„Slovensko prezidentskými voľbami vôbec nežije.“ Pellegriniho taktika môže byť výhoda, reaguje politológ

  • Politológovia Radoslav Štefančík a Tomáš Koziak popísali svoje predikcie
  • Čo môže ešte pred prvým kolom prezidentských volieb nastať?
Peter Pellegrini a Ivan Korčok
Jasnými favoritmi sú Peter Pellegrini a Ivan Korčok, Ilustračné foto, TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák
  • Politológovia Radoslav Štefančík a Tomáš Koziak popísali svoje predikcie
  • Čo môže ešte pred prvým kolom prezidentských volieb nastať?

Ani sme sa nenazdali a prvé kolo prezidentských volieb je na spadnutie. Už štvrtý marcový víkend si totiž budeš vyberať kandidáta, ktorý ti príde byť najviac kvalifikovaný na to, aby poviedol Slovensko. Startitup preto oslovil politológov a pýtal sa ich, či nás pred 23. marcom môže ešte niečo prekvapiť. 

Obaja politológovia, Tomáš Koziak aj Radoslav Štefančík, sa jednohlasne zhodli, že sa určite pozrieme aj do druhého kola prezidentských volieb. Pri volebných urnách sa tak voliči stretnú aj týždeň po Veľkej noci, čiže 6. apríla.

Konečne poriadna kampaň?

Keďže do volieb neostávajú už ani dva týždne, bolo by načase, aby sa začalo niečo diať. Na rozdiel od toho, ako to vyzeralo pred piatimi rokmi, prezidentské voľby sú teraz tak trochu v úzadí. „Ja očakávam, že sa začne nejaká poriadna predvolebná kampaň, pretože zatiaľ okrem tých pár billboardov, ktoré som zaregistroval popri ceste, Slovensko prezidentskými voľbami vôbec nežije,“ skonštatoval Radoslav Štefančík pre Startitup.

Dúfa, že by viac kampaň mohli oživiť televízne debaty, aby sa Slováci dozvedeli, čo prinesú tejto krajine po svojom prípadnom zvolení. Veľké nádeje si ale nerobí: „Neočakávam zase nejakú bombastickú správu alebo nejakú udalosť, ktorá by mala výrazne zmeniť takú tú prispatú kampaň, ktorú momentálne zažívame.

Inak sa na situáciu pozerá zas Tomáš Koziak, ktorý tvrdí, že v ére existencie deep fake videí môže narušiť kampaň aj takéto niečo. „Verejnosti sa môže predhodiť nejaké zmanipulované video, napríklad s Korčokom. Môže ísť o spôsob, ako nie celkom čestným spôsobom ovplyvniť prezidentské voľby,“ myslí si politológ.

Nevylučuje, že by takéto niečo mohlo prísť práve so straníckych centrál. „Jedna vec je, že im ide o veľa. Druhá vec je, že ten volebný zápas je taký vyostrený, že ten, kto bude mať žalúdok na to, aby takéto niečo urobil, tak to urobí. Všetko je to otázka morálneho nastavenia a toho žalúdka,“ doplnil.

Komplikácia menom Matovič

Keď vstupoval do kampane expremiér Igor Matovič, sám priznal, že do volieb nejde s ambíciou stať sa prezidentom, čo ale neznamená, že to nemôže ostatným kandidátom poriadne spestriť. Koziak upozornil, že bol bývalý minister financií „skvelý v koncovkách volebných kampaní“. Nech si o ňom myslíme čokoľvek, miera kreativity jeho politického štábu, je veľmi vysoká.

To video z Cannes bol meisterstück politického marketingu. To do učebníc politického marketingu už asi aj vstúpilo. Je možné, že do politickej kampane ešte vstúpi spôsobom sebe vlastným,“ pripomenul predvolebnú akciu Igora Matoviča spred Počiatkovej vily vo Francúzsku. 

Výhodou môže byť pre Pellegriniho to, že odmieta do diskusie s Matovičom ísť. Znamená to, že už na neho nemôže nič vytiahnuť? „Možno, že vytiahne niečo na sociálnej sieti, ale musel by si konečne uvedomiť, že tak, ako pomohol Ficovi do kresla predsedu vlády po štvrtýkrát, tak by takýmto vyčíňaním mohol spôsobiť to, že ten jeho úhlavný nepriateľ, ktorého prezentuje ako človeka, čo nosí červené tangáče, tak by mu tým len pomohol do prezidentského paláca,“ skonštatoval Štefančík.

Vzdávať sa v niekoho prospech nemá zmysel

Pred prvým kolom je ešte stále priestor aj na machinácie typu vzdania sa kandidatúry. Štefančík si vie predstaviť, že sa niekto vzdá len v prípade, že by dostal finančné prostriedky vložené do kampane nejakým spôsobom vynahradené, ideálne preplatené. Pripomína ale, že okrem Štefana Harabina majú všetci od 0 do 2 percent, takže na celkovom poradí by sa to aj tak neodrazilo. „Sú to také zanedbateľné percentá, ktoré zrejme nezmenia poradie na prvých dvoch miestach,“ myslí si.

Rozhodujúce pri prvom kole bude, podľa neho bude, aby sa všetci tí, ktorí chcú ísť voliť zúčastnili. Inak by to mohlo dopadnúť ako v roku 2004. „Vtedy sme si všetci mysleli podľa prieskumov verejnej mienky, že prezident bude Eduard Kukan a nakoniec skončil na treťom mieste a do druhého kola nepostúpil,“ pripomenul politológ.

Podobne situáciu vníma aj Koziak a nemyslí si, že by nás čakalo ešte niečo prekvapivé. Aby malo zmysel vzdať sa kandidatúry, musel by byť menej citeľný rozdiel medzi jednotlivými prvou trojkou kandidátov. „Racionálne by to bolo vtedy, ak by neboli jasní dvaja kandidáti, ktorí postúpia do druhého kola. V tomto prípade je ale úplne jasné, kto v tom druhom kole bude,“ dodal Koziak s tým, že prieskumy jasne určujú dve mená. A to je Korčok a Pellegrini.

Upozornil však aj na to, že čísla ukazujú, že ani súčet všetkých ostatných kandidátov, ktorí sú na treťom až poslednom mieste, nie je natoľko zásadný, aby ten tretí kandidát dokázal predbehnúť toho druhého. Náskok prvých dvoch je natoľko výrazný, že by to nemalo skutočne žiaden význam.

Štefančík dopĺňa, že ak odstúpi Róbert Švec a odporučí svojim voličom zostať doma, nebude to mať skoro žiaden efekt. Jediný, kto by mohol zamiešať kartami, je Štefan Harabin, u neho tomu ale politológovia šance nedávajú, keďže je podľa posledných prieskumov až na tretej priečke.

Politické gestá

Okrem odstúpenia sa môžu vzdať kandidáti aj v prospech niekoho iného. Naposledy tak urobil Róbert Mistrík v prospech Zuzany Čaputovej v roku 2019. Stať sa ale môže aj to, že niekto odstúpi a vyzve voličov, aby už nevolili nikoho. „Ak napríklad odstúpi pán Švec, a odporučí svojim voličom zostať doma, tak to bude mať minimálny efekt na celkové poradie,“ okomentoval Štefančík, aby ilustroval, aký malý dosah na voľby by to malo.

Podľa Koziaka odporúčania voličom, koho voliť, sú len politické gestá. Kandidát môže mať dvojakú motiváciu. Tá prvá motívácia sa týka toho, že je niekto vnútorne presvedčený, že tento kandidát je dobrý a zdieľa jeho hodnoty. Motiváciou môže byť aj to, že to urobia zo zištnosti a budú očakávať niečo na výmenu. Deje sa to bežne v komunálnych voľbách, že sa niekto vzdá a dostane za to funkciu, vysvetlil Koziak.

Celé druhé kolo bude Koziakovými slovami stáť na Harabinovi. „Myslím si, že Štefan Harabin k niečomu takému nepristúpi a nebude odporúčať svojim voličom Petra Pellegriniho. Môže to uhrať na to, že by to bolo menšie zlo. Ale asi by to nebolo nejaké otvorené vyjadrenie podpory,“ zhodnotil.

Neočakáva, že by platila jednoduchá matematika a jeho voliči by sa automaticky všetci preniesli k Pellegrinimu. „Ak sú Harabinovi alebo Dankovi voliči rozhodnutí ísť v druhom kole voliť, tak to hodia s oveľa väčšou pravdepodobnosťou Pellegrinimu,“ uzavrel s tým, že tak urobia aj v prípade, že to bude len so zaťatými zubami.

Zdroje: tvnoviny.sk, YouTube/Igor Matovič

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá