33 % učiteľov látku len sucho číta a študenti nechápu súvislosti. Čo zachráni slovenské školstvo?

  • Montessori metóda má pôvod v 20. storočí a ponúka alternatívu k bežným výučbovým metódam
  • V montessori neexistujú tresty a krik, no limitované sú aj pochvaly
  • Škôlky používajúce túto metódu vznikajú aj na Slovensku
20171122monitor_piataci_komarno7477047-min
TASR - Milan Drozd
  • Montessori metóda má pôvod v 20. storočí a ponúka alternatívu k bežným výučbovým metódam
  • V montessori neexistujú tresty a krik, no limitované sú aj pochvaly
  • Škôlky používajúce túto metódu vznikajú aj na Slovensku

Júlový prieskum naznačuje, že slovenské školstvo a prístup niektorých vyučujúcich nie je práve ideálny. Žiakom a študentom sa nedostávajú prakticke príklady. Priznáva sa, že žiaci základných škôl nechápu súvislosti. 58 % učiteľov najčastejšie využíva výklad látky „spred tabule“ alebo „spoza stola“. 33 % číta text preberanej látky z pripravených poznámok a žiaci si pritom zapisujú.

Školské osnovy sa síce krajina od krajiny odlišujú, no prístup k výchove je poväčšine rovnaký a vštepujú sa tie isté hodnoty. Existuje však viacero spôsobov, ako pristupovať k výchove a vzdelávaniu mladých ľudí a jedným z najznámejším a najdiskutovanejším je takzvané montessori vzdelávanie. Na Slovensku existuje viacero slovenských základných škôl aj škôlok, ktoré používajú montessori metódu.

Tá pochádza ešte zo začiatku 20. storočia a oproti bežnej výchove, kde učitelia predstavujú autoritu, ide o omnoho uvoľnenejší spôsob edukácie. Učitelia v ňom hrajú rolu mentorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o rozvoj dieťaťa. Neexistujú žiadne tresty, no ani veľa pochvál – cieľom montessori je, aby sa deti naučili motivovať z ich vlastného pocitu úspechu a nie preto, že to počuli od ostatných.

Takýmto spôsobom sa buduje racionálne uvažujúci, sebavedomý človek, ktorý však dokáže zdravo posudzovať a zhodnocovať situácie, čo sa mu v živote bude určite hodiť.

zdroj: TASR – František Iván

Montessori vzniká aj na Slovensku

Metóda montessori dokonca v mnohých prípadoch používa aj špeciálne vzdelávacie hračky, ktoré dieťa motivujú k skvelému pocitu z ich vyriešenia. Podobné kúsky sa vyrábajú dokonca aj na Slovensku, v rodinnej firme Petinka.

Rodinná firma stojí len na troch ľuďoch a akútne potrebuje rozšíriť svoju výrobu, pretože sa objednávky len tak kopia. Aktuálne si preto dokonca vzali úver z Tatra banky, ktorá mala záujem sľubný vzdelávací projekt podporiť.

„Budúci rok by sme chceli rozšíriť naše pôsobenie aj za hranice Slovenska, preto sme z Tatra banky zobrali business úver, ktorý použijeme na zariadenie nových a väčších výrobných priestorov. Hala, kde sme, nám totiž už začína byť malá,“ hovorí o svojich biznis plánoch majiteľ Róbert Jedlička.

V sortimente Petinky nájdeš všemožné drevené steny plné vzdelávacích a zábavných prvkov, cena však nie je práve najľahšia. Keďže ide o ručne opracované a ošetrené drevené kúsky väčších rozmerov, cenovka sa častokrát šplhá aj k 200 eurám.

Ich sortiment sa však rozhodne oplatí skontrolovať, kúsky z ich e-shopu (ako napríklad učiace veže či kreatívne drevené hračky) si totiž objednávajú dokonca aj škôlky či iné inštitúcie.

zdroj: Petinka

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PETINKA (@petinka_furniture),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PETINKA (@petinka_furniture),

Je montessori budúcnosť?

Montessori prístup k vzdelávaniu je skvelý a inovatívny, pokiaľ chceš dieťaťu ukázať novú perspektívu. Existujú predpoklady, že táto metóda rozvíja osobnostné črty, na ktoré sa bežný vyučovací program nesústredí.

Vedeckých štúdií na túto tému je však len obmedzené množstvo a zatiaľ vedci nedokázali úspešne určiť, čo presne na montessori metóde prináša spomínané benefity pre dieťa. Navyše, všetky štúdie zatiaľ pochádzajú z USA, kde je vzdelávací systém o niečo odlišný od toho európskeho a nie je tak známe, aký efekt má toto vzdelávanie na Slovensku.

Súkromné škôlky s montessori metódou sa u nás však stávajú stále populárnejšie, vďaka čomu budeme o netradičnom prístupe k deťom určite ešte počuť viac.

zdroj: TASR – František Iván

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá