrať.

Milan Kuruc z OZ Pracujúca chudoba si myslí, že zamestnanci dostatočne nepoznajú svoje práva. „Robia dve základné chyby. Zamestnávateľovi pod nátlakom podpíšu hocijakú nevýhodnú dohodu o skončení pracovného pomeru, preto moja základná rada je: nič nepodpisujte len tak,“ hovorí.

Podľa neho by sa zamestnanci nemali nechať zastrašiť a mali by sa brániť. Mnoho ľudí zvykne zmluvy a dohody podpisovať bez toho, aby si ich prečítali.

„Máte právo dohodu zobrať, odfotiť, premyslieť a až potom sa k nej vyjadriť. Ak vám ju nedajú, nepodpisujte ju. Zamestnanci takto zbytočne končia bez odstupného. Druhá chyba je, že sa zamestnanci ľahko nechajú zastrašiť vyfabrikovanými upozorneniami na porušenie pracovnej disciplíny,“ tvrdí.

Máš právo brániť sa

Podľa neho sa k takýmto upozorneniam treba písomne vyjadriť. V liste by mal zamestnanec vyčerpávajúco popísať situáciu zo svojho pohľadu a požiadať o zrušenie tohto upozornenia.

„Ak zamestnávateľ následne použije tieto upozornenia ako dôvod na výpoveď, zamestnanec sa môže brániť na súde, lebo bude mať zadokumentované svoje argumenty, ktoré odporúčam podložiť rôznymi dokumentami, potvrdzujúcimi zamestnancove tvrdenia (maily, zápisnice, nahrávky),“ radí Kuruc.

zdroj: Unsplash/Scott Graham

Pokiaľ dostaneš výpoveď, zvyčajne máš nárok hneď na niekoľko vecí. „Na odstupné, odchodné, výpovednú dobu a preplatenie dovolenky,“ menuje.

Zmluva by nemala byť záväzkom len pre zamestnanca. Aj tvoj šéf sa jej musí držať a nemal by si sa báť vyžiadať si svoje práva.

„Na úvod odporúčam slušne sa so zamestnávateľom porozprávať. Ak to nepomôže, môžete ho upozorniť listom, kde mu vysvetlíte, že ak nepríde k rozumu, dáte podnet na inšpektorát práce, alebo sa obrátite na súd,“ radí Kuruc.

Plat „na ruku“ sa môže vypomstiť

Upozornenie často stačí a zamestnávateľ svoje chyby napraví. „V prípade nevyplatenia mzdy sa môžete obrátiť aj na políciu s trestným oznámením. Ak nepomôže ani takýto list, môžete urobiť to, čo sme vyššie vymenovali: inšpektorát, súd, prípadne polícia. Mnohokrát pomáha aj medializácia,“ tvrdí.

Kuruc zo skúsenosti vie, že po skončení pracovného pomeru často nastáva ďalší problém. Ešte stále totiž existuje množstvo zamestnávateľov, ktorí svojim podriadeným dávajú časť výplaty „na ruku“.

zdroj: Unsplash/Austin Distel

Ak pre takúto firmu pracuješ tiež, môžeš to oľutovať. „Toto sa ukáže ako najväčší problém pri výpovedi, keď im má dať zamestnávateľ poslednú výplatu a odstupné. Keďže v zmluve majú dohodnutú len malú oficiálnu časť mzdy, tak zamestnávateľ im vyplatí iba to, čo je na papieri. To, čo im dával načierno do obálky, im už nedá,“ opisuje Kuruc.

„K týmto peniazom v obálke je potom veľký problém sa dostať. Preto neodporúčam pracovať pre firmu, ktorá to takto robí, je to neseriózne. Nemá to dopad len na vaše odstupné, ale aj na preplácanie dovolenky a prekážok v práci, má to dopad na váš dôchodok, podporu v nezamestnanosti, materskú a na PN-ku,“ zdôrazňuje.

Pozor na psychické zdravie

Po tom, čo si definitívne zbalíš veci a naposledy v práci zavrieš dvere, skús hlavne zostať v pohode. Strata práce totiž môže mať na človeka veľmi zlý vplyv, najmä po psychickej stránke. „Keď prídeme o prácu, strácame jeden veľmi dôležitý pilier v živote,“ hodnotil psychológ Miroslav Zahumenský pre Život.

Mal by si si preto dopriať čas, sústrediť sa v živote na niečo pekné. Strata práce neznamená, že si zlyhal aj v ostatných aspektoch života. Treba si dať pozor a nepodľahnúť smutným myšlienkam, ktoré môžu prísť.

Dôležité je zostať aktívny, venovať sa aspoň koníčkom, prípadne si zlepšovať svoju pracovnú kvalifikáciu napríklad online kurzom.

„Udržte si dennú rutinu, aby sa vám deň nerozpadol a zažívali ste pocit normálnosti. Okrem hľadania práce sa starajte aj o seba. Nájdite si hobby či aktivitu, ktorá vám pomôže odreagovať sa. Čítajte, cvičte jogu, posilňujte, behajte. Robte, čo vás baví,“ radí Forbes.

zdroj: Unsplash/Matthew Osborn

„Skúste meditovanie, hlboké dýchanie, aby ste sa upokojili. Doprajte si dostatok spánku a vyhýbajte sa alkoholu, drogám a nekvalitnému jedlu, ktoré vám pokazia náladu a dobrý pocit zo života,“ radí časopis. Dôležité je vytvoriť si rutinu, ktorú budeš každý deň dodržiavať.

To, ako nesieme stratu práce, záleží aj od spôsobu, akým o ňu prídeme. Je iné, keď odídeme dobrovoľne, keď dostaneme „padáka“ a inak zas nesieme znižovanie stavov.

Najskôr nadšenie, neskôr apatia

Po strate práce, paradoxne, nastáva fáza optimizmu, vysvetlila psychologička Milica Schraggerová pre Denník N.

Človek si chce dopriať čas pre seba, teší sa, že si trochu oddýchne a verí, že si nájde inú prácu. Táto fáza podľa nej trvá približne tri mesiace, človek je vtedy zvyčajne veľmi aktívny. V ideálnom prípade si človek nájde novú prácu ešte v tejto fáze a vyhne sa tomu, čo môže prísť.

Pokiaľ zistí, že nájsť si nové zamestnanie nie je také jednoduché, môže nastať druhá fáza. „Pocit pohody a sebavedomia začína klesať a môže to prerásť až do prežívania bezmocnosti, depresie či do fázy apatie, čo je asi najhoršie možné štádium, ktoré zažívajú najmä dlhodobo nezamestnaní,“ tvrdí psychologička.

Prichádzajú pochybnosti, ľudia si dokonca zvyknú vytvárať teórie, prečo sa im nedarí. V horšom prípade sa aj uzatvárajú do seba a odstrihávajú sa od priateľov či rodiny.

zdroj: Unsplash/Tim Gouw

Pokiaľ človek opakovane zažije pocit odmietnutia na pohovoroch, môže prestať racionálne uvažovať. „Do ďalšej pracovnej príležitosti sa neodváži ísť, lebo je presvedčený, že opäť zlyhá. Naučená bezmocnosť je pritom prvý krok k depresívnemu prežívaniu,“ povedala.

Na čo máš nárok?

Podľa nej už neplatí, že stratu zamestnania berú najťažšie muži, kvôli svojej role chlebodarcu. Rovnako ťažko dnes takúto zmenu znášajú ženy do tridsiatky, ktoré majú sľubne rozbehnutú kariéru.

Ako sa na takúto situáciu pripraviť? Ekonómovia radia, aby sme si pre takýto prípad postupne vytvárali finančnú rezervu.

Po strate zamestnania sa tiež môžeš zaregistrovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa nahlásiš ako uchádzač o zamestnanie. Ak si splnil zákonné podmienky, môžeš získať slušnú podporu na pol roka a úrad práce ti bude pomáhať s hľadaním zamestnania, píše Tatrabanka.sk.

Ak cítiš, že nezamestnanosť neznášaš dobre, neboj sa vyhľadať pomoc odborníka. Psychológ ti pomôže vyrovnať sa so situáciou. Dočasné voľno ber ako príležitosť zvážiť zmenu povolania, vyskúšať kurz, na ktorý si nemal čas, alebo premyslieť vlastný startup.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 28. apríla 2021.

Zdroje: OZ Pracujúca chudoba, tatrabanka.sk, Forbes, Život, Denník N, ˇUrad práce, sociálnych vecí a rodiny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá