Slovensko je na zmeny pripravené menej ako v roku 2017. V hodnotení nás predbehlo Česko aj Poľsko

  • V hodnotení 140 krajín sveta sa Slovensko umiestnilo na 37. mieste
  • Na zmeny v krajine, svete či akékoľvek iné globálne, pripravení nie sme a nedokážeme na ne primerane reagovať
  • V rámci V4 nás predbehli Česi aj Poliaci
zmeny a slovensko
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V hodnotení 140 krajín sveta sa Slovensko umiestnilo na 37. mieste
  • Na zmeny v krajine, svete či akékoľvek iné globálne, pripravení nie sme a nedokážeme na ne primerane reagovať
  • V rámci V4 nás predbehli Česi aj Poliaci

Ani taký technologický pokrok či starnutie generácie nedokážeme prijať s vnútorným pokojom, preukazuje štúdia KMPG – Change Readiness Index 2019.

Naposledy prebehol takýto prieskum v roku 2017. Vtedy sa zapojili o štyri štáty menej, no výsledok bol k nám priaznivejší. Dnes to vyzerá tak, že sme si za tri roky pohoršili o celých sedem priečok.

Hneď za nami je Uruguaj

Tak to vidí svet. Keď sa však pozrieme na okolité krajiny V4, sme na tom horšie ako Česko či Poľsko. Umiestnili sme sa na 3. mieste. V regióne strednej a východnej Európy, kam sa geograficky aj historicky radíme, vedie Estónsko.

zdroj: Estónsky Talin sa umiestnil na 21.mieste a z krajín strednej a východnej Európy mal najlepšie hodnotenie / Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pri posudzovaní pripravenosti na zmenu hodnotí štúdia schopnosť danej krajiny v troch oblastiach. Prvým je spôsobilosť na podnikanie, spôsobilosť vlády, vrátane daňových, regulačných a bezpečnostných aspektov a spôsobilosť občianskej spoločnosti, kam patrí školstvo, zdravotníctvo, inkluzívnosť rastu a prístup k technológiám, píše správa KPMG.

Z týchto troch hodnotení si Slovensko počínalo zle práve v tej poslednej. Tu sme klesli presne o 6 priečok. Za náš najväčší plus považujú autori štúdie otvorenosť ekonomiky. Tu index dosiahol takmer 90 %. Zo všetkých 140 sledovaných krajín sme dosiahli štrnáste miesto.

Najhoršie hodnotenie však Slovensko dosiahlo v pilieri podnikateľské prostredie. S indexom 0,52 sme sa tu umiestnili až na 97. pozícii.

Celému rebríčku velí Švajčiarsko

Švajčiarsko si svoje prvenstvo drží už dlhodobo a jeho dobré ekonomické a sociálne prostredie je všeobecne známe. V rebríčku si však pohoršili aj Česi a Poliaci aj napriek tomu, že nás za sebou nechali.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Z krajín, ktoré nám konkurujú v oblasti prílevu zahraničných investícií, sú Rumunsko a Bulharsko. Krajiny v prvej desiatke sa časom príliš nemenia, šesť z desiatich top krajín sú v tejto elitnej spoločnosti od roku 2015.

Medzi krajinami východnej Európy a strednej Ázie, kam spadá aj Slovensko, sa v rebríčku najlepšie umiestnilo Estónsko – na 21.mieste. Najväčší skok vpred zaznamenal oproti poslednému prieskumu z roku 2017 Tonga, štát v Oceánii, ktorý sa posunul vpred o 36 priečok. Druhým najväčším skokanom je Rusko s posunom o 29 miest nahor.

Zdroje: KPMG, CRI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá