Slovensko budúci rok dostane menej eurofondov, čo je za tým?

  • Európska Únia škrtí rozpočet, môžu za to viaceré faktory
  • Európska Únia škrtí rozpočet, môžu za to viaceré faktory

Po roku 2020 začne v Európskej Únii nové sedemročné programové obdobie. Už teraz však prebiehajú rokovania o jednotlivých politikách EÚ. Pre Slovensko sú  jednou z najdôležitejších otázok eurofondy. Tých bude v ďalších rokoch menej a preto sa s Európskou komisiou musíme dohodnúť na investičných prioritách. Informuje o tom Euroaktiv.sk.

V súčasnom rozpočte EÚ je na financovanie politiky súdržnosti vyčlenených 351 miliárd eur, z čoho má Slovensko k dispozícii 15,3 miliardy. V nasledujúcich siedmich rokoch Slovensku pripadne 11,3 miliardy eur v stálych cenách (v bežných cenách je to 13,3 miliardy eur).

Nie je to však také zlé. Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho je zníženie  eurofondov prijateľnejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Slovensko ostáva čistým príjemcom, teda z európskeho rozpočtu dostaneme viac peňazí, než do neho vložíme. Budeme druhou krajinou, ktorá dostáva najväčšiu podporu, vychádza to 310 eur na jedného občana. Viac budú mať len Estónci.

Krátenie rozpočtu pochopiteľne kritizujú viaceré krajiny, ale aj Európsky parlament. Menej peňazí v rozpočte sa očakáva najmä kvôli brexitu a zvýšeným výdavkom na riešenie nelegálnej migrácie, ochranu hraníc a bezpečnosť. Viac financií pôjde aj na nové priority, medzi ktoré okrem iného patrí aj prechod na nízkouhlíkové, obehové hospodárstvo a boj proti zmene klímy.

Zníženie príspevkov je čiastočne podmienené aj tým, že ekonomika Slovenska dobieha európsky priemer.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK