Slovensko bude mať novú vládu už v sobotu, potvrdila to prezidentka

  • V piatok bude ustanovujúca schôdza Národnej rady SR, v sobotu prezidentka vymenuje ministrov
  • Prezidentka Zuzana Čaputová pripustila, že menovanie ministrov prebehne vonku
IMG_6959
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič počas brífingu po ich stretnutí v Prezidentskom paláci. Bratislava, 16. marec 2019., Foto: SITA/Branislav Bibel
  • V piatok bude ustanovujúca schôdza Národnej rady SR, v sobotu prezidentka vymenuje ministrov
  • Prezidentka Zuzana Čaputová pripustila, že menovanie ministrov prebehne vonku

 

Ustanovujúca schôdza parlamentu sa uskutoční v piatok 20. marca a v ten istý deň dosluhujúca vláda SR podá demisiu. K vymenovaniu novej vlády dôjde v sobotu 21. marca. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s dosluhujúcim premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a budúcim predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO).

Prezidentka tiež uviedla, že akceptuje všetky personálne nominácie na posty členov vlády, ktoré jej navrhol budúci premiér Matovič.

PO STRETNUTÍ S PREZIDENTKOU Pozrite si tlačovú konferenciu po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a budúcim premiérom Igorom Matovičom.

Gepostet von Peter Pellegrini am Montag, 16. März 2020

 

Zhodli sme s na tom, že odovzdanie a prevzatie moci prebehne v absolútnej spolupráci, konštruktívne a v súčinnosti,“ povedala prezidentka a tiež vyhlásila, že súhlasí so všetkými nomináciami na posty v exekutíve, ktoré jej Matovič ponúkol. V prípade konania ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) budú pripravené špeciálne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu medzi poslancami. „Ochorenia sa nevyhýbajú ani ústavným činiteľom,“ vysvetlila. Dosluhujúci predseda NR SR Andrej Danko (SNS) ju však ubezpečil, že budova parlamentu na to bude pripravená. Menovanie vlády si vie prezidentka predstaviť aj na nádvorí Prezidentského paláca či v Prezidentskej záhrade.

Odovzdanie moci bude podľa Pellegriniho prebiehať slušne a na úrovni. Dosluhujúci premiér tiež potvrdil, že vláda si bude plniť svoju úlohu do poslednej chvíle a on sám sa teraz plne sústredí na boj s koronavírusom, preto odmieta riešiť akékoľvek stranícke nominácie. Budúcemu premiérovi sľúbil plnú súčinnosť jeho samého aj ministrov pri preberaní jednotlivých rezortov. Pellegrini tiež povedal, že všetky úrady ostanú plne personálne obsadené a funkčné. Matovičovi sa ale poďakoval, že ponúkol budúcej opozícii kontrolné výbory v NR SR. Pellegrini zároveň uviedol, že aktuálne na Slovensku pribudli dva prípady ochorenia na koronavírus. Celkový počet nakazených ľudí je nateraz 63.

Matovič ani dnes nepovedal mená nových ministrov, ale dodal, že ich oznámi zajtra na tlačovej konferencii. Budúci premiér tiež ubezpečil úradníkov na ministerstvách, že jeho ministri neplánujú žiadne čistky. „Vyzval som ich, aby sme odložili akékoľvek čistky, aby nemali krvavé oči. Musíme zabezpečiť, aby štát fungoval,“ povedal. Matovič sa dnes zúčastní krízového štábu a nechcel verejne kritizovať chyby, ktoré predtým zdôrazňoval v súvislosti s bojom proti koronavírusu. Líder novej koalície tiež upozornil na nevyhnutnosť nosenia rúšok a vyzval ľudí, aby ich nosili, pretože „rúško nie je hanba“.

Designovaný premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok 13. marca vyhlásil, že po dvanástich dňoch dospeli hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina, strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí k dohode o vytvorení novej vlády. V parlamente budú disponovať ústavnou väčšinou, keďže spolu obsadia 95 mandátov. OĽaNO ovládne v novej vláde sedem ministerstiev, Sme rodina a SaS dostali tri ministerské kreslá a Za ľudí dve.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK