Slovensko dostalo tvrdých 15 bodov od Rady Európy. Má zlepšiť životy transrodových ľudí

  • Rada Európy v najnovšej správe rozoberá práva transrodových ľudí
  • Slovensko v nej značne kritizuje
LGBTI a Matovič
TASR
  • Rada Európy v najnovšej správe rozoberá práva transrodových ľudí
  • Slovensko v nej značne kritizuje

Slovensko sa spomína v najnovšej správe Rady Európy o ľudských právach transrodových ľudí. V správe sa hodnotí pokrok, ako aj dlhodobé a nové výzvy, ktorým čelia transrodoví ľudia vrátane tých, ktorí sú ešte viac marginalizovaní kvôli svojim vlastnostiam alebo postaveniu. Správa tiež uznáva, že transrodoví ľudia sú rôznorodou skupinou jednotlivcov s rôznymi skúsenosťami, identitami a názormi. 

Správu napísala komisárka pre ľudské práva Dunja Mijatović. Slovensko kritizuje za nežiaduce lekárske zákroky a sterilizáciu, vraždu nebinárnej osoby, ale aj kvôli útokom od politikov, ktorí antirodovú rétoriku používajú v predvolebnej kampani. 

„Uplatňovanie práv transrodových ľudí je otázkou uplatňovania ľudských práv rovnako na každého a štáty majú primárnu zodpovednosť za odstránenie prekážok, ktorým transrodoví ľudia čelia pri uplatňovaní svojich ľudských práv,“ povedala komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatović. 

Sterilizácia porušuje základné právo na telesnú integritu

Najmenej v 11 členských štátoch požiadavky na zákonné uznanie pohlavia naďalej zahŕňajú sterilizáciu a invazívne fyzické zákroky, ktorými sú povinné chirurgické zákroky.

„Nežiaduce lekárske zákroky a sterilizácia porušujú základné právo na telesnú integritu a právo na ochranu zdravia, často zahŕňajú bolestivé a nezvratné telesné zmeny,“ píše sa v správe. 

Tiež sa v nej spomína, že komisárka počas svojho mandátu odsudzovala takéto požiadavky v rôznych členských štátoch vrátane Česka, Slovenska a Gruzínska. Ako uviedol Súdny dvor, takéto postupy nútia transrodových ľudí do „nemožnej dilemy“ výberu medzi ich právom na telesnú integritu a ich právom na zákonné uznanie pohlavia.

„Môžu tiež viesť k tomu, že osoba stratí svoju spôsobilosť mať deti a založiť rodinu, ako sa ďalej rozoberá v oddiele o rodinnom živote. Tieto zásahy sú nezlučiteľné so zárukou slobodného a informovaného súhlasu s lekárskym ošetrením,vysvetľuje komisárka.

V správe tiež nabáda členské štáty, aby zvážili spôsoby, ako zabezpečiť odškodnenie a rehabilitáciu jednotlivcov, ktorí sa predtým podrobili sterilizácii ako podmienku zákonného uznania pohlavia. Poznamenáva, že niekoľko členských štátov vrátane Švédska a Holandska už takéto iniciatívy prijalo.

Vražda pred barom Tepláreň  

Od roku 2008 do septembra 2023 boli monitorované vraždy transrodových ľudí. Za posledných 15 rokoch ich zdokumentovali 203. Boli v 21 európskych krajinách s najväčším počtom obetí v Turecku (65), Taliansku (48) Španielsku (16) a Francúzsku (14) či Spojenom kráľovstve (13). Po prvý raz boli tiež hlásené vraždy v Arménsku, Belgicku a na Slovensku. 

Amnesty Interrnational upozorňuje na to, že vražda dvoch LGBTI+ ľudí z roku 2022 pred barom Tepláreň poukázala na nenávistné postavenie spoločnosti voči nim. Informovala o tom agentúra SITA. Komisárka priznáva, že tieto vraždy skutočne odrážajú prejav antitransrodovej brutality, ktorá je pozorovaná na celom svete. Ide o udusenie, mučenie, zastrelenie, upálenie, únosy, ale aj zn*silnenia. 

„V posledných rokoch sa hrozby a útoky proti transrodovým ľuďom výrazne zvýšili v niekoľkých členských štátoch vrátane Francúzska, Nemecka, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva,“ spresňuje správa. 

Spomína však aj skutočnosť, že takéto násilie je tiež bežne páchané políciou. Mnohé správy o obťažovaní, násilí, zn*silnení, svojvoľnom zatýkaní, zadržiavaní, vydieraní a vydieraní sú skutočne zdokumentované v niekoľkých členských štátoch. Zaujatosť a násilie zo strany polície podkopávajú dôveru komunít v právo presadzovanie práva. Tým sa zároveň zníži pravdepodobnosť, že by orgánom nahlásili trestné činy z nenávisti. 

Útoky od politikov 

Protirodovú rétoriku na základe správy Európskej rady podporujú aj niektorí politici. Deje sa tak pre osobný alebo stranícky prospech. Podľa komisárky narastá trend politických osobností, ktorí démonizujú transrodových ľudí. Často s cieľom podnietiť populistické obavy a prezentovať seba ako obrancu národnej kultúry či rodinných hodnôt. Výnimkou podľa komisárky nie je ani Slovensko. 

„Používanie protirodovej rétoriky bolo obzvlášť rozšírené počas volebných kampaní na zvýšenie volebnej podpory. V celej Európe sa politickí kandidáti často odvolávajú na nenávistné a dezinformačné protirodové argumenty. V neposlednom rade im slúži ako stratégia na odvrátenie iných sociálnych, ekonomických alebo politických zlyhaní alebo na podnecovanie takzvaných ,kultúrnych vojen‘ na volebné účely,“ zhodnotila komisárka. 

Správa tiež konštatuje, že politické strany a lídri, ktorí prijímajú protirodové naratívy, majú často tendenciu presadzovať širšie argumenty proti právam. Majú tiež protidemokratické ciele vrátane spochybňovania zásad právneho štátu a medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv, oslabovania slobody médií a občianskeho priestoru, ako aj zamerania sa na práva žien, žiadateľov o azyl, migrantov a etnické menšiny.

„Tým, že sa s nimi spoja a umožnia ich vzostup, sú protirodové hnutia kanálom a produktom súčasného úpadku ľudských práv a demokracie v Európe,“ kritizuje komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatović. 

Na Slovensku kritizujú LGBTI+ komunitu viacero politikov. Napríklad aj Igor Matovič. 

„73 pohlaví? Choré. 12 r. dievčatá prerábať na chlapcov? Choré. Tretie WC? Choré. Prerobení muži v ženských športoch? Choré. Zakazovať to chorým nazvať? Choré,“ kladie si rečnícke otázky, na ktoré si vzápätí aj sám odpovedá Matovič. A nebol jediný. 

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský v diskusii televízie Markíza nazval LGBTI+ ľudí pliagou, ktorá je podľa neho rovnako nebezpečná ako korupcia.

Bizarnou anketou pobúrila nedávno aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Rezort ho uverejnil so zámienkou ponúknutia možnosti voľby občanom v tom, na aké projekty poputujú peniaze ministerstva. 

Ľudské práva platia pre každého rovnako

Komisárka stanovila v správe 15 odporúčaní pre štáty, aby dosiahli skutočnú pozitívnu zmenu v životoch transrodových ľudí. A aby tiež zabezpečili, že budú požívať svoje ľudské práva na rovnakom základe ako všetci ostatní. Ústrednou paradigmou je potvrdenie ľudskej dôstojnosti transrodových ľudí. Tiež aj ich fyzickej a psychickej integrity a osobnej autonómie.

Komisárka v tejto súvislosti okrem iného odporúča poskytnúť transrodovým ľuďom, ktorí si to želajú, prístup k zákonnému uznávaniu pohlavia založenému na sebaurčení. Okrem toho by mali mať prístup k špecifickej zdravotnej starostlivosti bez diagnózy duševného zdravia a bez diskriminácie.

Vyzýva tiež členské štáty, aby rešpektovali ľudské práva transrodových detí. Mali by zabezpečiť, aby sa ich názorom venovala náležitá váha v súlade s vekom a vyspelosťou. 

 „Uvedomenie si ľudských práv transrodových ľudí nepodkopáva práva iných. Ľudské práva sú univerzálne: platia rovnako pre každého,zdôrazňuje komisárka. 

Zdroje: coe.int , SITA, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá