Slovensko sa pripravuje na horúci február. Zimným bundám zrejme „odzvonilo“ (PREDPOVEĎ)

  • Do našej oblasti sa aktuálne dostáva teplý vzduch
  • V niektorých oblastiach vystúpia teploty aj nad +15 °C
Slnečné počasie a žena s okuliarmi pozerá na oblohu.
Ilustračné foto, Freepik/@prostooleh, Freepik/@jannoon028
  • Do našej oblasti sa aktuálne dostáva teplý vzduch
  • V niektorých oblastiach vystúpia teploty aj nad +15 °C

Čakajú nás mimoriadne teplé dni, počas ktorých by nám mohlo stačiť obliecť si len krátke tričko, a to už hneď v úvode februára.

Teploty sa budú zvyšovať, čo začalo už od uplynulého víkendu. Ako informuje portál iMeteo.sk, v najbližších hodinách sa teplý vzduch, ktorý prichádza západným smerom, zmení na ešte teplejší vďaka juhozápadnému prúdeniu.

Teploty až +17 °C

Už v nedeľu a aj včera sme v juhozápadnej časti Slovenska zaregistrovali teploty blížiace sa k +15 °C, ale dnes by teploty mohli túto hranicu dokonca prekročiť.

Očakáva sa jasné až polojasné počasie, ktoré prinesie teploty od +10 do +16 °C. Pod Tatrami sa však môžu teploty udržať pod +10 °C.

Očakáva sa, že zajtra nás na našom území prekvapí veľmi teplé počasie, najmä v najteplejších oblastiach na juhozápade, kde by teploty mohli dosiahnuť až +17 °C.

Ochladenie ku koncu týždňa

Celý tento týždeň prinesie na naše územie teploty vysoko nad priemer. Mierne ochladenie by sme mohli zaznamenať až ku koncu týždňa.

Avšak toto ochladenie bude len mierne, keďže teploty klesnú len o 3 až 4 °C, čo znamená, že maximálne denné teploty budú oscilovať medzi +7 a +13 °C.

Predpovede však naznačujú aj možnosť výraznejšieho ochladenia, ktoré by mohlo byť tak intenzívne, že by na naše územie mohlo priniesť sneh a mrazy.

Pozor stále aj na silný vietor

Na horách v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno treba v utorok do večera počítať s mimoriadne silným vetrom. Hrozí až orkán. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu tretieho stupňa, informuje o tom na svojom webe.

Meteorológovia upozornili na silný vietor na horách aj v okresoch Banská Bystrica, Ružomberok a Tvrdošín, kde vydali výstrahu druhého stupňa. Výstrahu prvého stupňa vydali pre okresy Námestovo, Martin, Dolný Kubín a Žilina.

Silnejší vietor má byť aj mimo hôr. Treba s ním počítať v celom Bratislavskom kraji a väčšine Nitrianskeho a Trnavského kraja. Taktiež v okresoch Poprad a Kežmarok. SHMÚ tam vydal výstrahu prvého stupňa.

Polárny vír obráti karty

So spomínaným ochladením súvisí nadchádzajúci polárny vortex a prichádzajúce otepľovanie stratosféry. Ako sme ťa už v našom článku informovali, tieto dva javy zásadne ovplyvnia počasie nielen na severo-americkom kontinente v Eurázii a Európe.

Najväčšie zmeny meteorológovia očakávajú v druhej polovici februára. 

Polárny vír je rozsiahla vzdušná cirkulácia vo vyšších vrstvách atmosféry, najmä v stratosfére, ktorá sa počas zimných mesiacov zvyčajne drží okolo polárnych oblastí. Vyznačuje sa silnými západnými vetrami, ktoré obklopujú polárne oblasti a pomáhajú držať studený vzduch v Arktíde.

Niekedy sa polárny vír destabilizuje, oslabne a môže sa rozpadnúť na dva alebo viac menších vírov. Tento proces mení obvyklý vzor cirkulácie vzduchu.

Keď sa to stane, studený polárny vzduch môže začať postupovať na juh. Táto zmena môže ovplyvňovať počasie v nižších zemepisných šírkach, ako sú nižšie teploty a viac snehu v niektorých oblastiach.

Teraz sa očakáva, že sa rozpadne na dva základné centrá. Jedna časť zostane nad Euráziou a druhá sa pohne smerom k Severnej Amerike. To bude mať veľký vplyv na počasie v celom Severnom polkruhu, vrátane Európy.

Aké zmeny v počasí polárny vír spôsobí?

Vysokotlakové anomálie, ktoré sa spúšťajú zo stratosféry, budú mať vplyv na prúdovú strelu a zmenia tak počasie po celom európskom kontinente, hlavne v strednej a východnej Európe.

beh, zima, ženy, šport
zdroj: freepik

Ak polárny vír oslabne a potenciálne sa rozpadne, môže to spôsobiť výrazné teplotné výkyvy. To znamená nižšie teploty a vyššie šance na sneženie v závislosti od oblasti. To naznačuje, že sa môže vrátiť typ zimy, na ktorý sú Slováci v tomto období zvyknutí. Očakáva sa, že prerušenie tohto víru môže zmeniť trasy počasí, čo by mohlo priniesť zmeny voči chladnejšiemu a búrlivejšiemu počasiu v Európe.

Očakáva sa, že rozpad polárneho víru a otepľovanie v stratosfére nastane v polovici februára a rýchle zmeny víru by mohli nasledovať zhruba desať dní po predpovedanom dátume. To znamená, že zmeny v počasí by mohli byť badateľné už od polovice februára.

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá