Slovensko pobavila zlatá minca Zuzany Čaputovej za takmer 600 eur. Prirovnávajú ju k nepodarenej soche Ronalda

  • Zuzana Čaputová dostala vlastnú zlatú mincu
  • Kúpiť si ju môžeš za 580 eur
  • Internet sa však na tomto limitovanom kúsku vo veľkom zabáva
Čaputová
Facebook/Zuzana Čaputová, Mincovňa Kremnica
  • Zuzana Čaputová dostala vlastnú zlatú mincu
  • Kúpiť si ju môžeš za 580 eur
  • Internet sa však na tomto limitovanom kúsku vo veľkom zabáva

Mincovňa Kremnica bola založená v roku 1328 a už takmer sedem storočí nepretržite vyrába produkty, ktoré patria z hľadiska viacerých kritérií medzi špičku vo svete.

Pri príležitosti prvého výročia inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej mincovňa uviedla do predaja pamätnú medailu s jej podobizňou.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Vďaka osobnosti Zuzany Čaputovej možno očakávať, že medaila bude veľmi zaujímavá u verejnosti aj zberateľov,“ povedal riaditeľ Mincovne Kremnica Vlastimil Kalinec. 

Rok prezidentky na fotkách: Zuzana Čaputová je prvou a najmladšou prezidentkou v histórii

Kremnická mincovňa tradične vyrába pamätné medaily slovenských prezidentov.  Zlaté mince prezidentov tak nie sú ničím nevídaným. Minca Zuzany Čaputovej však obletela slovenský internet. Slováci si už zjavne zvykli, že keď sa fotka či iná podobizeň prezidentky objaví na verejnosti, niet sa začo hanbiť.

V tomto prípade to však nie je celkom tak. Mnohí ľudia sa zhodujú, že tento kúsok patrí skôr medzi tie menej vydarené. Na sociálnych sieťach sa pod fotkou mince hromadia stovky komentárov, ktoré nie sú práve pochvalné. 

zdroj: Mincovňa Kremnica

„Tá medaila je katastrofálna. To si naša prezidentka nezaslúži. Toto by sa nepáčilo ani jednej žene, keby ju niekto takto znetvoril,“ píše Mary.

„Keď si odmyslíme vlasy, vyzerá ako Bernolák. Zrejme použili jeho formu,“ konštatuje Jozef. „Mali by to stiahnuť z obehu. Však to je sabotáž,“ myslí si Rastislav.

„Aspoň keby na nej vyzerala tak dobre, ako v skutočnosti,“ vraví Michal. „Je mi úplne jasné, že podobizeň na minci nie je fotka, ale toto okolo našej prezidentky ani nešlo. Príšerná práca,“ napísal Maťo.

Medaila je vydaná v limitovanej číslovanej emisii a váži 7,7 gramov. K dispozícii je 300 kusov v zlatom a 500 v striebornom prevedení. Počet mosadzných medailí je neobmedzený. Uvádzacia cena zlatej medaily je 580 eur, striebornej 39 eur.

Autorom averzu medaily s portrétom prezidentky je Štefan Novotný, ktorý tvoril aj portréty na pamätných medailách predchádzajúcich prezidentov. Autorom reverznej strany s motívom Prezidentského paláca je Martin Sabol.

Prezidentku prirovnávajú k buste futbalistu 

Podobnú skúsenosť ako Zuzana Čaputová zažila aj futbalová hviezda Cristiano Ronaldo. Ešte v roku 2017 bola odhalená jeho busta, ktorá sa ihneď stala virálnou. Internet jej autorovi, Emanuelovi Santosovi, nezostal nič dlžný. 

#OnThisDayEmanuel Santos unveiled his sculpture for Cristiano Ronaldo.. And this masterpiece will live on forever.. 😂😂

Gepostet von Talking Parrot am Freitag, 29. März 2019

Celý internet sa na buste poriadne bavil, nakoľko jej podobnosť s futbalovou superstar bola len chabá. Sochár netajil, že sa cítil ponížene po takom množstve neľútostnej kritiky, nakoľko táto socha bola jeho prvým pokusom vytvoriť bustu vôbec.

Avšak o rok neskôr sa umelec rozhodol napraviť svoju reputáciu a znovu vytvoriť podobizeň Cristiana Ronalda vo forme busty. Druhý pokus sa našťastie vydaril.

Zdroje: mint.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech