Slovensko a prvý mesiac s deltou: Výsledky sú úplne jednoznačné, väčšinu hospitalizovaných tvoria neočkovaní

  • Júl bol na Slovensku mesiacom, kedy sa u nás po prvýkrát objavil variant delta
  • Máme štatistiku hospitalizácií očkovaných a neočkovaných
  • Výsledky hovoria jednoznačne v prospech vakcín
nemocnica covid koronavírus
SITA/FNsP Žilina
  • Júl bol na Slovensku mesiacom, kedy sa u nás po prvýkrát objavil variant delta
  • Máme štatistiku hospitalizácií očkovaných a neočkovaných
  • Výsledky hovoria jednoznačne v prospech vakcín

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil štatistiku hospitalizácií očkovaných a neočkovaných. Následne sa spustila vlna hejtu, keďže úrad pracoval s dátami hospitalizovaných od začiatku roka. Vtedy však nebolo očkovanie dostupné tak, ako tomu bolo v ostatných týždňoch na jar a najmä v lete.

Kritiku si hygienik vyslúžil aj od Ministra financií Igora Matoviča, ktorý príspevok označil za tupú propagandu. „Áno očkovanie výrazne pomáha a výrazne znižuje šancu ťažko ochorieť a zomrieť na Covid. Zároveň je pravdou, že očkovanie zďaleka nechráni o 96,9 %, ako to podsúva ÚVZ. A najmä platí, že ak chceme pre očkovanie presvedčiť doteraz nezaočkovaných, nemôžeme si o nich myslieť, že žerú seno,“ napísal minister financií.

Ako sa však ukázalo, úrad nebol s číslami až tak mimo.

Úrad príspevok zmazal, no zmizol s ním aj komentár s dátami za júl 2021. A tieto dáta nám už niečo hovoria. Podarilo sa ich zachrániť analytikom z projektu Dáta bez pátosu. „Naprávame a prezentujeme na júlových číslach ako to vlastne vyzerá. Problémom môžu byť nízke čísla. Spolu len 55 hospitalizovaných. Ale výsledok je podobný ako v iných krajinách a hlavne je jednoznačný,“ uvádzajú analytici.

Variant delta sa na Slovensku objavil už v júli. Dáta bez pátosu uložili dáta za júl do prehľadnej tabuľky, vďaka čomu vieme, ako na tom sme za prvý mesiac s deltou. Vstupných dát je podľa analytikov málo, no už sa na nich odzrkadľuje to, že vakcíny fungujú. Z 55 hospitalizovaných bolo plne očkovaných len 5, čo znamená, že v júli vakcíny ochránili Slovákov pred hospitalizáciou až na 97,25 percenta.

V júli však bolo prípadov delty len niekoľko, august preto podľa analytikov môže vyzerať úplne inak, keďže delta u nás v tomto mesiaci dominuje. Jasnejšie to bude, keď do nemocníc pribudne viac ľudí. No už júlové, skromné dáta naznačujú, ako to asi bude vyzerať.

V júli sa podľa údajov NCZI a ÚVZ nakazilo celkovo 1 243 ľudí. Z nich bolo 952 neočkovaných a 291 očkovaných čiastočne alebo úplne. To je veľmi dôležitá informácia, analytici totiž spozorovali, že čiastočne očkovaní ľudia sa dostávajú do nemocníc podobne často, ako neočkovaní.

Plne očkovaných ľudí, teda dva týždne po druhej dávke, bolo medzi nakazenými 170, do nemocnice však šli iba piati. 121 ľudí teda bolo očkovaných čiastočne, no hospitalizáciu potrebovalo 12 ľudí. 

Analytici z dostupných dát usudzujú, že plne očkovaní ľudia sa dostávajú do nemocníc asi 5-krát menej často ako neočkovaní. „Pri 55 hospitalizovaných nemusí byť problém sa postarať o 5 krát viac nezaočkovaných hospitalizovaných. Ale pri 1500 hospitalizovaných už to problém byť môže,“ upozorňujú analytici.

Ako bude vyzerať delta vlna

Dáta bez pátosu tiež uvádzajú, že podobne ako v Česku, aj na Slovensku mohlo odhadom prekonať COVID asi 50 % obyvateľstva. Očkovaných je už 2,1 milióna Slovákov, čo je viac ako polovica dospelej populácie. 

Stále máme nízke čísla asi 100 prípadov na 1 milión obyvateľov za týždeň. Čím viac relatívne zdravých a mladých ľudí bude zaočkovaných, tým lepší bude ten pomer pacientov v nemocniciach (na rovnakú bázu). Za júl je to 1:5. V dobre zaočkovaných krajinách je to skôr 1:10. Dostaneme sa tam. Kombinácia vysokej premorenosti a slušnej zaočkovanosti dáva Slovensku slušnú šancu na dobrý priebeh DELTA vlny,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.
Zdroje: DataBezPatosu, UVZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá